Na co trzeba zwrócić uwagę, zlecając hydroizolacje budynków?
Hydroizolacja to nic innego jak zabezpieczenie budynku przed działaniem wody i wilgoci. Do tego celu wykorzystywane są różne materiały. Przede wszystkim uszczelnianie budynków musi być dostosowane do przeznaczenia danego obszaru. Wówczas stosuje się na przykład papy, folie z tworzyw sztucznych czy blachy, o ile są one odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Ważny jest kształt, typ budynku, sposób użytkowania, obciążenia oraz stopień narażenia na wilgoć czy wodę w danym miejscu. Tym samym inaczej będzie wyglądać izolacja pionowa ścian fundamentowych, a zupełnie inaczej przygotowywane stropodachy czy zielone tarasy. Niezmiennie nie stosuje się do wykonania hydroizolacji przypadkowych materiałów, a specjaliści zdecydowanie częściej wybierają powłoki dyspersyjno-cementowe, emulsje bitumiczno-lateksowe, masy asfaltowo-kauczukowe i płynne folie izolacyjne czy grubowarstwowe masy uszczelniające.
Dlaczego system izolacji przeciwwilgociowych jest istotny?
Różnorodne produkty do uszczelnień odpowiadają na konkretne potrzeby. Mają bowiem odmiennie właściwości fizyczne. Niektóre zastosowane materiały wodochronne bardziej skuteczne w niższych temperaturach, a inne w wyższych. To dlatego przy wykonywaniu hydroizolacji szczególnie uważnie należy zapoznać się z opisem na opakowaniu i z parametrami. To daje możliwość wykonania szczelnych połączeń i sprawia, że możliwe jest szybkie zasypanie wykopów fundamentowych, co przyspiesza budowę.
Czego używa się do wykonywania izolacji przeciwwilgociowej?
Najczęściej wilgoć pojawia się w tych pomieszczeniach, w których codziennie używana jest woda. To przede wszystkim łazienka, kuchnia, piwnice i fundamenty, schody zewnętrzne, balkony oraz dach. Je należy starannie zabezpieczyć przed działaniem wody. Hydroizolacje wykonuje się zarówno na elewacji budynku, jak i we wnętrzach. Szczególną uwagę natomiast warto poświęcić miejscom położonym na równi lub poniżej poziomu gruntu. Korzysta się w tym przypadku ze specjalnie opracowanej krzywej przesiewu. Problematyczne są więc piwnice czy lokale w suterenach. Tu doskonale sprawdzi się izolacja pozioma ław fundamentowych, która zabezpiecza też podłogi oraz pionowa chroniąca ściany. Przy posadowieniu budynku częściowo podpiwniczonego uwagi będą wymagać różne elementy konstrukcyjne.