Jak wybrać kwiaty cebulowe przyciągające pszczoły i motyle?
Warunkiem przyciągnięcia pszczół i motyli do ogrodu jest odpowiedni dobór roślin oraz ich różnorodność. Im więcej gatunków tym lepiej. Ważne też, aby rozkwitały w różnych terminach, co przyciągnie wiele różnych motyli o każdej porze roku. Warto pamiętać, że każdy gatunek motyli ma swój ulubiony rodzaj kwiatów.
Pszczoły i motyle uwielbiają ciepło, dlatego cebulki kwiatowe sadzimy w ciepłych i słonecznych zakątkach ogrodu. Istotnym aspektem podczas zakładania ogrodu dla zapylaczy jest uprawa rodzimych roślin kwitnących, one bowiem zapewnią bezpieczną przystań dla cennych owadów. Bezwzględnie należy powstrzymać się od używania pestycydów lub środków owadobójczych w pobliżu ogrodu, gdyż są one dla owadów bardzo niebezpieczne.
Kwiaty z cebulek - jakie wybrać dla zapylaczy?
Obecność roślin miododajnych w ogrodzie jest ważna nie tylko ze względu na ich atrakcyjność dla pszczół i motyli, ale też wkład, jaki wnoszą w bioróżnorodność i ekosystem. Oto kwiaty cebulowe, które są dostępne online https://cebule-kwiatowe.pl/, najbardziej popularne w naszych ogrodach:
- Śnieżyczka przebiśnieg - jedna z najwcześniej zakwitających roślin cebulowych, która kwitnie od lutego do kwietnia. Kwiaty o charakterystycznej i budowie i pięknym zapachu są bardzo lubiane przez pszczoły.
- Szafirek - kwiaty cebulowe wykorzystywane do tworzenia wiosennych rabat w ogrodach różnego typu. Pojedyncze kwiaty mają postać niebieskich, kubkowatych kulek, zebranych w długie, gęste grona i wydzielają przyjemny zapach.
- Tulipan botaniczny - bardzo łatwa w uprawie i niezwykle wytrzymała roślina o pięknych kwiatach w kształcie migdałów. Występuje w wielu barwnych odmianach i jest bardzo lubiana przez owady.
- Rannik wiosenny - zwiastun wiosny, uroczo kwitnie w marcu i kwietniu. Żółte, sześciopłatkowe kwiaty początkowo zamknięte w kształt „pucharowaty”, otwierają się z czasem, odkrywając liczne pręciki i wabiąc tym samym owady zapylające.
- Cebulica syberyjska - roślina cebulowa będąca jednym z najwcześniej kwitnących kwiatów wiosennych, które przybierają kształt drobnych gwiazdek w kolorze niebieskim, fioletowym lub białym. Jest mało wymagająca i wdzięczna w uprawie.
- Dalia ogrodowa - roślina łatwa w uprawie i występująca w niezliczonej ilości odmian. Przepięknie kwitnie od lipca do października, a jej kwiatostany, osadzone w koszyczkach na szczytach pędów, przyjmują szeroki wachlarz kolorów - od białego, przez żółty, pomarańczowy, różowy, czerwony, po bordowo-czarny. Płatki jednolite, dwukolorowe, nakrapiane lub wielobarwne, różnią się kształtem oraz rozmiarem.
- Liatra kłosowa - uwielbiane przez motyle miododajne kwiaty z cebulek. Bardzo szybko rosną, mają niewielkie wymagania i cieszą oko w ogrodzie przez kilka lat. Tworzą gęste kępy lancetowatych liści zwieńczone wiechami oryginalnych kwiatostanów, które kwitną przez całe lato.
Jak dbać o ogród dla zapylaczy?
W ogrodzie dla zapylaczy najważniejsza jest różnorodność, wybieramy gatunki kwiatów, które kwitną o różnych porach roku. Zapewni to owadom stały dostęp do pożywienia. W trosce o naszych przyjaciół wybieramy tylko naturalne metody ochrony roślin, nie używamy żadnych pestycydów. Warto zadbać o miejsca, w których owady mogą się schronić. Dobrym pomysłem są domki dla owadów, które można zakupić gotowe lub wykonać samodzielnie. Nie zapominamy, że owady zapylające potrzebują też wody. W tym celu możemy zainstalować małe poidełka lub stworzyć mini stawy w ogrodzie.
Dlaczego warto mieć rośliny miododajne w ogrodzie?
Kwiaty cebulowe miododajne to rośliny pełne pyłku i nektaru, który przyciąga pszczoły, motyle i inne owady wspierając ogrodowy ekosystem. Kolorowe kwiaty roztaczające intensywny aromat dodają wyrazistości ogrodom, a ogrodnikom dostarczają niesamowitych doznań. Zwykle są one wszechstronne pod względem zastosowań w ogrodzie i świetnie wpasują się w rozmaite aranżacje. Doskonale sprawdzają się w rabatach, skalniakach, a także na tarasach i balkonach.