Reklama

Kominki

Jaki kominek wybrać? W dziale KOMINKI znajdziecie wiele podpowiedzi odnośnie techniki jaką zastosować. Kominek na drewno może mieć wkład kominkowy powietrzny lub wkład kominkowy z płaszczem wodnym, może być uzupełniony o akumulację tworząc kominek akumulacyjny lub tzw.  kominek w ciepłej zabudowie. Popularny jest też kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza. Kominkowe aranżacje oraz materiały wykończeniowe na kominek jak: spieki, kafle kominkowe, steatyt czy kamienne portale kominkowe to wszystko znajdziecie w naszym serwisie. Podpowiadamy też jak zaaranżować najpopularniejsze formaty kominkowe: kominek narożny, trójstronny wkład kominkowy czy kominek dwustronny .

Kominki dwustronne – elegancja i funkcjonalność w nowoczesnym wnętrzu

Kominki od wieków pełniły nie tylko funkcję praktyczną, dostarczając ciepła, ale również symboliczną, będąc miejscem, wokół którego gromadziła się rodzina, aby się ogrzać. Obecnie można się ogrzewać na różne sposoby, jednak ogień nadal przyciąga. Natomiast jego forma, od czasu wynalezienia w latach 80-tych wkładu kominkowego, zdecydowanie przeszła gruntowną metamorfozę. Dopasowana jest do współczesnych wymagań, oczekiwań, stylu życia, a przede wszystkim – do wnętrz. W całym bogactwie dostępnych w kominkowym świecie form palenisk, chcę Wam przybliżyć efektowne kominki dwustronne.

20.01.2025 13:40
Jaki kominek wybrać do małego domu?

Wysokie koszty zakupu mieszkań i domów, jak również samodzielnego ich budowania sprawiły, że coraz częściej mamy do czynienia z wielkomiejskimi „apartamentami” o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych lub całorocznymi domami, których powierzchnia do niedawna kwalifikowała je jako domki rekreacyjne, użytkowane sezonowo i okazjonalnie.Pozostając przy domach, jest kategoria domów „na zgłoszenie”, która początkowo obejmowała obiekty do 35 m2. Mało? Może i tak, ale do mieszkania dla 1-2 osób powinno wystarczyć, bo odpowiada to powierzchni kawalerki. Aktualnie korzystając z uproszczonych formalności można budować domy do 70 m2, co jest już odpowiednikiem najbardziej popularnego w Polsce metrażu mieszkania w budynku wielorodzinnym, składającego się z 2 lub 3 pokoi. I są domy „zdroworozsądkowe”, o powierzchni dopasowanej do realnych potrzeb, jak i możliwości kredytowych, a nie do marzeń rodem z seriali o życiu „bogatych i znanych”. Będzie to jakieś 100-120 m2. Wprawdzie podawana przez GUS przeciętna powierzchnia domów budowanych w Polsce w roku 2024 to 131,9 m2, ale wiadomo jak to jest ze statystyką. Skoncentrujmy naszą uwagę na domach zdecydowanie mniejszych od przeciętnych i poszukajmy dla nich kominka.

07.01.2025 12:16
Biomasa: ekologiczne i bezpieczne źródło energii? Odpowiedź branży na kontrowersje dotyczące spalania drewna

Publikujemy odpowiedź na pojawiające się w mediach nieprawdziwe materiały, fałszujące rzeczywistość. Przeczytajcie sami:

18.12.2024 10:17
Program "Czyste Powietrze" zamachem na bezpieczeństwo energetyczne!

Projekt Programu proponowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uniemożliwia używanie kominka w przypadku skorzystania z dotacji. Taki zapis stoi w sprzeczności z dyrektywami UE, a czasu na konsultacje jest bardzo mało.

13.12.2024 14:21
MCZ kominek na drewno
Jest afera! Masz kominek na drewno nie dostaniesz dotacji z Czyste Powietrze 2025

Pojawił się projekt Czyste Powietrze 2025 i pojawiają się pierwsze kontrowersyjne zapisy. W celu uzyskania dotacji trzeba będzie wymontować kominek rekreacyjny na drewno lub ogrzewacz na paliwo stałe czytaj, węgiel, ekogroszek i pellet w domu. A przecież według dyrektywy EPBD drewno i piece na pellet, czyli biomasę są OZE.

11.12.2024 14:00
#wolno palić w kominkach! Fakty i mity o kominkach na drewno

Kominki ostatnio zyskały złą reputację, a wokół ich używania narosło wiele nieporozumień. Problem nie tkwi w samych urządzeniach czy ich użytkownikach, lecz w charakterystyce drewna – taniego, odnawialnego, lokalnego i łatwego do pozyskania źródła ciepła, które stanowi poważną konkurencję dla innych źródeł energii, jak prąd czy gaz, a także dla producentów alternatywnych systemów grzewczych. W ramach obalania mitów warto przyjrzeć się faktom dotyczącym różnych urządzeń grzewczych, takich jak kominki, piece, kozy, które są określane w najnowszych regulacjach prawnych jako miejscowe ogrzewacze pomieszczeń. W tym kontekście będzie używane ogólny terminu „kominki”.

02.12.2024 13:08    1
Jaki kominek za 5-10-15 tysięcy złotych?

Pierwszy w życiu własny dom i pierwszy kominek. To liczna grupa inwestorów. Dotąd były inne sprawy na głowie i kompletny brak zainteresowania kominkami, ich rodzajami, cenami. Teraz przychodzi się zmierzyć z czymś nowym, nieznanym, a najłatwiej, szybko i bezpłatnie wiedzę uzupełnić można w internecie.

13.11.2024 10:40
jak podłączyć kominek z płaszczem wodnym do bufora schemat instalacji kominka
Co wybrać – kominek z DGP czy kominek z płaszczem wodnym?

Wydawało by się, że po ponad 30 latach obecności w Polsce kominków „z wkładem” i niewiele krótszej systemu kominkowego ogrzewania powietrznego, zwanego DGP, zarówno inwestorzy, jak i kominkowe firmy nie powinni mieć problemów z wyborem, instalacją i eksploatacją takich systemów. Wciąż jest wiele wątpliwości czy fałszywych opinii, często nawet prowadzących do bezpodstawnej rezygnacji z tego rozwiązania.

03.11.2024 10:57
wklady-kominkowe-bef
Wkłady kominkowe BeF Home - funkcjonalne piękno

Wkłady kominkowe BeF Home to ponad 260 wzorów i rozmiarów innowacyjnych pod względem technicznym modeli produkowanych z materiałów najwyższej jakości.

02.11.2024 12:57
Zalany kominek na drewno i komin - jak je uratować?

Tegoroczna powódź doprowadziła do wielu zniszczeń. Zalane domy to nie tylko mury, ale też całe wyposażenie wnętrza w tym kominki i piecyki na drewno. To także często zalany komin. Czy można uratować te urządzenia, jak je osuszać i do kogo się zwrócić o pomoc? Zapytaliśmy specjalistów z branży, którzy podpowiadają co zrobić z zalanymi i uszkodzonymi w wyniku powodzi kominkami i wkładami kominkowymi na drewno.

02.10.2024 13:07
Kominek zimny czy kominek w ciepłej zabudowie?

W jaki kominek warto zainwestować? Co daje stworzenie kominka w tak zwanej ciepłej zabudowie - czyli zabudowie wkładu kominkowego wykorzystującej akumulujące ciepło płyty i kształtki.

30.08.2024 10:03
Kominek trójstronnie przeszklony - uczta dla oczu

Różne są powody wyboru konkretnego rozwiązania kominkowego, choć – oczywiście – nie ma kominków idealnych dla każdego domu i inwestora. To są rozwiązania, które lepiej lub gorzej odnajdują się w konkretnej roli. Gdy priorytetem będzie bezpieczeństwo energetyczne, postawimy na opalany drewnem kominek, piec lub piecyk. Gdy będzie to wygoda, prym będą wiodły kominki elektryczne i na gaz. Gdy będziemy chcieli zatrzymać ciepło na dłużej, postawimy na rozwiązania akumulacyjne z kafli lub steatytu. A co, gdy priorytetem będzie OGIEŃ…?

10.07.2024 14:51
Reklama
Przeczytaj także
Reklama