Pompy ciepła. Wybrane problemy i rozwiązania

Jak powszechnie wiadomo, pompy ciepła są urządzeniami, które wykorzystuje się w celu ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń (w zależności od tego, jakie są nasze aktualne potrzeby). Trzeba jednak mieć na uwadze, że – podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych typów urządzeń – także w pompach mogą pojawić się poważne problemy, które wpłyną na wydajność i funkcjonalność. W tym tekście omówimy kilka problemów z pompami ciepła oraz możliwe rozwiązania. Miłej lektury!
  • 03.11.2023 15:39
Pompy ciepła. Wybrane problemy i rozwiązania

Niski poziom czynnika chłodzącego. Co to oznacza i jak go uzupełnić?

Niski poziom czynnika chłodzącego w pompie ciepła to defekt, który może powodować wiele problemów, takich jak na przykład:

  • obniżona wydajność,
  • zwiększone zużycie energii,
  • awaria całego sprzętu.

Czynnik chłodzący odgrywa kluczową rolę w procesie przenoszenia energii cieplnej znajdującej się pomiędzy źródłem a odbiornikiem zainstalowanym w pompie. Jeśli poziom czynnika jest niewystarczający, cały proces zostanie zakłócony.

Należy pamiętać, że regularna kontrola i konserwacja pompy ciepła to kluczowe działania, jeśli chodzi o zapewnienie niezawodnego funkcjonowania tego urządzenia. To właśnie dlatego zaleca się przeprowadzanie przeglądów technicznych regularnie, przynajmniej raz w roku, aby móc uniknąć ewentualnych problemów związanych z nieodpowiednim poziomem czynnika chłodzącego oraz innymi potencjalnymi usterkami.

Jakie mogą być przyczyny problemów z cyrkulacją płynu chłodzącego. Co należy zrobić, by móc je rozwiązać?

Problemy z cyrkulacją płynu chłodzącego w pompach ciepła mogą w krótszej perspektywie doprowadzić do spadku wydajności pracy systemu, a w dłuższej nawet do jego całkowitej awarii. Wśród głównych powodów tego typu awarii można wymienić między innymi niewłaściwy dobór lub zużycie elementów hydraulicznych układu (chodzi tu w szczególności o pompy obiegowe oraz zawory). Regularna kontrola tych komponentów oraz ewentualna wymiana uszkodzonych części na nowe to standardowe działania, które mogą rozwiązać problemy z cyrkulacją energii w pompie ciepła.

Kolejnym czynnikiem, który negatywnie rzutuje na problem w postaci niewłaściwej cyrkulacji płynu chłodzącego, jest zabrudzenie oraz osad znajdujący się wewnątrz rur oraz wymienników ciepła. Długotrwałe działanie takich zanieczyszczeń może bowiem doprowadzić do pogorszenia efektywności pracy pompy ciepła. Jeśli chcesz temu zapobiec, skorzystaj z odpowiednich filtrów, które mają za zadanie na bieżąco czyścić układ hydrauliczny.

Jak rozpoznać problem i co zrobić w przypadku awarii sprężarki?

Awaria sprężarki w pompie ciepła to kolejny z problemów, które mogą negatywnie wpłynąć na wydajność podczas codziennej pracy tego urządzenia. Jeżeli chcesz z odpowiednim wyprzedzeniem zareagować na uszkodzenie sprężarki, zwróć uwagę na niepokojące symptomy. Widzisz, że temperatura pompy ciepła nie osiąga pożądanego poziomu bądź zużywa więcej energii niż zwykle? W takiej sytuacji bądź uważny, ponieważ może to oznaczać poważne problemy ze sprężarką! Podobnie, sygnałem awarii tego elementu może być hałas generowany przez urządzenie podczas pracy.

W przypadku podejrzenia uszkodzenia sprężarki warto w pierwszej kolejności ocenić jej stan wizualny, ponieważ można w ten sposób znaleźć uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego konieczne jest również sprawdzenie połączeń elektrycznych. Jeśli nie jesteś pewny lub nie umiesz dokonać samodzielnej diagnozy, skonsultuj się z serwisem technicznym lub specjalistą od pomp ciepła.

Dlaczego pompa ciepła hałasuje i jak sobie z tym poradzić?

Dźwięk, który jest generowany przez pompy ciepła, może być dla nas uciążliwy. Jest wiele powodów, które mogą przyczyniać się do tego problemu - głośnej pracy pompy. Mamy tu na myśli przede wszystkim:

  • niewłaściwie zamocowanie urządzenia,
  • niedziałający wentylator,
  • zużyte łożyska w sprężarce lub innych elementach mechanizmu.

Jeżeli chcesz rozwiązać problem w postaci nadmiernego hałasu, koniecznie sprawdź, czy pompa ciepła została poprawnie zamocowana i czy nie ma w niej poluzowanych części. Jeśli to możliwe w danym modelu, zamontuj specjalne tłumiki drgań/podkładki antywibracyjne. Pomogą Ci one w stłumieniu hałasu. Jeśli jednak okaże się, że ów problem wynika np. z uszkodzonych łożysk, będzie konieczna ich wymiana – tłumiki niewiele Ci wówczas pomogą.

Podsumowanie

Takie działania jak: regularne przeglądy, konsultacje z profesjonalistami i właściwa diagnoza problemów to metody, które pozwolą utrzymać pompę ciepła w dobrym stanie. Wykonuj je regularnie, a zagwarantujesz sobie efektywne ogrzewanie i/lub chłodzenie oraz oszczędność energii. A zatem, nie zwlekaj i działaj, by móc cieszyć się komfortem i wydajną pracą swojej pomy ciepła każdego dnia!

 

--- Artykuł sponsorowany ---