Kominek - dlaczego warto?

Kominek to rozwiązanie, które od lat cieszy się dużą popularnością. Dlaczego zatem warto go posiadać we własnym domu? Co może być alternatywą dla tradycyjnego kominka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
  • 17.01.2024 14:50
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kominek - dlaczego warto?

Dlaczego warto posiadać kominek?

Jak wspomniano we wstępie kominki od lat cieszą się dużą popularnością, co jest efektem ich licznych zalet. Dlaczego zatem warto posiadać kominek we własnym domu? Przede wszystkim ze względu na:

  • możliwość stworzenia odpowiedniej atmosfery, ponieważ kominek w salonie może wprowadzać w sielski nastrój;
  • możliwość ogrzewania konkretnego pomieszczenia bądź nawet całego domu, co jest uzależnione od rodzaju kominka oraz instalacji;
  • oszczędności, ponieważ ogrzewanie domu drewnem to obecnie jeden z najtańszych sposobów pozyskiwania ciepła. Poza tym z kominka można korzystać również jako z dodatkowego źródła ciepła, co sprawdza się szczególnie jesienią bądź wiosną i pozwala zmniejszyć wysokość rachunków za ogrzewanie, np. gazem;
  • zmniejszenie wilgotności powietrza, ponieważ rozpalając i utrzymując ogień w kominku można zredukować ją nawet o kilkadziesiąt procent. Pozwala to szybko ogrzać wnętrze oraz osuszyć budynek (np. nowopowstały);
  • walory estetyczne, ponieważ obecnie kominki stanowią również ozdobę oraz ważny element aranżacji wnętrza.

Instalacja kominka - o czym warto pamiętać?

Decydując się na montaż kominka warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Chodzi przede wszystkim o jakość, co odnosi się zarówno do instalowanych elementów kominka, jak i samego montażu. Umiejętna instalacja gwarantuje bowiem nie tylko prawidłowe działanie kominka, ale również bezpieczeństwo jego użytkowania. W tym drugim przypadku chodzi przede wszystkim o uniknięcie nieszczelności, które mogłyby spowodować zatrucie tlenkiem węgla. Co jeszcze jest istotne? Przede wszystkim wybór odpowiedniego kominka, ponieważ powinien on odpowiadać jego roli w danym budynku. Projektowanie kominków uwzględnia bowiem to, czy będą one służyły jako główne, czy może jedynie dodatkowe źródło ciepła.

Biokominek - alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań

Instalacja tradycyjnego kominka z różnych względów nie zawsze jest możliwa, w związku z czym wiele osób decyduje się na alternatywę, którą jest biokominek. W sprzedaży dostępne są modele ścienne, podwieszane oraz stojące co pozwala dopasować rozwiązanie do aranżacji danego wnętrza. Biokominek w odróżnieniu od tradycyjnego kominka zasilane jest nie drewnem, ale specjalnym paliwem w postaci płynnej bądź żelowej. W efekcie spalanie jest bezwonne i bezdymne. Warto jednak mieć świadomość, że pełni on głównie rolę dekoracyjną, ponieważ pozwala stworzyć odpowiedni klimat w pomieszczeniu. Generuje natomiast znacznie mniej ciepła niż tradycyjne kominki.

Podsumowując należy stwierdzić, że za posiadaniem kominka we własnym domu przemawia wiele różnych kwestii. Decydując się na to rozwiązanie warto jednak pamiętać o tym, by wybrać odpowiedniego specjalistę zajmującego się montażem kominków, a wszystkie elementy zakupić w renomowanym sklepie, co gwarantuje ich jakość.

--- Artykuł sponsorowany ---