Kamień dekoracyjny - estetyka
Kamień jest surowcem wykorzystywanym w wykończeniu wnętrz od stuleci. Rzymskie wille wpływowych patrycjuszy pieściły zmysły marmurową podłogą i ścianami. Kamienne wykończenia kominków rzucały się w oczy w luksusowych apartamentach arystokracji europejskiej. Współcześnie jest wykorzystywany, aby podkreślić status społeczny i nadać przytulnego charakteru wnętrzom. Kamień dekoracyjny występuje w różnych odmianach. W zależności od gustu i stylu, w jakim urządzony jest dom, stosuje się fornir, marmur, płytki ceramiczne i granit.
Na rynku znajdują się płytki kamienne o wielu kolorach i różnej fakturze. Kamień kojarzy się z tradycyjnie urządzonymi wnętrzami, ale w pomieszczeniach zaprojektowanych nowocześnie również się sprawdzi. Duże płyty kamienne idealnie komponują się z wnętrzami loftowymi. Łupany marmur dobrze współgra z rustykalnie urządzonym pomieszczeniem. Przy wyborze kamienia na kominek warto kierować się takimi elementami jak podłoga, meble i ściany. Chodzi o osiągnięcie stanu idealnej symbiozy.
Kamień dekoracyjny - funkcjonalność
Kamień jest często wybierany w projektowaniu kominka nie tylko ze względu na niesamowite walory estetyczne. Jest on bardzo funkcjonalny. Owa funkcjonalność polega na łatwości, z jaką utrzymuje się go w czystości. Kamień naturalny, o ile zostanie odpowiednio dobrany do takiego elementu jak kominek, wystarczy potraktować wilgotną szmatką, aby przetrzeć zabrudzenia. W przypadku gładkich płytek marmurowych przetarcie szmatką wystarczy, aby przemyć kominek z zabrudzeń i kurzu. Nie zaleca się zabudowywania kominka kamieniem chropowatym, ponieważ dużo trudniej będzie utrzymać go w czystości.
Kamień naturalny - czy montaż jest trudny?
Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Nie jest. Proces montażu jest bajecznie prosty i nie wymaga ani wykorzystania skomplikowanych narzędzi, ani pomocy fachowców. Kamienne panele samoprzylepne są przykładem na prostotę montażu. Wystarczy starannie odpylić kominek i przyklejać odmierzone płaty od dołu do góry. Ta sekwencja jest istotna ze względu na widoczność odcięć paneli. Podczas aplikacji paneli samoprzylepnych do powierzchni kominka warto nie dociskać ich na siłę. Mogłoby to spowodować odpadanie ich z czasem.
W przypadku płytek kamiennych wypada mieć pod ręką proste narzędzia stolarskie i klej wysokotemperaturowy. Montaż polega na równomiernym przycięciu tych płytek i przyklejeniu ich na powierzchni kominka. Mogą się pojawić obawy o kontakt z wysoką temperaturą, ale płytki kamienne są bardzo odporne na działanie wysokich temperatur.
Kamień dekoracyjny - jak nabyć?
Kamień naturalny jest ogólnodostępny w każdym sklepie z elementami wykończenia. Można go też zamówić przez Internet, wchodząc na dedykowane witryny sprzedażowe. W razie jakichkolwiek wątpliwości można poradzić się obecnego tam konsultanta, który odpowie na wszelkie pytania dotyczące określonej kategorii produktów. Dobry zakup powinien uwzględniać walory estetyczne i użytkowe. Powinien korespondować ze stylem wnętrza i ułatwiać konserwacje, jeśli mowa o produkcie przeznaczonym na kominek.