Kocioł - jak wybrać? Jaki piec będzie najlepszy?

Pomimo ciągłego wzrostu zainteresowania pompami ciepła, najczęściej wybieranymi urządzeniami grzewczymi w polskich domach są ciągle kotły i piece na gaz albo na któreś ze stałych paliw. Rynek kotłów gazowych został zdominowany przez ich modele kondensacyjne. Kiedy mamy na myśli urządzenia na paliwo stałe, to generalnie rzecz ujmując, zainteresowanie nimi zaczyna słabnąć, przy czym dostrzegalne są spore różnice pomiędzy stającymi się coraz bardziej popularnymi kotłami na pellet, a tymi na węgiel.
  • 26.09.2022 10:51
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kocioł - jak wybrać? Jaki piec będzie najlepszy?

Kocioł – jak wybrać? - analiza typów paliwa

Oferta na kotły co jest bardzo zróżnicowana. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, iż sporo osób ma problem z dobraniem odpowiedniego rozwiązania. Kupno urządzenia musi być właściwie przemyślane. Dzięki czemu uda się nam z pewnością dokonać wyboru pieca, który będzie odpowiadać naszym preferencjom i potrzebom. Wybierając kocioł do centralnego ogrzewania, musimy po pierwsze przemyśleć, jaki typ paliwa zamierzamy wykorzystywać w budynku. Możliwości jest sporo. Obecnie w sprzedaży dostępne są na stronie mateomarket.pl/ bowiem:

kotły gazowe,

piece na drewno,

kotły na ekogroszek,

piece elektryczne.

Podczas wybierania optymalnego typu paliwa trzeba brać pod rozwagę sporo czynników, w tym, chociażby rodzaje pomieszczeń i ich ilość w budynku, możliwości techniczne, dostępność wybranego źródła energii, komfort obsługiwania danego kotła, czy też po prostu finansowe uwarunkowania. Pamiętajmy także o tym, iż mniejsze koszty eksploatacji najczęściej związane będą z trudniejszą obsługą całej instalacji.

Moc kotła

Ta powinna zostać dobrana do budynku oraz potrzeb, jakie mają jego mieszkańcy. W nowym domu mającym powierzchnię 150 m2 zapotrzebowanie na grzewczą moc będzie wynosiło do 10 kW. To zupełnie wystarczające, aby ogrzewać go w przypadku temperatury -20 stopni Celsjusza. Przy 0 stopni Celsjusza konieczne będzie już tylko 5 kW.

Błędem będzie na pewno zakup urządzeń o zbyt dużej mocy, gdyż takie praktycznie nigdy nie pracują z mocą nominalną, a wtedy właśnie czystość i sprawność spalania pozostają najwyższe. Poprawnie dobrane, chociażby kotły na drewno powinny osiągnąć właściwe parametry przez całość sezonu grzewczego. W mocno przewymiarowanym kotle spalimy znacznie więcej opału, wyemitujemy też większą ilość substancji szkodliwych i będziemy musieli częściej go czyścić.

Kotły na paliwo stałe są urządzeniami jednofunkcyjnymi - jeżeli zechcemy wykorzystać je celem przygotowania c.w.u., musimy nabyć zbiornik i znaleźć na niego właściwe miejsce. W przypadku 5-osobowej rodziny, wystarczający będzie taki mający pojemność 100-140 litrów. Problem stanowi podgrzewanie wody poza grzewczym sezonem - stała praca c.w.u. nie jest ekonomiczna i ekologiczna. Lepszym rozwiązaniem w tym wypadku będą kotły elektryczne albo pompy ciepła.

Kocioł – jak wybrać odpowiednią firmę?

Dokonując wyboru kotła do centralnego ogrzewania, trzeba brać pod rozwagę również renomę jego producenta. Chociaż nie jest to kwestia rozstrzygającą, im lepsze opinie będzie mieć wybrana marka, tym na ogół większą solidnością i wydajnością odznaczają się jej produkty. Dlatego jeżeli zastanowimy się, który kocioł będzie lepszy, zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy zapoznać się z opiniami innych użytkowników na temat wybranego modelu. Musimy jednakże poznać opinie nie tylko na temat samego pieca, ale również odnośnie jego producenta - jaką politykę ma firma, z jakich podzespołów korzysta i jaka jest jej pozycja na rynku, jak również stopień zaangażowania w modernizację własnych produktów. Niezwykle istotne będzie też to, jakie dany producent ma podejście do kwestii gwarancji, jak zachowuje się w wypadku ewentualnych reklamacji oraz jak szybko i czy w ogóle możemy liczyć na serwisowanie. Warto mieć na uwadze, iż klientami jesteśmy nie tylko podczas zakupu, ale również przez całość okresu używania kotła. Poznanie zasad panujących u jego producenta, może znacząco ułatwiać rozwiązanie nieudogodnień, a czasami również pozwoli na uniknięcie kosztów dodatkowych i zaoszczędzenie czasu na poszukiwanie odpowiednich fachowców.

 

--- Artykuł sponsorowany ---