Jaki alkomat kupić?

Czy każdy alkomat ma takie same właściwości? Okazuje się, że nie. Poszczególne urządzenia mogą znacząco różnić się parametrami, co często wpływa na ich dokładność pomiaru lub ilość badań, które wykonuje się pomiędzy kalibracjami. Długa lista danych technicznych niewiele powie osobie, która kupuje takie urządzenie po raz pierwszy. Jaki alkomat kupić, by służył przez długie lata? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę.
  • 12.05.2023 12:51
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jaki alkomat kupić?

Po czym rozpoznać dobry alkomat? 

Na rynku można znaleźć tanie alkomaty, jednak w większość przypadków taki sprzęt nie będzie ani zbyt trwały, ani precyzyjny. Urządzenia lepszej jakości są wyposażone w czujniki przepływu, dzięki czemu nie wyświetlą żadnego wyniku, jeśli do zamontowanego ustnika nie zostanie wtłoczone powietrze. Najtańsze modele posiadają jedynie stoper, który odmierza czas i kończy pomiar niezależnie od tego, czy nastąpiło wypuszczenie powietrza z płuc. Ustnik może znacząco wpływać na dokładność pomiaru — alkomaty wyposażone w sam czujnik nadają się jedynie do badań przesiewowych, jednak nie określą precyzyjnie poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenie dobrej jakości charakteryzuje się powtarzalnością wyników oraz podlega kalibracji przynajmniej jeden raz w roku.

Rodzaje alkomatów — wady i zalety 

Alkotesty, czyli jednorazowe alkomaty można dostać w aptekach, na stacjach benzynowych i w sklepach. Jest to tanie i szybkie rozwiązanie dla osób, które chcą sprawdzić, czy wytrzeźwiały już po intensywnym wieczorze. Niestety, wynik testu nie jest miarodajny i nie pokazuje dokładnej liczby promili. Alkomaty półprzewodnikowe cieszą się dużą popularnością ze względu na atrakcyjną cenę i dokładny pomiar. Urządzenie posiada sensory w postaci elektrody, na której utlenia się alkohol, co wpływa na konduktywność zastosowanego półprzewodnika. Palacze i diabetycy powinni jednak uważać na urządzenia tego typu, ponieważ w ich przypadku wyniki mogą zostać zawyżone. Alkomaty z sensorem elektrochemicznym cechuje najwyższa precyzja pomiaru. Bazują one na reakcjach chemicznych zachodzących w wydychanym powietrzu. Im więcej alkoholu spożył badany, tym większe jest napięcie prądowe, które wytwarza urządzenie. Alkomaty z sensorem spektrofotometrycznym działają na podczerwień — chociaż są precyzyjne, to osoby indywidualne z nich nie korzystają, ponieważ takie sensory umieszcza się w alkomatach stacjonarnych, których używają głównie służby mundurowe.

Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań alkomatu? 

Osoby zastanawiające się jaki alkomat kupić, często nie mają pojęcia, ile modeli tego urządzenia jest dostępnych na rynku. Wybierając egzemplarz dla siebie, należy zastanowić się, która technologia najlepiej zaspokoi nasze indywidualne potrzeby i zwrócić uwagę na: 

  • dokładność pomiaru, 
  •  szybkość podawania wyniku, 
  • zakres wykonywanego pomiaru,
  •  rodzaj zamontowanych baterii, 
  •  parametry wyświetlacza, 
  •  częstotliwość kalibracji. 

Warto sprawdzić, czy poszczególne modele alkomatów zostały wyposażone w sygnalizację dźwiękową oraz funkcję zapisu pomiarów. Osoby, które chcą przewozić urządzenie w samochodzie, powinny wybrać niewielki sprzęt o ergonomicznym kształcie.

--- Artykuł sponsorowany ---