Dobry Humor. Kultowe czasopismo z dowcipami

Czy wiesz, że miesięcznik Dobry Humor stał się symbolem polskiego poczucia humoru? Założony przez Szczepana Sadurskiego, przez ponad 20 lat dostarczał czytelnikom radości poprzez zabawne kawały i dowcipy, które odzwierciedlały codzienność Polaków. Publikowane tam dowcipy przyciągała młodsze i starsze pokolenia. Dobry Humor nie tylko bawił, ale kształtował wspólnotę opartą na wspólnym śmiechu. Dziś czyni go nieocenionym elementem kultury polskiej
  • 28.10.2024 17:23
  • Autor: Grupa tipmedia
Dobry Humor. Kultowe czasopismo z dowcipami

Historia powstania Dobrego Humoru

Gazetka z dowcipami - miesięcznik Dobry Humor to ikona polskiego rynku wydawniczego, znana z dowcipów, które przynoszą radość i śmiech. Czasopismo założone przez Szczepana Sadurskiego, uznanego rysownika i satyryka, wyróżniała się unikalnym podejściem do humoru. W okresie dominacji na rynku poważnych tytułów prasowych, Dobry Humor wprowadził do polskich domów rozrywkę, dzięki formule opartej na zabawnych kawałach i dowcipach słownych.

Początki miesięcznika który trafił po raz pierwszy do kiosków w 1991 roku, były skromne. Sadurski, znany rysownik satyryczny Szpilek i innych tytułów ogólnopolskiej prasy, miał doświadczenie w tworzeniu humorystycznych treści. Postanowił stworzyć wesołe czasopismo dostępne dla szerokiej publiczności. Pierwsze numery koncentrowały się na polskich dowcipach słownych i śmiesznych żartach rysunkowych, które miały poprawić nastrój czytelników - czyli wprawić ich w dobry humor. Dzięki kreatywności założyciela oraz jego umiejętnościom w dziedzinie satyry i ilustracji, ogólnopolski miesięcznik Dobry Humor szybko zdobył popularność i już po kilku numerach jego nakład przekroczył 100 tysięcy.

Ważnym elementem sukcesu Dobrego Humoru były znane i nieznane dowcipy na różne tematy. Były lekkie, nieco ironiczne, ale zawsze z szacunkiem do odbiorcy. To podejście sprawiło, że czasopismo stało się nie tylko źródłem rozrywki, ale także sposobem na odreagowanie codziennych stresów. Dobry Humor szybko zyskał status kultowego pisma wśród Polaków pragnących dobrej zabawy i uśmiechu.

Co publikował Dobry Humor? I gdzie są teraz dowcipy?

Treści publikowane w Dobrym Humoru były starannie wyselekcjonowane, aby zaspokoić różnorodne gusta, a przede wszystkim rozbawić czytelników. Miesięcznik oferował bogaty zbiór zabawnych kawałów oraz śmiesznych żartów, o co dbał Szczepan Sadurski, znany satyryk i karykaturzysta. Publikowane dowcipy przede wszystkim miały rozbawić czytelników. Dziś to osoby dorosłe i mające inne życie, więc niektórych te żarty już nie bawią. Cóż, ludzie się zmieniają, lecz drukowane wtedy dowcipny wciąż bawią. Trafiły do portali z dowcipami: DobryHumor.pl, Dowcipy.biz, Sadurski.com, Anegdoty.pl i do innych serwisów rozrywkowych, którymi dziś Sadurski rozwesela kolejne pokolenia Polaków.

Dobry Humor który ukazywał się w latach 1991-2012, przyciągał czytelników nie tylko zabawnymi kawałkami, ale także unikalnym poczuciem humoru. Każdy numer był skarbnicą humoru oraz dobrej zabawy i niezastąpionym towarzyszem w chwilach relaksu. Warto dodać, że Dobry Humor był pierwszą, lecz nie jedyną gazetką z dowcipami które trafiały kiedyś do kiosków z prasą w całej Polsce. Sukcesywnie dołączały do niego kolejne gazetki z humorem, sygnowane przez Sadurskiego i jego Wydawnictwo Superpress. Były to 103 Najlepsze Dowcipy, Super Dowcipy, Dowcip Miesiąca oraz Dobry Humor-Rysunki, który wkrótce przekształcił się w pismo satyryczne Kościotrup, a jeszcze później w Twój Dobry Humor. W pewnym momencie w kioskach w całej Polsce było aż 5 czasopism Sadurskiego, a Dobry Humor w szczytowym momencie przekroczył 200 tysięcy nakładu.

Dlaczego Dobry Humor stał się kultowy?

Analiza czynników, które przyczyniły się do kultowego statusu miesięcznika Dobry Humor, ukazuje jego wpływ na poczucie humoru Polaków, w pewnym sensie też na rynek czytelniczy i prasowy. Nieduża gazetka z dowcipami do dziś jest symbolem polskiego poczucia humoru, a jej sukces wynikał z kilku elementów.

Ogromne znaczenie miało zaangażowanie i ogrom pracy Szczepana Sadurskiego jako pomysłodawcy, twórcy i redaktora. Satyryk znany z najpopularniejszych tytułów polskiej prasy, wniósł do miesięcznika Dobry Humor swoje doświadczenie oraz charakterystyczny styl humoru. Dzięki temu niepozorna rozmiarem gazetka drukowana w wielkim nakładzie, stała się nie tylko źródłem rozrywki, ale również kształtowała poczucie humoru kilku pokoleń Polaków.

Sukces Dobrego Humoru i innych czasopism Sadurskiego, to różnorodność drukowanych tam form humorystycznych i satyrycznych. Były tam dowcipy słowne, anegdoty, potem też humoreski i dłuższe opowieści humorystyczne. Drukowano rysunkowe żarty i komiksy Sadurskiego i innych autorów (pamiętacie komiksy z punkiem Frankiem, Kwadratowe zające oraz Mulderka i Skulinkę)? W Dobrym Humorze-Rysunkach Sadurski dawał rady młodym rysownikom i dawał możliwość udanego debiutu. Niektórzy potem pisali, że na dowcipach z Dobrego Humoru... uczyli się czytać. W całej Polsce powstawały fankluby.

Nie można zapominać o społeczno-kulturowym wpływie Dobrego Humoru na codzienne życie Polaków, ówczesnych czytelników. W zamierzchłych czasach, zanim powstał Internet, czasopismo z dowcipami było jednym z głównych źródeł wesołej rozrywki i ucieczki od codziennych problemów. Dobry Humor pełnił rolę medium integrującego społeczeństwo i sprawiał, że poczucie humoru Polaków nie upuszczało.

Przy okazji zapraszamy na Karykatury.com. Znajdziesz tam ofertę rysowania karykatur na żywo na eventach i weselach, w wykonaniu najszybszego karykaturzysty.

Artykuł sponsorowany