Jak wyczyścić elewację?
Mycie umożliwia usunięcie zabrudzeń, które nie związały się na stałe ze strukturą budynków. Dotyczy to przede wszystkim kurzu i piasku, w którym następnie rozwija się skażenie biologiczne. Chropowata powierzchnia tworzy bowiem sprzyjające środowisko dla pleśni, alg i innych mikroorganizmów.
Do czyszczenia i mycia elewacji przeważnie wykorzystuje się metodą ciśnieniową. Warto przy tym podkreślić, iż samodzielne wykonanie pracy bywa wyjątkowo skomplikowane. Należy bowiem prawidłowo dobrać rodzaj dyszy, poziom ciśnienia oraz temperaturę cieczy. Dodatkowo nie każdy rodzaj tynku nadaje się do mycia. Zastosowanie nieprawidłowej techniki oraz brak wiedzy może skutkować uszkodzeniem struktury budowli.
Ważnym elementem konserwacji jest zastosowanie preparatów chemicznych o właściwościach odgrzybiających. Środek w formie koncentratu musi zostać odpowiednio rozrobiony i nałożony na elewację. Następnie jest delikatnie zmywany wodą pod bardzo niskim ciśnieniem. Podjęcie działań profilaktycznych pozwala na usunięcie niewidocznych dla oka mikroorganizmów. Brak zastosowania środków chemicznych sprawi, iż grzyby i pleśń nadal będą rozwijać się w szybkim tempie.
Trudne plamy do usunięcia z elewacji
Wśród trudnych do usunięcia zabrudzeń można wymienić:
- ślady rdzy,
- akty wandalizmu,
- sadzę,
- zanieczyszczenia komunikacyjne,
- tłuste plamy.
W przypadku pojawienia się tego rodzaju plam konieczne jest zastosowanie odpowiednich preparatów chemicznych, które powinny zostać dostosowane nie tylko do rodzaju zabrudzenia, ale także do podłoża. Podczas czyszczenia warto zwrócić uwagę na jego pochodzenie. Niekiedy dopiero wyeliminowanie przyczyny, np. zmiana metoda opału, pozwoli na uzyskanie długotrwałych efektów.
W przypadku pleśni na elewacji drewnianej niekiedy może okazać się, że konieczne jest zastosowanie metod mechanicznych, polegających na intensywnym szczotkowaniu. Prace odbywają się wtedy w stroju ochronnym. Po usunięciu mikroorganizmów konieczne jest dodatkowe zastosowanie preparatów pleśniobójczych oraz odmalowanie elewacji.
Dlaczego malowanie i impregnacja elewacji jest tak ważne?
Kompleksowe mycie i impregnacja pozwalają na zatrzymanie wzrostu mchów, grzybów i porostów. Charakterystyczny zielonkawy nalot nie tylko niekorzystnie wpływa na odbiór estetyczny nieruchomości, co ma szczególne znaczenie w przypadku obiektów handlowo-usługowych, ale także negatywnie wpływa na zdrowie. Ponadto tego rodzaju zabrudzenia mogą powodować pękanie murów, tynków i ścian. Wymienione zniszczenia często wiążą się z koniecznością podejmowania kosztownych prac naprawczych.
Impregnacja pozwala przy tym na przedłużenie efektów mycia i czyszczenia elewacji budynku. Jest to szczególnie ważne w przypadku tynku cienkowarstwowego, który charakteryzuje się silnym wchłanianiem wilgoci. W związku z tym jest szczególnie narażony na rozwój mikroorganizmów. Odpowiednio dobrany impregnat pozwala spowolnić ten proces nawet o kilka lat.
Częstotliwość mycia powinna jednak zostać dostosowana do potrzeb. Częstszego mycia wymagają bowiem budynki położone bliżej drogi oraz zakładów przemysłowych, gdzie dochodzi do wzmożonego osadzania się kurzu. Tereny wilgotne natomiast, np. lasy, sprzyjają rozwijaniu się mikroorganizmów, które znacznie wpływają na osłabienie murów.