Rozważasz piec na gaz? To powinieneś wiedzieć przed zakupem

Piec na gaz to jeden z coraz popularniejszych sposobów na ogrzanie mieszkania. Nic w tym jednak dziwnego – korzyści płynące z ogrzewania gazowego są niewątpliwe. Jak jednak przedstawia się kwestia bezpieczeństwa pieca na gaz? Jaki kocioł na gaz powinniśmy wybrać? Dowiedz się, czym różnią się one między sobą i jak dokonać najlepszego wyboru do swojego domu.
  • 26.09.2022 11:45
Rozważasz piec na gaz? To powinieneś wiedzieć przed zakupem

Piece na gaz a kotły – czym się różnią? 

Na początku warto ustalić, czym różnią się piece i kotły na gaz. Piec na gaz jest bowiem urządzeniem, które odpowiada za wytwarzanie ciepło. Jest jego nośnikiem i ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje. 

Natomiast kotły na gaz, choć wytwarzają ciepło, to nie magazynują go. Odpowiadają za transport ciepła za pomocą np. wody do innych części domu. Dlatego też wybierając ogrzewanie gazowe do domu, powinniśmy rozważyć przede wszystkim, jakiej mocy kotła na gaz potrzebujemy. 

Jeśli jednak wciąż nie jesteśmy przekonani do tego rodzaju ogrzewania, warto dokładnie przyjrzeć się korzyściom płynącym z posiadania pieca na gaz. 

Jakie zalety mają kotły na gaz i ogrzewanie gazowe?

Ogrzewanie gazowe to uniwersalne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej klientów. Stanowi ono interesującą alternatywę dla klasycznych metod ogrzewania domu. Piec na gaz zapewnia użytkownikom bezawaryjną pracę, dzięki czemu jego eksploatacja jest stosunkowo tania. 

Kolejnymi korzyściami płynącymi ze stosowania kotłów na gaz jest ich wysoka jakość pracy i niezwykła wydajność. Osoby, które zdecydowały się na instalacje pieca na gaz, doceniają to rozwiązanie również za fakt, że wymaga ono niewiele miejsca do montażu niezbędnych urządzeń. 

Zaletą ogrzewania gazowe jest także brak konieczności składowania opału na zimę (która w Polsce potrafi być długa) – ekogroszku, pelletu czy drewna. Bez względu na rodzaj kotła na gaz, który wybierzesz (jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny) – wystarczy podłączenie się do sieci gazowej. 

Piece na gaz charakteryzują się także czystością – nie musisz martwić się o opróżnianie kotła z resztek opału ani przeznaczać na jego instalację oddzielnego pomieszczenia. Nie zapominajmy również, że kotły na gaz to nie tylko rozwiązanie, które ogrzeje Twoje mieszkanie, ale zapewni Ci również dostęp do ciepłej wody. 

Rodzaje kotłów na gaz i ich właściwości 

Piece na gaz różnią się między sobą rodzajem kotła oraz parametrami takimi, jak funkcjonalność czy pojemność. Poznaj różnego rodzaju kotły na gaz i zdecyduj, który z nich będzie dla Ciebie najrozsądniejszym rozwiązaniem. 

  • Jednofunkcyjne kotły na gaz

Jednofunkcyjne kotły na gaz mają za zadanie przede wszystkim ogrzać nasz domu. Są najczęściej wybierane przez klientów ze względu na swoje bezproblemowe działanie i rozwiązania, w które można je wzbogacić, jeśli chcemy, by piec na gaz odpowiadał również za podgrzewanie wody użytkowej. 

W tym celu możliwe jest dokupienie do pieca podgrzewacza pojemnościowego (zasobnika). Co ważne, rozwiązanie takie generuje znacznie mniejszą stratę ciepłej wody, niż w przypadku dwufunkcyjnego kotła na gaz. 

  • Dwufunkcyjne kotły na gaz

Dwufunkcyjne piece na gaz, jak sama nazwa wskazuje, pełnią w budynku dwie funkcje – ogrzewają go oraz odpowiadają za podgrzanie wody. Dwufunkcyjny piec na gaz wyposażony jest w zasobnik, który stanowi część kotła. Rozwiązanie to różni się od jednofunkcyjnego pieca na gaz tym, że zajmuje mniej miejsca. 

W przypadku jednofunkcyjnego pieca dokupienie podgrzewacza pojemnościowego wymaga, by przeznaczyć na instalację urządzeń więcej miejsca. W przypadku dwufunkcyjnego pieca wciąż jest to rozwiązanie zajmujące minimum przestrzeni w domu. Należy się także liczyć ze znacznie mniejszymi stratami ciepła niż w przypadku wyboru pieca jednofunkcyjnego – woda podgrzewana jest w czasie jej pobierania. 

  • Kondensacyjne kotły na gaz

Nowoczesne rozwiązanie, jakim są kondensacyjne kotły na gaz to propozycja dla osób, które szczególnie cenią sobie oszczędne i wydajne sposoby ogrzewania domu. Kondensacyjny kocioł na gaz odzyskuje bowiem dodatkowe ciepło z pary wodnej, która pochodzi ze spalonego gazu ziemnego. 

Zaletą niektórych modeli kondensacyjnych jest fakt, że nie potrzebują one komina – wystarczy wylot w ścianie domu. Dzięki temu ciepło nie ucieka przez komin, a klient oszczędza również na jego budowie. 

Możemy wyróżnić również tradycyjne kotły na gaz (atmosferyczne). Działają one na podobnej zasadzie, co kondensacyjne. Odróżnia je jednak mniejsza efektywność pracy. W ich przypadku wynosi ona ok. 80-90%. W przypadku kondensacyjnych kotłów na gaz efektywność to nawet 110%. Trudno więc o bardziej wydajny piec na gaz niż wspomniany rodzaj. 

Kotły i piece na gaz możemy podzielić również na te stojące oraz wiszące, a także ze względu na obecność zasobnika. Może on być w zestawie z piecem na gaz lub bez niego. 

Bezpieczeństwo pieców na gaz

Zastanawiasz się, czy piece na gaz są bezpieczne? Od czego zależy ich sprawne i bezawaryjne działanie? Jedną z najistotniejszych kwestii jest odpowiednia i sukcesywna konserwacja instalacji gazowej. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa – dotyczy to zresztą nie tylko pieców na gaz, ale również pieców węglowych czy kominków.

Najczęstszymi czynnikami powodującymi przedostawanie się czadu do pomieszczeń mieszkalnych są niesprawne i wyeksploatowane urządzenia grzewcze, niedrożne przewody odprowadzające spaliny, niesprawne czujniki ciągu kominowego w tradycyjnych piecach na gaz i zanieczyszczone kratki odpowiedzialne za wymianę powietrza. 

Bezpieczeństwo pieców na gaz sprowadza się więc przede wszystkim do dbania o prawidłowe funkcjonowanie pieca i innych urządzeń. Sumienna konserwacja i kontrole sprawności całej instalacji gazowej są konieczne dla zachowania bezpieczeństwa mieszkańców. 

Nowoczesne piece na gaz posiadają zamkniętą komorę spalania, co oznacza, że nie czerpią powietrza do spalania z pomieszczenia, w którym się znajdują. Są bezpieczniejsze, gdyż ze szczelnie zamkniętej komory spalania tlenek węgla nie może przedostać się do naszego otoczenia. Urządzenia takie również wymagają konserwacji i kontroli drożności przewodów. To gwarancja bezpieczeństwa. 

Szeroki wybór kotłów i pieców na gaz w Terme.pl

W sklepie Terme.pl znajdziesz szeroki wybór kotłów i pieców na gaz. Zaopatrzysz się u nas we wszystkie niezbędne akcesoria konieczne do założenia instalacji gazowej. 

Co równie istotne, proponujemy naszym klientom nie tylko piece na gaz, ale także inne piece i kotły - piece elektryczne, olejowe, olejowo-gazowe oraz piece na paliwa stałe. 

Niezwykle istotne, by dopasować rodzaj pieca do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości. To gwarancja zadowolenia z zastosowanego sposobu ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej. Pamiętaj, że w Terme.pl służymy Ci profesjonalnymi poradami i pomocą.

--- Artykuł sponsorowany ---