Ogrzewanie na paliwo stałe
W wielu budynkach mieszkalnych wciąż najpopularniejszym sposobem ogrzewania jest korzystanie z kotła na paliwo stałe. Takie urządzenie może wykorzystywać jako opał: węgiel kamienny, ekogroszek (tj. specjalnie spreparowany węgiel kamienny lub brunatny), drewno lub pellet czyli paliwo powstałe z biomasy (rozdrobnionego drewna, trocin, słomy lub pędów wierzby energetycznej). Ten typ ogrzewania był zazwyczaj wybierany przez osoby, które swój projekt domu zrealizowały na terenach pozbawionych dostępu do sieci gazowej. I właśnie uniezależnienie od gazu to największa zaleta tego źródła ciepła, inną zaletą jest dostępność opału. Do wad natomiast można zaliczyć – negatywny wpływ na środowisko, konieczność samodzielnej i regularnej obsługi kotła w celu uzupełniania paliwa oraz konieczność zapewnienia dodatkowego miejsca lub pomieszczenia na przechowywanie opału.
Ogrzewanie gazem ziemnym
Kolejnym chętnie wybieranym rozwiązaniem jest montaż kotła gazowego, zasilanego gazem ziemnym z sieci. To niemal bezobsługowe urządzenie, które – podobnie jak kocioł na paliwo stałe – może ogrzewać nie tylko same wnętrza, ale również ciepłą wodę użytkową. Wśród jego zalet należy wymienić rozsądne koszty eksploatacyjne, brak konieczności ręcznego dokładania opału oraz ekologiczność. Warto mieć jednak na względzie także pewne wady, czyli koszt podłączenia budynku do gazociągu oraz wyższy koszt działki uzbrojonej w sieć gazową. Ponadto w ostatnich latach odnotowuje się wręcz niespotykane podwyżki cen gazu, a na uwadze należy mieć również możliwe ewentualne problemy z dostępem do tego surowca.
Ogrzewanie olejem opałowym
W Twojej miejscowości nie ma sieci gazowej? Rozważ zastosowanie w swoim domu kotła na olej opałowy. To również bezobsługowy sposób ogrzewania, który warto przemyśleć już na etapie przeglądania projektów domów. Wymaga on bowiem wygospodarowania pomieszczenia nie tylko na sam kocioł, ale także na zbiornik, w którym przechowywane jest paliwo. Olej opałowy jest stosunkowo łatwo dostępny, a eksploatacja takiego staremu – niekłopotliwa oraz nieco mniej szkodliwa dla środowiska, niż w przypadku ogrzewania paliwem stałym. Niestety jest ona także dość droga.
Ogrzewanie energią elektryczną
Pewna część inwestorów, nie mając możliwości podłączenia budynku do sieci gazowej, decyduje się na montaż ogrzewania elektrycznego. Najczęściej są to zasilane prądem grzejniki, promienniki albo ogrzewanie podłogowe. Może to być dobry wybór szczególnie w budynkach o stosunkowo niewielkim metrażu. Ogrzewanie elektryczne cechuje się wygodą codziennej eksploatacji i jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Nie ponosimy kosztów zakupu kotła, jego przeglądów i serwisu, nie potrzebujemy dodatkowej powierzchni na kotłownię czy skład opału, gdyż urządzenia grzewcze zasilane są prądem pobieranym bezpośrednio z sieci. Jest to najtańsza instalacja w realizacji, ale niestety, ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej, najdroższa w eksploatacji. Wiele osób odstrasza wysoki koszt użytkowania, który można jednak zmniejszyć, używając do zasilania prądu pochodzącego z paneli fotowoltaicznych.
Ogrzewanie pompą ciepła
Wartym uwagi i ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem jest ogrzewanie pompą ciepła. W kolekcji na stronie https://projekty.muratordom.pl znajdziesz projekty gotowe domów i innych budynków, przystosowane do takiego źródła ogrzewania. Jest ono w pełni bezemisyjne i bezobsługowe, doskonale wpisuje się we współczesne, energooszczędne trendy. Trzeba jednak pamiętać, że pompy ciepła zasilane są energią elektryczną i chociaż ze względu na wysoką sprawność tych urządzeń wykorzystanie prądu jest bardzo efektywne, to warto pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej by zmniejszyć rachunki. Choć montaż takiego systemu jest drogi, możesz złożyć wniosek o dofinansowanie, które pomoże obniżyć wydatki związane z jego wykonaniem. Pamiętaj także, że ogrzewanie pompą ciepła wymaga zastosowania niskotemperaturowej instalacji centralnego ogrzewania.
Czym ogrzewać swój dom? Opcji jest wiele. Powinny być one jednak dopasowane nie tylko do Twoich preferencji, ale także możliwości technicznych, dostępności mediów, aktualnych przepisów budowlanych oraz przemyślane pod względem finansowym.
Inne ciekawe porady porady budowlane znajdziesz w Poradniku dla Budujących MURATORA. Zapraszamy na stronę https://projekty.muratordom.pl/poradnik-dla-budujacych/
zdjęcie główne:
Projekt C333j - Miarodajny - wariant X z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło
zdjęcie w treści:
Projekt M245 - Trafna decyzja (etap II) z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA - projekty.muratordom.pl