Według statystyk straty ciepła przez ściany domu mogą sięgać nawet 50% całkowitych strat ciepła. Zależy to od cech konstrukcyjnych domu, w przypadku domów panelowych jest to maksimum, w przeciwieństwie do domów murowanych, w których liczba ta jest kilkakrotnie mniejsza. Izolacja elewacji mieszkania jest korzystna ze wszystkich stron. Na przykład, jeśli masz autonomiczne ogrzewanie, możesz zaoszczędzić około 20% kwoty wydanej na zużycie gazu. Jeśli masz centralne ogrzewanie, to średnia temperatura w pokojach wzrośnie o 3-4 stopnie.
Zwykle prace przy izolacji elewacji budynków wielokondygnacyjnych wykonują specjaliści. Dlatego musisz wybrać odpowiednią i odpowiedzialną osobę, która posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie zawodowe. A dla specjalistów w tej dziedzinie jest ogromna liczba wolnych miejsc w źródłach internetowych. Na portalach z ofertami pracy można znaleźć Prace monterskie przy ociepleniu.
Czy konieczne jest ocieplenie ścian w domu?
Odpowiedź na to pytanie będzie pozytywna, jeśli dom jest zbudowany z drewna, cegły, bloczków monolitycznych lub ma konstrukcję ramowo-płytową. We wszystkich tych przypadkach budynek wymaga dodatkowego ocieplenia, ponieważ straty ciepła przez ściany zbudowane z tych tradycyjnych materiałów sięgają czasem 35%. Ocieplenie ścian nie tylko utrzymuje ciepło w domu przy ujemnych temperaturach na zewnątrz, ale także stwarza w nim komfortowe warunki podczas upałów – latem w dobrze ocieplonym domu zawsze jest chłodno.
Ponadto, jeśli ściany w budynku mieszkalnym nie są wystarczająco izolowane, istnieje ryzyko tworzenia się na nich kondensatu. Powietrze w takim pomieszczeniu jest zawsze lekko wilgotne, a po zetknięciu z zimną ścianą ochładza się i zamienia w krople wody. Z tego powodu na ścianach szybko rozwija się pleśń i grzyby, które nie tylko pogarszają wygląd pomieszczenia i niszczą ściany, ale mogą również szkodzić zdrowiu ludzkiemu, powodując alergie lub ataki astmy.
IZOLACJA BUDYNKU MIESZKANIOWEGO: ZEWNĄTRZ CZY WEWNĄTRZ?
Ściany domu można ocieplić od wewnątrz i od zewnątrz. Wszyscy wiemy, że izolacja zewnętrzna jest stosowana znacznie częściej, ponieważ uważana jest za bardziej efektywną. Jednak w niektórych przypadkach zastosowanie ma tylko wewnętrzna izolacja termiczna, a swoją drogą ma to też swoje zalety.
Izolacja wewnętrzna może rozwiązać problem oszczędzania energii, ale do tego procesu należy podchodzić bardzo ostrożnie. Błąd w obliczeniach lub instalacji – a punkt rosy przesunie się wewnątrz domu, co spowoduje zamoczenie ściany elewacji i izolacji. Konsekwencją tego procesu jest zawilgocenie i pleśń w mieszkaniu, spadek trwałości ścian zewnętrznych domu i oczywiście spadek właściwości termoizolacyjnych izolacji.
Izolacja wewnętrzna mieszkania w apartamentowcu ma swoje zalety:
- Szybsze nagrzewanie ścian;
- Możliwość samodzielnego wykonania wszystkich prac, gdyż nie wymaga zaangażowania ekip z alpinistów przemysłowych. Z drugiej strony, aby kompetentnie wykonać całą pracę, wymagany będzie wysoki poziom kwalifikacji;
- Izolację wewnętrzną można wykonać wraz z pracami naprawczymi;
- Ocieplenie wewnętrzne to jedyny sposób na ocieplenie mieszkania, jeśli znajduje się ono w budynku posiadającym wartość historyczną, a mieszkańcom nie wolno zmieniać wyglądu elewacji.
Zewnętrzna izolacja elewacji budynku mieszkalnego ma o wiele więcej zalet:
- Ciepło wewnątrz jest dłużej zatrzymywane, w pomieszczeniu utrzymuje się w miarę stabilna temperatura zarówno latem, jak i zimą;
- Powierzchnia mieszkania nie jest zmniejszona;
- Podczas prac nad izolacją nie można opuszczać mieszkania;
- Warstwa ocieplenia i wykończenia dekoracyjne chronią ściany domu, przedłużając ich żywotność ocieplenie budynków mieszkalnych
Wśród wad:
- Niemożność samodzielnego wykonania izolacji zewnętrznej. To prawda, że niektórzy mieszkańcy pierwszych pięter podejmują się takiej pracy, ale jednocześnie trzeba być pewnym swoich kwalifikacji;
- Punktowa izolacja zewnętrzna jest bardziej szkodliwa niż korzystna, co omówimy poniżej.
Jakich materiałów użyć do ocieplenia elewacji mieszkań?
Izolację elewacji mieszkań można wykonać za pomocą następujących materiałów:
- Styropian;
- Wełna mineralna (docieplenie elewacji wełną mineralną jest bardzo skuteczne);
- Szkło piankowe.
Każdy izolator ciepła ma swoje specjalne właściwości. Styropian izoluje wszystko. Pogoń za tanimi rzeczami to główny błąd ludzi, ponieważ, stosując niskiej jakości izolatory cieplne uzyskuje się oczekiwany efekt.
Jeśli ściany mają normalną klasę izolacyjności termicznej, wówczas wystarczające będzie ocieplenie budynku od zewnątrz pianką. Izolując dom pianką, należy wziąć pod uwagę gęstość tego materiału. Im wyższy, tym niższe właściwości przewodzenia ciepła.
Styropian jest dość niedrogim materiałem. Jednocześnie jej właściwości są znacznie lepsze niż zwykłej pianki.
Zalety tego materiału:
- Łatwy w instalacji (doskonały do stawiania czoła narożnemu mieszkaniu);
- Hydrofobowość (styropian właściwie nie wchłania wody, co pozytywnie wpływa na żywotność).
Wady obejmują brak izolacji akustycznej i niestabilność ognia. Styropian doskonale nadaje się do ocieplania ścian na zewnątrz i wewnątrz domu.
Wełna mineralna jest bardzo skuteczną izolacją. Ale koszt materiału jest znacznie wyższy niż koszt analogów. Dlatego jest używany rzadziej.
Zalety wełny mineralnej to bezpieczeństwo przeciwpożarowe, hydrofobowość, dobre właściwości dźwiękochłonne.
Szkło piankowe to najdroższy materiał używany do ocieplenia elewacji mieszkań. Dlatego jeśli nie jesteś ograniczony pieniędzmi, najlepiej dać pierwszeństwo tej opcji. Izolacja posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne, jest trwała i posiada dobrą hydrofobowość. Szkło piankowe nie pali się i nie rozwija się w nim grzyb.
Oprócz samej izolacji będziesz potrzebny są dodatkowe materiały:
- Mieszanka tynkarska – do wyrównywania powierzchni;
- Podkład – dla dodatkowego uszczelnienia izolacji oraz dla lepszej przyczepności tynku do farby;
- Siatka zbrojąca – do wzmocnienia warstwy tynku;
- Farby elewacyjne do ociepleń elewacji styropianem.
W naszym artykule staraliśmy się podpowiedzieć, czy warto ocieplać mieszkania, jakie materiały lepiej wybrać i jak ocieplać. Tak czy inaczej, jest to bardzo ważna i poważna sprawa, lepiej zwrócić się do specjalistów.