Kominek w oprawie naturalnych materiałów
Piec i kominek to doskonały element do wykorzystania naturalnych materiałów wykończeniowych. Jednak wykorzystanie materiałów naturalnych nie oznacza, że mamy chęć odtwarzać w swoich wnętrzach klimat rustykalnej chaty. Co to, to nie. Czerpiemy inspirację i wykorzystujemy te materiały w inny sposób z innymi urządzeniami o innych proporcjach i formach. Oczywiście czasami wizja inwestora czy projektanta celowo nawiązuje do klimatu sprzed lat, ale w tego typu realizacjach wykorzystujemy tylko elementy i łączymy je na nowo z dostępnymi współcześnie elementami wyposażenia wnętrza, nowoczesnym oświetleniem itd. Dysponujemy szerokim spektrum możliwości. Wnętrze stworzone przy użyciu tradycyjnych materiałów wykończeniowych też może mieć różny charakter: od rustykalnego po nowoczesny, a nawet industrialny. Najzwyczajniej w świecie korzystamy z atutów i możliwości, jakie dają naturalne materiały, a jednocześnie nie rezygnujemy z możliwości, jakie daje nam współczesna technika. Tak jest w wielu aspektach życia, nie tylko tym kominkowo-piecowym. Zatem tak, naturalnie, ale na nowych warunkach z nowym spojrzeniem i w nowy sposób. Daje nam to połączenie tego, co znane od wieków, pierwotne, z tym, co współczesne.
Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI.
Tynk gliniany na piec lub kominek
Naturalne tynki to tynki gliniane, a glina to pierwotny materiał, który kryje w sobie całe pokłady pozytywnej energii. To z niej powstają kafle i inna dostępna ceramika. Ale w podstawowej formie to materiał do wykorzystania zarówno w tzw. budownictwie naturalnym budynków, jak i we wnętrzach. Glina dostępna jest w wielu miejscach, ale ta wysokiej jakości zazwyczaj jest sprowadzana i zdecydowanie nie jest to tani materiał. Oczywiście do oprawy kominka czy pieca można użyć „żywej” gliny, jednak jest to materiał wymagający w obsłudze i wymaga wprawnej ręki. Żyjemy w czasach, w których wiele rzeczy zostało udoskonalonych dla naszej wygody, dlatego również w tej dziedzinie możemy sięgnąć po bogaty asortyment tynków glinianych dostępnych w różnych kolorach i fakturach.
Z zasady piece z oprawą na bazie gliny najlepiej odnajdą się w domach drewnianych, z bali czy w tradycyjnych domach wiejskich bądź góralskich. Często się zdarza, że tego typu piece są bielone i dekorowane malowanymi motywami nawiązującymi do lokalnego folkloru, co nadaje im indywidualnego charakteru i jeszcze bardziej zakorzenia daną realizację w regionie, z którego pochodzi, czy w upodobaniach inwestorów.
Kominek z cegły - zawsze na czasie
Duża jest różnorodność dostępnej na rynku cegły i to nie tylko jeśli chodzi o kolorystykę, ale i o fakturę oraz sposób wykonania. To wszystko ma wpływ na charakter ceglanej oprawy kominka czy pieca. Chcąc być bliżej tradycyjnych wzorców, wiele osób sięga po cegłę rozbiórkową, nierówną, nadszarpniętą zębem czasu, ale i autentyczną. Zdobycie takiej cegły może okazać się trudne, ale nie jest to problem, bo wiele cegielni oferuje cegły stylizowane na stare – podobnie jak kiedyś ręcznie formowane, celowo nierówne, w naturalnym kolorze.
Cegła to materiał od wieków sprawdzony w urządzeniach ogniowych. Co więcej, stosowany jest nie tylko we wnętrzach, ale i w zabudowach zewnętrznych kuchni letnich, grilli czy wędzarek. Wracając jednak do wnętrz, musimy mieć świadomość, że najbardziej tradycyjna czerwona cegła jest dość ciężka w odbiorze, więc w domowym zaciszu warto z nią nie przesadzić, a najlepiej połączyć ją z delikatnymi, stonowanymi barwami, najlepiej jasnymi, aby wnętrza nie przytłoczyć.
Drewniana zabudowa kominka - czy to możliwe?
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że drewno – materiał łatwopalny – nie jest dobrym budulcem oprawy kominka. Pozory – w tym wypadku – mylą. Nowoczesne materiały konstrukcyjne i izolacje kominkowe oraz fachowo wykonana zabudowa kominka sprawiają, że drewno bez problemu i w sposób bezpieczny może zostać wykorzystane jako zewnętrzny materiał ozdobny na kominek. Coraz chętniej jest ten materiał wykorzystywany w projektach kominkowych, bo i efekty można uzyskać nie tylko przyjazne, ale też bardzo ciekawe i różnorodne. Przede wszystkim spektakularne efekty przynosi zabudowa wkładu kominkowego wielkopowierzchniową drewnianą obudową. Dostępność drewnianych paneli z różnych rodzajów drewna sprawia, że takie kominkowe ściany są niezwykle efektowne. Podobnie rzecz wygląda, gdy np. bryłę kominkową z trójstronnym paleniskiem też zabudujemy z trzech stron. Do tych zabudów możemy wykorzystać drewniane panele – nowe, postarzane, z odzysku – czy drewniane płytki, które pozwolą stworzyć trójstronną zabudowę, bądź popularne obecnie lamele, dzięki którym zyskujemy zupełnie inny, niż w przypadku pełnej zabudowy, dużo lżejszy efekt.
Cały artykuł przeczytacie w magazynie Świat Kominków lub w jej wersji elektronicznej, którą znajdziecie pod tym artykułem.
Aldona Mazurkiewicz
z-ca redaktora naczelnego magazynu "Świat Kominków"
prowadząca portal kominki.org