Poważne zmiany w przepisach budowlanych wprowadza nowelizacja Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 marca 2009 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowe uregulowania wchodzą w życie 7 lipca. Z dokonanych zmian każdy instalator układów wodnych czy kominkarz powinien być zadowolony.
Zamknięte układy wodne
Istotna dla branży kominkowej jest zmiana, która dotyczy stosowania, zabronionego do tej pory w Polsce, zamkniętego systemu wodnej instalacji grzewczej. Obecnie § 133, ust. 7 stanowi: „Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła”. Przepis ten był długo wyczekiwany przez branżę i pozwala na tworzenie instalacji analogicznych do tych, które od lat są zakładane w domach chociażby w Niemczech.
Przewody kominowe
Kolejną zmianą jest uchylenie ust. 3 w §140, który określał najmniejszy wymiar przekroju lub średnicy zarówno murowanych (
Kolejną nowością w rozporządzeniu jest wprowadzenie możliwości instalowania wyprowadzenia przez ścianę koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych lub oddzielnie spalinowych i powietrznych od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania o mocy do 5 kW, poniżej wysokości wymaganego wcześniej
Do tej pory przewody spalinowe i dymowe miały być wykonane z materiałów niepalnych, obecnie zastąpiono słowo „materiałów” wyrazem „wyrobów”, co całkowicie zmieniło sens przytaczanego przepisu. Obecnie mogą być stosowane np. rury spalinowe z tworzywa sztucznego z koncentryczną rurą powietrzną ze stali. Według starych przepisów stosowanie tego typu rozwiązań było niedopuszczalne.