Płyta PIR do ocieplenia posadzki - dlaczego warto?
Ocieplenie podłogi za pomocą płyt PIR to bardzo rozsądne ekonomicznie rozwiązanie. Płyty te charakteryzują się bardzo niskim stopniem przewodzenia ciepła (jednym z najniższych), wobec czego gwarantują stosunkowo duże oszczędności. Płyty PIR na podłogę stosuje się zarówno w tzw. nowym, jak i starym budownictwie. Materiał ten jest ekologiczny, łatwy w montażu i nie kosztuje tak dużo, jak inne systemy termoizolacyjne. Jak zatem nakładać płyty PIR na posadzkę? Od czego zacząć?
Montaż płyt PIR na podłodze - najważniejsze zalety
O tym, jak bardzo energooszczędnym materiałem są płyty PIR, świadczy m.in. to, że są one dużo skuteczniejszym termoizolatorem niż styropian. Potrzeba zaledwie 10 cm warstwy płyt, aby zapewnić te same właściwości termoizolacyjne, co 17 cm styropianu. Montuje się je bezpośrednio pod wylewkę, w związku z czym warto podkreślić, że osoby pracujące przy montażu ocieplenia płytami PIR mogą się po nich bezpiecznie poruszać. Wynika to z twardości płyt, które są odporne na ściskanie i inne oddziaływania mechaniczne. Poza tym płyty PIR na posadzkę są odporne na działanie grzybów, pleśni i innych zagrożeń biologicznych. Nie są one żadnym zagrożeniem tak dla instalujących je pracowników, jak również dla mieszkańców ocieplonego w ten sposób domu. Obróbka płyt również jest bardzo prosta, a możliwość ich precyzyjnego docinania ogranicza ryzyko powstania mostków cieplnych.
Jak zamontować płyty PIR?
Montując płyty PIR na podłożu, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- W przypadku montażu posadzek anhydrytowych może być konieczne zastosowanie folii separacyjnej, którą nakłada się na płyty PIR w celu ich odizolowania od posadzki.
- Płyty PIR na podłogę montuje się po wcześniejszym przygotowaniu podłoża. Zaleca się, aby jego powierzchnia była całkowicie wyrównana, gdyż w ten sposób ogranicza się ryzyko powstania wewnętrznych przeciążeń w strukturze.
- Niektóre płyty łączy się specjalnymi zamkami, które stabilizują podłoże i ograniczają ryzyko powstania mostków termicznych. Do zastosowań domowych wykorzystuje się najczęściej płyty o wymiarach 1200 × 600 mm.
- Na koniec należy wylać posadzkę zgodnie z przyjętym projektem. Co ważne, właściwości termoizolacyjne płyt poliuretanowych (PIR) nie zmieniają się przez wiele długich lat.
Jak widać, płyty PIR to prosta w montażu, a zarazem skuteczna alternatywa dla tradycyjnego styropianu.