Przegląd kominiarski – kto, kiedy i jak często powinien wykonać czyszczenie komina?

Własny dom zapewnia ogromny komfort. To jednak nie tylko przyjemności związane z wygodnym mieszkaniem, ale również określone obowiązki. Mowa tu choćby o konieczności wykonywania różnych prac zabezpieczających czy konserwacyjnych. Jedną z nich jest przegląd kominiarski. Wszystko po to, aby zapewnić domownikom odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Komin musi przez cały czas w sposób swobodny odprowadzać spaliny oraz zużyte powietrze (w przypadku wentylacji). Brak systematycznych przeglądów może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji, w tym do zatrucia domowników czadem.
  • 04.12.2023 14:52
Przegląd kominiarski – kto, kiedy i jak często powinien wykonać czyszczenie komina?

Dlaczego przegląd kominiarski jest konieczny?

Wykonywanie przeglądów kominiarskich jest niezbędne w domach jednorodzinnych i innych budynkach mieszkalnych. Przeglądy te mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa zdrowia i życia mieszkańców. Pamiętać bowiem trzeba, że niesprawny lub zanieczyszczony komin stanowić może zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Przegląd kominiarski pozwala na sprawdzenie i ocenę stanu komina oraz poziomu jego zanieczyszczenia. Dzięki temu możliwe jest podjęcie decyzji co do prac, które powinny być wykonane w celu maksymalnego udrożnienia komina. Co ważne, taki przegląd zawsze wykonywany powinien być przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia, czyli oczywiście przez kominiarza. Są one niezbędne do właściwej oceny drożności komina, a także do podjęcia decyzji co do tego, czy dalsze jego użytkowanie jest bezpieczne, czy być może stanowi zagrożenie dla mieszkańców. Tylko wyspecjalizowany kominiarz może wykryć wszelkie nieprawidłowości w przewodach kominowych. Warto czyścić regularnie przewody kominowe, a także oczywiście posiadać ubezpieczenie domu, które zabezpieczy nas w razie wichury, pożaru, powodzi czy włamania.

Jak często powinno się wykonywać przegląd kominiarski?

Częstotliwość wykonywania przeglądów kominiarskich dokładnie określają przepisy polskiego prawa. Właściciel budynku ma obowiązek wykonywać taki przegląd minimum raz w roku. Wyjątkiem są duże budynki, których powierzchnia przekracza 2000 m2. W ich przypadku przegląd kominiarski musi być wykonywany częściej, czyli dwa razy w roku. Warto podkreślić, że przepisy dotyczące przeglądów kominiarskich w budynkach powyżej 2000 m2 określają także terminy ich wykonania. Pierwszy przegląd wykonany musi być przed 31 maja, natomiast drugi – przed 30 listopada. Właściciele budynków mają obowiązek przeprowadzać przeglądy kominów wentylacyjnych, dymowych oraz spalinowych. Jak wspomniano, każdy taki przegląd musi być wykonany przez wyspecjalizowanego kominiarza. Taka osoba znajdować powinna się na liście Korporacji Kominiarzy Polskich.

Jak w praktyce wygląda przegląd kominiarski?

Każdy przegląd kominiarski zawsze musi być wykonywany zgodnie z określoną procedurą. W pierwszej kolejności kominiarz sprawdza stan techniczny przewodów odprowadzających dym, a także przewodów wentylacyjnych i kominowych. Następnie konieczne jest sprawdzenie szczelności i drożności komina. W przypadku jakichkolwiek odchyleń od normy kominiarz powiadamia o tym fakcie właściciela budynku. Przekazuje informacje dotyczące tego, jakie czynności należy wykonać, aby usunąć niedociągnięcia i zniwelować ewentualne niebezpieczeństwo. Po zakończeniu przeglądu kominiarz wypisuje i przekazuje właścicielowi budynku tzw. protokół kominiarski. Oczywiście w przypadku stwierdzenia przez kominiarza nieprawidłowości, muszą być one jak najszybciej usunięte.

Jakie konsekwencje grożą za niewykonanie przeglądu kominiarskiego?

Jak wspomniano, wykonywanie okresowych przeglądów kominowych jest obowiązkiem każdego właściciela budynku. Niestety, wielu z nich zapomina o tym lub świadomie się od przestrzegania tego przepisu uchyla. Trzeba wiedzieć, że za nierealizowanie tego obowiązku grożą poważne konsekwencje. Mowa tu choćby o możliwości otrzymania mandatu od Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w wysokości do 500 zł. Jeśli właściciel będzie nadal uchylał się od wpuszczenia kominiarza, może zostać podjęta decyzja o odłączeniu dostępu do gazu w budynku w celu zmniejszenia ryzyka zatrucia się mieszkańców. Warto również powtórzyć, że brak ważnego protokołu kominiarskiego może uniemożliwić otrzymanie odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej w przypadku np. wybuchu pożaru. Ubezpieczenie domu jest niezwykle ważne i po prostu konieczne, co uświadamiamy sobie w wielu niespodziewanych sytuacjach. Dotyczy to choćby ewentualnego braku ochrony przeciwprzepięciowej w domu – stosowanie popularnych listew antyprzepięciowych nie zawsze zabezpieczy nas przed negatywnymi skutkami przepięcia. Ubezpieczenie mieszkania pozwala uzyskać odszkodowanie także w takim przypadku.

--- Artykuł sponsorowany ---