Jak działa elektryczny kocioł grzewczy?

Kotły elektryczne przez lata owiane były złą sławą ze względu na wysokie ceny prądu i stosunkowo niskie ceny węgla i innych surowców grzewczych. Dziś już sytuacja jest inna. Energia elektryczna może być tania dzięki upowszechnionemu i niedrogiemu dostępowi do instalacji fotowoltaicznych. Jednocześnie ceny węgla poszybowały w górę, podobnie zresztą jak drewna opałowego i gazu. Dlatego, wybór akurat kotła elektrycznego: zarówno do podgrzewania wody użytkowej w domu, jak i do podłączenia do go centralnego systemu grzewczego dla pomieszczeń w domu jest rozsądnym wyborem.
  • 04.08.2023 10:10
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak działa elektryczny kocioł grzewczy?

Jak działa kocioł elektryczny? 

Podczas pracy kocioł pobiera prąd elektryczny i przepuszcza go przez element grzejny o wysokim oporze cieplnym. W wyniku tego powstaje ciepło, które przekazywane jest bezpośrednio do wody zgromadzonej w zasobniku. Temperaturę grzania można regulować przy pomocy regulatora temperatury dostępnego na obudowie kotła. Są to pokrętła z czytelnym interfejsem lub, jak w najnowszych modelach, wyświetlacze elektroniczne, pozwalające na precyzyjne dozowanie stopnia nagrzania. Ciepła woda rozprowadzana jest w całym systemie grzewczym zainstalowanym w domu. Składają się na nią głównie kaloryfery ścienne, ale mogą to być też systemy ogrzewania podłogowego. 

Na co zwrócić uwagę kupując kocioł elektryczny? 

Przede wszystkim warto kupować u znanych i uznanych producentów. Bardzo dobrą ofertę ma https://www.elterm.pl/. Zwróćmy uwagę na to, jakiej gwarancji udziela producent interesującego nas kotła. Jaka jest jego efektywność energetyczna i przede wszystkim, jaka jest pojemność zasobnika wody. Dobry kocioł elektryczny powinien mieć najwyższej klasy zabezpieczenia przed przegrzaniem oraz przed… porażeniem prądem użytkownika. Powinien być też wyposażony w automatyczną blokadę, która będzie odłączała zasilanie w momencie powstania zbyt wysokiego ciśnienia wody w systemie. Trzeba też przeliczyć sobie, ile będzie kosztował nas montaż, okresowa konserwacja, a także codzienna eksploatacja kotła. Uwzględnijmy przy tym zmienne ceny prądu w najbliższych latach. Bardzo istotne jest też sprawdzenie opinii o konkretnym modelu innych użytkowników. Najlepiej tych, którzy kupili produkt dawniej niż 10 lat temu. Dopiero po takim czasie możemy przekonać się tak naprawdę, jaka jest awaryjność produktu oraz jak sprawdza się on w czasie tych najmroźniejszych zim. Kupując kocioł elektryczny, zwróćmy dodatkowo uwagę na dostępne opcje regulacji temperatury, aby zapewnić sobie komfort i kontrolę nad ogrzewaniem pomieszczeń i wody. Na koniec, warto pamiętać o konsultowaniu decyzji o zakupie z fachowcami bądź specjalistycznymi sprzedawcami w celu uzyskania profesjonalnej porady dopasowanej do naszych indywidualnych potrzeb.

Materiał partnera