Usługi kominiarskie. Kiedy warto wezwać specjalistę?

Zatkane przewody kominowe mogą być dużym zagrożeniem dla mieszkańców budynku. Skutki niedopilnowania drożności mogą być bardzo poważne.
  • 18.05.2022 10:24
  • Autor: Grupa Tipmedia
Usługi kominiarskie. Kiedy warto wezwać specjalistę?

. Zaczadzenie, pożar, w najlepszym przypadku gorsza cyrkulacja powietrza. Dlatego nie warto ryzykować i lepiej regularnie wykonywać przegląd kominiarski. Jest to zarówno dbałość o własne bezpieczeństwo, jak i zastosowanie się do wymogów prawnych nakładających na właścicieli budynków regularnego sprawdzania drożności i sprawności ciągów wentylacyjnych. 

Profesjonalne usługi kominiarskie. Na czym polegają?

Osoba prywatna nie ma odpowiedniego sprzętu, wiedzy, ani uprawnień aby wyczyścić i zweryfikować drożność przewodów kominowych. Dlatego pomiar sprawności wentylacji należy zlecić profesjonaliście działającemu w tej branży. Udrażnianie przewodów kominowych, ale też sprawdzenie szczelności instalacji gazowej to gwarancja tego, że z jednej strony nic złego się nam nie stanie z drugie zaś, że wszystko będzie działało poprawnie. 

Usługi kominiarskie to także ważna informacja dla ubezpieczyciela potwierdzająca w razie jakiego zdarzenia, że cały układ był sprawny. Nie ma wtedy podstawy, aby zarzucić zaniedbanie i nie wypłacić odszkodowania. Czyszczenie przewodów kominowych jest zatem istotne także z punktu widzenia finansowego. 

Przegląd kominiarski. Kto może go przeprowadzić? 

Kompleksowe usługi kominiarskie to domena wielu firm. Jak jednak mieć pewność, że to profesjonaliści, którzy wykonają tę usługę właściwie? Czyszczenie komina wbrew pozorom to duża sztuka i potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy. Dlatego osoba, która się tym zajmuje powinna mieć dyplom mistrza lub czeladnika. 

Przegląd kominiarski to złożony proces. Obejmuje on badanie przewodów kominowych pod kątem technicznym. Przegląd dotyczy zarówno części służących do odprowadzania dymu, jak i wentylacji. Kominiarz sprawdza również drożność i szczelność samego komina. Jego obowiązkiem jest także dokładne przeczyszczenie i udrożnienie przewodów.

Kominiarz może zarówno wyczyścić przewody, jak i wykonać frezowanie kominów. Usługa ta polega na powiększeniu jej wewnętrznej przestrzeni, tak aby nie zniszczyć całej struktury. Po dłuższym użytkowaniu całość może być zapchana i nie mieć już takiej drożności jak na początku. Wydostające się osady mogą oblepiać wewnętrzną stronę, co powoduje zmniejszenie średnicy. Frezowanie ma odwrócić ten proces. Dzięki niemu można uniknąć konieczności wymiany komina na nowy, bo stary może posłużyć jeszcze wiele lat. Umów się zatem z kominiarzem, który wykona naprawę. 

--- Artykuł sponsorowany ---