Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych
Opis działalności
Naszą misją jest to, żeby:
– w regulacjach prawnych wprowadzono także u nas dopuszczalne normy emisji spalin, które będą na poziomie nie powodującym pogorszenia jakości powietrza. Możemy tu przyjąć normy ogólnopolskie w oparciu o dyrektywę Ecodesign; lub jeszcze bardziej restrykcyjne, obowiązujące m.in. w takich krajach jak Austria czy Niemcy, które gwarantują czyste powietrze zarówno w górskich kurortach, jak i w położonych w dolinach ośrodkach przemysłowych.
– doprowadzić do sytuacji, że do użytkowania będą dopuszczone tylko takie piece i kominki, które technicznie będą spełniały określone wymagania emisyjne i będą na to posiadały odpowiedni (wymagany przez prawo ogólne lub przez regulacje uchwały samorządu lokalnego) certyfikat. Oznacza to, że będą to wyłącznie instalacje spalające drewno (biomasę) – nasze największe, najtańsze i najbardziej dostępne polskie OZE.
– w celu zabezpieczenia ich właściwej instalacji, a potem poprawnego funkcjonowania, doprowadzić do sytuacji w której osoby nieuprawnione – bez odpowiednich szkoleń, egzaminów i kwalifikacji zawodowych potwierdzonych przez uprawnioną do tego celu organizację prowadzącą kształcenie zawodowe czyli Cech Zduński – nie będą mogły wykonywać zawodu zduna i budować urządzeń grzewczych typu piece i kominki. Tym przede wszystkim będzie zajmował się nasz Cech i jak to było przez wieki – będzie szkolić fachowców, by móc potem zagwarantować, że jego członkowie rzeczywiście budują instalacje spełniające wymagane standardy. Tylko rekomendowani specjaliści mogą bowiem zagwarantować pożądaną przez mieszkańców jakość urządzeń i emisji spalania.
– wprowadzić rozwiązania kontrolne zabezpieczające przed niewłaściwym użytkowaniem pieców i kominków – techniczne w samych urządzeniach (np. sterowniki z systemem monitorującym) oraz zewnętrzne – przez system kontroli odpowiednich służb, np. kominiarskich.