Czym się kierować przy wyborze kominka?

Obserwowanie płomieni tańczących w kominku jest jednym z najbardziej relaksujących doświadczeń. Szczególnie zimą, kiedy wieczór przychodzi szybko, a na zewnątrz panuje mróz, miło jest zrealizować potrzebę ogrzania się przy ogniu. Nowoczesny kominek oferuje nie tylko odprężenie, ale może stanowić dodatkowe źródło ogrzewania domu. Jego wybór to decyzja na lata, dlatego warto podjąć ją świadomie, rozważając wszystkie dostępne opcje.
  • 17.08.2023 10:47
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym się kierować przy wyborze kominka?

Kominek czy koza? Poznaj różnice!

Kominek i koza różnią się od siebie w takim stopniu, że wybór między jednym i drugim po doprecyzowaniu swoich potrzeb nie będzie stanowił problemu. Oba rozwiązania stanowią dodatkowe źródło ciepła. Montaż kozy jest prostszy i tańszy. Piec wystarczy postawić i podłączyć do komina. Jest to świetny wybór dla osób, które szukają ekonomicznego źródła ciepła. Koza świetnie sprawdzi się w domku letniskowym, w którym przebywamy od wiosny do jesieni lub w domu o niewielkim metrażu.

Budowa kominka wiąże się z wyższymi kosztami. W ich zakres wchodzi zakup wkładu kominkowego oraz jego zabudowa. Ostateczny rachunek zależy od konkretnego rozwiązania, którego wybór musi być oparty na wielu czynnikach. Jak wybrać kominek, podpowiemy w dalszej części artykułu.

W rozstrzygnięciu dylematu kominek czy koza pomoże fakt, że pierwsza opcja wypada znacznie lepiej pod kątem efektywności grzewczej. Kominek charakteryzuje się wyższą mocą i umożliwia ogrzanie innych pomieszczeń w domu.

Sprawdź też poradnik: Paliwa do kominka i pieca: ogrzewanie drewnem i węglem

Z pozoru przewagę kominka nad kozą zwiększają walory estetyczne tego pierwszego. Wydawać by się mogło, że zabudowę kominka o wiele łatwiej dopasować do wybranego stylu wnętrza i gustu domowników. Nowoczesne piece wolnostojące typu koza nie ustępują jednak pod względem wyglądu swoim tradycyjnym odpowiednikom. Współcześnie oferowane kozy mogą mieć obudowę kaflową, wówczas pięknie uzupełniają wnętrza w stylu rustykalnym lub mogą przyjmować formę pękatych pieców z przeszklonymi drzwiczkami.

Nowoczesny piec wolnostojący z dużymi przeszklonymi drzwiczkami

Kominek z płaszczem wodnym czy bez?

To pytanie często stawiają sobie osoby, które zastanawiają się nad budową kominka w salonie. Odpowiedź zacznijmy od wyjaśnienia, czym różnią się te dwie opcje.

Kominki z płaszczem wodnym wyposażone są w wodny wymiennik ciepła, który najczęściej okala palenisko (stąd nazwany jest płaszczem), ale może być również umieszczany u góry. Kominek tego rodzaju może być podłączony do instalacji c.o., a nawet podgrzewać wodę bieżącą.

Kominki bez płaszcza wodnego mogą pełnić funkcję wyłącznie dekoracyjną lub ogrzewać dom nadmuchowo. Kominki z DGP (dystrybucją gorącego powietrza) nie wymagają specjalnego wkładu. Wystarczy ułożyć rury, które będą dostarczać rozgrzane powietrze do innych pomieszczeń w domu i w ten sposób tradycyjny kominek może pełnić funkcję centralnego ogrzewania.

Istotną zaletą DGP jest możliwość działania niezależnie do wodnego c.o., które to może być podłączone do kotła. W ten sposób możesz mieć dwa oddzielne systemy ogrzewania i korzystać z nich zgodnie z potrzebą lub mieć rezerwowe ogrzewanie na wypadek awarii jednego z nich. Wadą ogrzewania nadmuchowego jest brak możliwości podgrzania wody bieżącej.

Czytaj także: Rodzaje kominków – przegląd

Ile kosztuje kominek?

Kominek z płaszczem wodnym nie tylko koi zmysły i dostarcza ciepła, ale podgrzewa wodę bieżącą

Niezależnie od tego, czy dopiero stawiasz dom, czy planujesz montaż kominka w tym już istniejącym, aspekt finansowy zawsze będzie odgrywał ważną rolę w wyborze konkretnego rozwiązania. Co wpływa na cenę kominka? Przede wszystkim rodzaj wkładu kominkowego i jego zabudowa.

Rozpiętość cen jest bardzo duża. Najtaniej wychodzi zakup kominka powietrznego (z DGP), drożej kosztują wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, co wynika z konieczności zakupu osprzętu zabezpieczającego i materiałów instalacyjnych. Chociaż kominek z DGP wypada taniej, bo wymaga jedynie zakupu zwykłego wkładu i instalacji rur, w większych domach będzie wymagać montażu dodatkowego wentylatora, który wymusi ruch powietrza.

Na cenę zakupu kominka wpływa również materiał, z którego jest wykonany. Żeliwne są z reguły tańsze od stalowych. Nie bez znaczenia jest też kształt. Oprócz tradycyjnych kominków z szybą masz do wyboru wkłady przeszklone z trzech stron. Wyglądają one bardzo nowocześnie, ale dokładają wysiłku przy czyszczeniu, chyba że wybierzesz niebrudzące się szyby. To jednak nie pozostanie bez wpływu na cenę.

Docieramy do ostatniego elementu, od którego zależy, jak kominek prezentuje się w salonie i pozostaje nie bez znaczenia na rachunek finansowy, mianowicie zabudowy. To, jak obudujesz palenisko, to już kwestia czysto indywidualna, o ile spełnia warunki bezpieczeństwa pożarowego. Do wyboru masz:

cegłę,

beton,

drewno,

płyty krzemianowo-wapienne.

W zależności od zasobności portfela możesz również wybrać marmur, granit lub piaskowiec. Niezależnie od wybranego materiału pamiętaj przy tym, aby zachować odpowiednią izolację rozgrzewającego się wkładu kominkowego od zabudowy.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze kominka?

Nowoczesny kominek przeszklony z dwóch stron i obudowany płytą z marmuru

Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta – potrzeby i budżet. Tyle w teorii, jeśli przychodzi do zakupu, sprawy się komplikują. Jeśli chcesz użyć kominka jako dodatkowego źródła ogrzewania, które będzie działało efektywnie, musisz wziąć pod uwagę takie kwestie jak wielkość domu, a nawet jego kształt. Przykładowo DGP działa lepiej w wysokich i wąskich budynkach, wówczas dzięki konwekcji ogrzane powietrze unosi się w kanałach samoczynnie.

Wybór między kominkiem z płaszczem wodnym lub bez warto rozpatrzeć pod kątem tego, czy chcesz mieć dodatkowe źródło ogrzewania, czy kominek ma działać w zastępstwie kotła. Kominek powietrzny jest tańszy, ale nie daje możliwości ogrzania wody bieżącej. Jeżeli chcesz ogrzewać dom zgodnie z potrzebą – raz za pomocą kotła, a raz za pomocą DGP, musisz liczyć się z brakiem ciepłej wody w kranie na czas ogrzewania powietrznego lub przemyśleć inne rozwiązanie, które Ci ją zapewni. Z kolei jeśli zależy Ci wyłącznie na walorach dekoracyjnych kominka, przemyśl wybór kozy. Nowoczesne piece wolnostojące pięknie się prezentują, dostarczają ciepła i są łatwe w montażu.

Jest wiele czynników, które wpływają na trafność wyboru konkretnego rodzaju kominka. Najlepszą radą jest rozmowa ze specjalistą, który dopasuje rozwiązanie do Twojego domu, potrzeb i budżetu.

--- Artykuł sponsorowany ---