Rozdzielnia energetyczna zajmuje się rozdzielaniem energii elektrycznej. To jednak tylko pozornie aż tak proste. Istnieje mnóstwo ich rodzajów, które przybliżamy w tym artykule.
Rozdzielnie elektryczne – definicje pojęć
Bardzo podobne do siebie są terminy: rozdzielnia i rozdzielnica. Czasem używa się ich wymiennie, ale to nieścisłe. Otóż rozdzielnia to stacja elektroenergetyczna lub część takiej stacji, która jest węzłem w sieci elektroenergetycznej. To całkiem duża konstrukcja, znajdująca się na otwartym terenie (zazwyczaj na słupach, czyli napowietrzna) lub w osobnym budynku (wnętrzowa). Szczegóły struktury zależą od miejscowych warunków, dostępności terenu i kosztów. Budynek ogranicza rozbudowę, ale uodparnia na warunki zewnętrzne.
Natomiast rozdzielnica to bardziej pojedyncze urządzenie, które służy do przełączania obwodów i rozdzielania prądu. Małe rozdzielnice to tablice, instalowane np. w blokach mieszkalnych. Większe posiadają bardziej zaawansowane zabezpieczenia przed wysokimi prądami. To skrzynki i szafy w stacjach elektroenergetycznych i zakładach przemysłowych.
Każda rozdzielnia energetyczna składa się z pól rozdzielczych licznych rodzajów. Są to wydzielone sekcje, które pełnią określone funkcje, m.in.:
łączenie linii elektroenergetycznych z szynami stacji;
łączenie transformatorów z szynami;
dokonywanie pomiarów elektrycznych;
zabezpieczenie odgromowe.
Rozdzielnie a OZE – co ma z nimi wspólnego budowa elektrowni wiatrowych?
Dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii w ostatnich latach ma spore konsekwencje dla sieci elektroenergetycznej. Lawinowy wręcz wzrost liczby prosumentów sprawia, że potrzebne są inne rodzaje stacji nie tylko dla dostarczania, ale też odbierania energii elektrycznej. Bilans częściej bywa zaburzony z powodu szybkich zmian w dostawach, gdy świeci słońce lub wieje optymalny wiatr. Dlatego powstające farmy fotowoltaiczne i budowa elektrowni wiatrowych wymuszają modernizacje istniejących rozdzielni i powstawanie nowych. Gdy na terenach wiejskich, gdzie niepotrzebne były dotychczas duże stacje elektroenergetyczne, powstanie duża instalacja OZE, operator może borykać się z problemami niezbilansowania lub nawet częstszych awarii. Duże zakłady energetyczne w Polsce obecnie przeprowadzają liczne modernizacje z myślą o OZE, a planują ich jeszcze więcej. Projektuje się nawet nowe typy rozdzielnic, dostosowane np. do instalowania wewnątrz turbin wiatrowych. Muszą one być odporne na gwałtowne wibracje oraz bezobsługowe, kiedy dostęp serwisowy jest bardzo utrudniony (np. na morskich farmach wiatrowych).