Dlaczego wycinanie w sklejce jest popularne?
Wykorzystując nowoczesne maszyny, można zrealizować bardzo różnorodne motywy, elementy przestrzenne, oryginalne kształty. To dlatego wycinanie w sklejce jest tak chętnie wykorzystywaną techniką. Sam materiał składa się z wielu warstw cienkich płatów drewna. Są one nazywane dyktami i sklejone za pomocą specjalnego kleju. Sama sklejka charakteryzuje się więc krzyżowanym usłojeniem, co gwarantuje jej wytrzymałość i stabilność. A od liczby warstw w sklejce zależy jej grubość – zazwyczaj waha się od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Z drugiej strony niezależnie od tego parametru frezowanie sklejki działa równie dobrze.
Gdzie wykorzystuje się frezowanie drewna?
Dzięki unikalnej strukturze sklejki możliwe jest tworzenie różnorodnych paneli ażurowych o zróżnicowanej grubości. Uwagę przyciągają oczywiście widoczne warstwy i słoje drewna, które nadają naturalny charakter wszystkim elementom. Tym samym frezowanie drewna jest wykorzystywaną techniką do wielu projektów dekoracyjnych, meblowych i konstrukcyjnych, a estetyka i wytrzymałość materiału sprawiają, że klienci chętnie sięgają po oryginalne detale.
Modne frezowanie sklejki
Frezowanie sklejki jest więc stosowane w różnych projektach – szczególnie w tych, które wymagają precyzyjnego wycinania i dekorowania materiału. Bardzo dobrym przykładem są lekkie i elastyczne ścianki działowe. Dzielą przestrzeń wewnątrz budynków na różne pomieszczenia lub strefy. Frezowanie pozwala na wycinanie otworów i wzorów, dodaje tym konstrukcjom wyjątkowy charakter. Sklejka frezowana może służyć do produkcji dekoracyjnych parawanów lub balustrad, które nie tylko dzielą przestrzeń, ale także pełnią rolę interesujących dekoracji. Tego typu materiał wykorzystuje się też do produkcji mebli i frontów meblowych. Da się uzyskać różne kształty i wzory, efektowne wykończenie, a całość poddać obróbce. Powierzchnię mebli warto bowiem olejować lub lakierować, co zabezpieczy je przed wilgocią, brudem i uszkodzeniami. Wiele osób sięga też po frezowane osłony kaloryferów, a prawdziwym hitem stały się też ażurowe panele sufitowe.