Tomasz Grudzień
Dyrektor firmy Wentor, importera urządzeń techniki grzewczej na pelet, w tym wersji z płaszczem wodnym.
Tomasz Grudzień odpowie na wasze pytania z zakresu:
- zalet i korzyści stosowania piecyków i kotłów na pelet
- prawidłowej instalacji piecyków i kotłów na pelet
- użytkowania i możliwości stosowania piecyków i kotłów na pelet
- właściwego odprowadzenia spalin z kominków i urządzeń grzewczych
- właściwego odprowadzenia spalin z urządzeń na pelet
Forum kominkowe: Zobacz listę pytań i odpowiedzi lub zadaj pytanie ekspertowi - formularz znajduje się pod pytaniami.
Miejsce pod kominek powinno być wykonane w formie wylewki, bez styropianu i układu ogrzewania podłogowego. Te informacje dotyczą każdego kominka w pełnej zabudowie.
Dodatkowo należy pamiętać, że podłogą pod jak i przed kominkiem musi być wykonana z elementów niepalnych.
Łączę wyrazy szacunku,
Tomasz Grudzień
tel.: +48 (68) 363 81 88 wew. 29
mobil: +48 508 218 207
e-mail: [email protected]
WENTOR – Żary
Witam,
Nie, do piecyków na pelet można używać wyłącznie certyfikowanego peletu z drewna. Stosowanie innego rodzaju paliwa spowoduje, że piecyk będzie się bardzo szybko brudził. Przez to będziemy zmuszeni do częstszego czyszczenia jego wewnętrznego wymiennika. Dodatkowo pelet o niskiej wartości opałowej (np. ze słomy) spowoduję, że urządzenie nie uzyska parametrów grzewczych zakładanych przez producenta. Piecyk będzie spalał dużo paliwa i jednocześnie dawał mało ciepła. To nie jest to opłacalne.
W skrajnych przypadkach stosując niewłaściwe paliwo może dojść nawet do uszkodzenia piecyka.
Z kominkowym pozdrowieniem
T.Grudzień
dział ekspercki serwisu
kominki.org
Dzień dobry,
Niestety nie dokonywaliśmy takich porównań. Całkiem możliwe, że pomimo nieco mniejszej wartości opałowej peletu w porównaniu do ekogroszku, koszty mogą być podobne. Wynikać to może z tego, że piec na ekogroszek musi się palić cały czas. Nie ma tam systemu automatycznego rozpalania i wygaszania urządzenia. To właśnie praca na tzw. podtrzymaniu powoduje spalanie znacznej ilości paliwa.
Urządzenia na pelet np. z funkcją ECO-STOP pracują tylko wtedy, gdy jest taka potrzeba. Czyli, po uzyskaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu piecyk automatycznie się wyłączy i będzie oszczędzał paliwo. Rozpali się ponownie, gdy temperatura otoczenie spanie o zadaną wartość. W ocieplonych budynkach taka przerwa może wynosić nawet do kilku godzin.
Osobiście uważam, że nawet jeśli ogrzewanie peletem byłoby trochę droższe od ogrzewania ekogroszkiem, to jednak czystość i jakość obsługi tych urządzeń jest zdecydowanie na duży plus dla peletu.
Z kominkowym pozdrowieniem
T.Grudzień
dział ekspercki serwisu
kominki.org
Witam,
Oczywiście, istnieje możliwość podłączenia większych zasobników z paliwem do kotów na pelet. Można dokonać współpracy np. z zasobnikami 200 kg, 400 kg, typu BIG BAG 1,4 t, 1,9 t lub zbudować silos o pojemności kilku ton. Takie rozwiązania są dość powszechne i nie stanową większego problemu.
Z kominkowym pozdrowieniem
T.Grudzień
dział ekspercki serwisu
kominki.org
Dzień dobry,
Do piecyków na pelet najlepiej sprawdza się zewnętrzny zasobnik np. 200 kg z podajnikiem ślimakowym. Jeśli za piecykiem mamy np. pomieszczenie gospodarcze, gdzie możemy umieścić zasobnik z podajnikiem, wówczas takie rozwiązanie jest najbardziej optymalne.
Do kotłów na pelet polecam również podajnik ślimakowy dla zasobników o pojemności 200 kg lub 400 kg. Dla osób bardziej wymagających, którzy chcą pobierać pelet z silosu lub innego oddalonego od kotła zbiornika o większej pojemności, polecam podajnik pneumatyczny. Każde rozwiązanie zależy od konkretnego przypadku i wymagań użytkownika
Z kominkowym pozdrowieniem
T.Grudzień
dział ekspercki serwisu
kominki.org
Witam,
Zawieszania ciężkich przedmiotów na płycie nie zalecam.
Można jednak do płyty Granaisol przykleić taflę lustra lub nawet płytki kamienne.
Przedmioty przystosowane do klejenia, łączymy (odpowiednim klejem) z surową powierzchnią płyty pokrytą klejem Klebepaste.
Z kominkowym pozdrowieniem
Tomasz Grudzień
dział ekspercki
kominki.org
Dzień dobry,
Najprawdopodobniej doszło do zapłonu i wybuchu gazu drzewnego, który nagromadził się w nadmiernej ilość w komorze spalania w Pana piecyku.
Powodów powstawania takiego zjawiska może być wiele, np.:
- problem z odbiorem spalin od piecyka (należy pamiętać, że urządzenia na paliwo stałe powinno być podłączone do przewodu kominowego),
- niewłaściwy montaż urządzenia,
- brak prawidłowej corocznej konserwacji piecyka (zmniejszony prześwit kanałów spalinowych),
- problem z poborem powietrza do spalania,
- niewłaściwa obsługa piecyka.
Zalecam dokładną kontrole urządzenia i jego komponentów oraz sprawdzić poprawność montażu piecyka zgodnie z instrukcją oraz przepisami.
--
Pozdrawiam,
Tomasz Grudzień
dział ekspercki
kominki.org