Jak zweryfikować, czy izolacja fundamentów jest wykonana poprawnie?

Poprawnie wykonana izolacja fundamentów ma kluczowe znaczenie dla ochrony murów przed nasiąkaniem wilgocią, a całego budynku – przed wyziębianiem i przedwczesną degradacją. O ile budując nowy dom, inwestor może mieć pełną kontrolę nad procesem wdrażania systemu hydroizolacji, to nabywając budynek z rynku wtórnego zwykle będzie musiał zweryfikować, czy fundamenty zostały odpowiednio zabezpieczone przed niszczącym działaniem wilgoci. Podpowiadamy, jak dokonać takiej oceny i co zrobić w przypadku zidentyfikowania problemu.
  • 15.07.2024 06:54
  • Autor: Grupa tipmedia
Jak zweryfikować, czy izolacja fundamentów jest wykonana poprawnie?

Dlaczego fundamenty ulegają zawilgoceniu?

Zawilgocone fundamenty i przyspieszona degradacja budynku to bardzo częsty problem tzw. starego budownictwa. Kilka dekad temu standardem było nieprawidłowe wykonywanie hydroizolacji albo nawet jej pomijanie podczas budowy domu. Wynikało to m.in. z ograniczonej dostępności materiałów budowlanych i ich mniejszego zaawansowania technologicznego. Jeśli izolacja fundamentów nie zostanie poprawnie wykonana, będą do nich przenikać wilgoć i woda z gruntu. Podciąganie kapilarne jest najczęstszą przyczyną mokrych murów. Ale z wilgocią zdarza się walczyć także w stosunkowo nowych inwestycjach, głównie z powodu różnego rodzaju niedopatrzeń na etapie planowania i wdrażania hydroizolacji fundamentów. Mogą one wynikać np. z błędnej identyfikacji przyczyny zawilgocenia murów, wyboru metody niedopasowanej do warunków wodno-gruntowych w miejscu inwestycji, bazowania na niskiej jakości materiałach lub ich używania niezgodnie z wytycznymi producenta czy z niedostatecznych umiejętności lub nieaktualnej wiedzy wykonawcy. Przyczynę zawilgocenia murów upatruje się również w błędach popełnionych w trakcie wykonywania lub remontowania dachów lub systemów drenażowych oraz podniesieniu się poziomu wód gruntowych.

Rozpoznanie mokrych fundamentów

Mokre fundamenty na początkowym etapie nie dają o sobie w wyraźny sposób znać, ponieważ wilgoć z dolnych partii budynku przedostaje się ku górze stopniowo i dopiero z czasem atakuje ściany pomieszczeń mieszkalnych. Ciemne plamy z pleśni i wykwity solne na ścianach, odpadające tynki i kafelki czy nieprzyjemny zapach stęchlizny we wnętrzach – to najsilniej odczuwalne i zauważalne objawy (już zaawansowanego!) problemu z wilgocią w budynku. Wówczas należy podjąć natychmiastowe działania. Sprawdzenie stanu fundamentów nie jest prostym zadaniem, ponieważ należą one do elementów zakrytych. Specjaliści często dokonują oceny, bazując na stopniu zawilgocenia piwnic, specyfice pęknięć widocznych na ścianach konstrukcyjnych czy odchyleniu ścian zewnętrznych od pionu.

Konsekwencje zawilgoconych fundamentów

Od stanu fundamentów zależy długowieczność budynku. Zawilgocone mury:

  •   kruszeją - co powoduje przedwczesną degradację obiektu;
  •   szybciej się wychładzają – co generuje straty finansowe związane z koniecznością ciągłego dogrzewania wnętrz;
  •   ulegają korozji i niszczeją – fundamenty zaczynają przepuszczać wodę i wilgoć na wyższe kondygnacje, więc w pomieszczeniach mieszkalnych pojawiają się pleśnie i grzyby, farby się łuszczą, a tynki odpadają.

Co robić z mokrymi fundamentami?

Najlepszym rozwiązaniem istniejącego problemu z wilgocią jest odtworzenie izolacji fundamentów, któremu musi towarzyszyć dokładne osuszenie murów. Do skutecznych i trwałych metod należy np. iniekcja krystaliczna. Zarówno weryfikację poprawnego zabezpieczenia fundamentów, jak i ewentualne odtworzenie hydroizolacji, należy powierzyć specjalistycznej, doświadczonej firmie.

Artykuł sponsorowany