Na czym polega recykling metalu?
Recykling metali to proces przetwarzania złomu w celu odzysku cennych surowców z metalowych odpadów. Przetwarzanie metali w praktyce rozpoczyna się już na etapie selektywnej zbiórki odpadów – złom żelazny i nieżelazny pozyskany za sprawą segregacji odpadów może zostać przekierowany do wyspecjalizowanych zakładów recyklingu metali, gdzie zostanie poddany różnym przekształceniom, by, już jako surowiec wtórny, powrócić do obiegu i stać się częścią nowych produktów. Recykling metali przyczynia się w ten sposób do ochrony środowiska, redukcji zanieczyszczeń i ograniczenia śladu węglowego, a także umożliwia realną oszczędność pierwotnych zasobów.
Gdzie odbywa się recykling metali i kto go przeprowadza?
Recykling metali może być realizowany jedynie przez uprawnione do tego podmioty, które nie tylko dysponują odpowiednimi zezwoleniami, ale też wymaganym sprzętem i technologią. Bezpieczny dla środowiska i nastawiony na wysoką efektywność recykling metalu to domena firmy Stena Recycling, której zakłady przetwarzania pracują również w Polsce. Skandynawska firma jest od dziesięcioleci liderem w branży zarządzania odpadami, a w swoich nowoczesnych centrach przetwarzania prowadzi recykling złomu na imponującą skalę – każdego roku Stena Recycling przetwarza kilka milionów ton złomu pochodzącego z różnych branż, w tym żelaza, miedzi, stali, aluminium, metali szlachetnych. Stena Recycling stawia na wydajność, oszczędność zasobów i rozwiązania, które pomagają maksymalnie podnieść wartość złomu żelaznego i nieżelaznego, dlatego wspiera przedsiębiorców generujących odpady metalowe na różne sposoby. Dostarcza odpowiednie pojemniki na odpady, optymalizuje procesy sortowania odpadów, organizuje ekonomiczny i bezpieczny transport złomu, a także prowadzi specjalistyczne szkolenia dla pracowników.
Jakie procesy wykorzystuje się przy recyklingu metali?
Przetwarzanie metali w celu ich odzysku to wieloetapowe działanie. Pierwszym krokiem wydajnego recyklingu złomu jest sortowanie odpadów, które po wstępnej segregacji mogą następnie trafić do zakładów przetwarzania. Stena Recycling (https://www.stenarecycling.com/pl/) organizuje wówczas odbiór złomu od przedsiębiorców i przewozi je do najbliższego ośrodka recyklingu. W zakładach recyklingu metali Stena Recycling złom jest w dalszej kolejności sprawdzany, sortowany przy użyciu bardzo zaawansowanych technologii, strzępiony i przetwarzany w różnorodnych procesach fizycznych, chemicznych i termicznych, a wszystko to pod stałą kontrolą specjalnych laboratoriów, które dbają o to, by odzyskane metale miały możliwie jak najwyższą jakość i czystość. Metale pochodzące z recyklingu trafiają następnie do hut i odlewni na całym świecie, gdzie wykorzystywane są do produkcji nowych artykułów.