Korzyści z wentylacji mechanicznej z rekuperacją – czy to oszczędność?

Dobra jakość powietrza, którym oddychamy, jest niezwykle istotna i stanowi jedną z podstawowych wartości dla każdego z nas. Zapewnia nam nie tylko zdrowsze życie, lecz także lepsze samopoczucie na co dzień. Jeśli przy tym możemy połączyć troskę o zdrowie z oszczędnością energii, zyskujemy rozwiązanie idealne – to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
  • Wczoraj, 10:37
  • Autor: Grupa tipmedia
Korzyści z wentylacji mechanicznej z rekuperacją – czy to oszczędność?

Wentylacja mechaniczna w domu – jakie to ma zalety?

Ten nowoczesny system nie tylko znacząco poprawia jakość powietrza w budynku, lecz także pozwala na redukcję kosztów ogrzewania dzięki odzyskowi ciepła z powietrza wywiewanego. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją przynosi naprawdę wiele korzyści, znacząco poprawiając komfort życia zarówno w mieszkaniu, jak i w domu. Dzięki specjalnym filtrom systemu powietrze wprowadzane do budynku zostaje oczyszczone z kurzu, pyłków oraz innych alergenów, co łagodzi dolegliwości alergików. Dodatkowo do wnętrza nie przedostają się owady – takie jak komary czy muszki – co może być szczególnie ważne latem.

System wentylacji mechanicznej w bloku czy domu jednorodzinnym stale wymienia powietrze w pomieszczeniach, co eliminuje problem wilgoci i zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów. Warto też wiedzieć, że dla poprawnej pracy systemu konieczne jest uszczelnienie budynku. Dzięki temu można zrezygnować z nawiewników okiennych, przez co wnętrza stają się cichsze – hałasy z ulicy czy innych źródeł zewnętrznych nie zakłócają spokoju. System skutecznie odprowadza również nieprzyjemne zapachy z kuchni i łazienek oraz nadmiar wilgoci, co znacząco podnosi komfort użytkowania budynku.

System wentylacji mechanicznej – uniwersalne rozwiązanie

Systemy rekuperacji – np. te z oferty marki Vaillant – dają pełną kontrolę nad jakością i intensywnością wymiany powietrza. Dzięki zaawansowanemu sterowaniu użytkownik może dostosować pracę systemu do swoich potrzeb: od stałej wentylacji chroniącej przed wilgocią, przez ograniczoną wymianę powietrza podczas nieobecności domowników, aż po intensywną wentylację, idealną do szybkiego usuwania wilgoci czy zapachów. System jest elastyczny i oszczędny, co pozwala na optymalne zarządzanie powietrzem w budynku.

Dodatkowo rekuperatory mogą współpracować z innymi urządzeniami i systemami, takimi jak pompy ciepła, instalacje solarne, czujniki wilgoci czy dwutlenku węgla. To zintegrowane podejście nie tylko zwiększa komfort i bezpieczeństwo w domu, lecz także pozwala na realne oszczędności. Mniejsze straty ciepła i niższe koszty ogrzewania to korzyści, które szybko odczuwa zarówno środowisko, jak i domowy budżet.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – jak to działa?

Odzysk ciepła w systemie rekuperacji pozwala na wykorzystanie ciepła z powietrza usuwanego z budynku do ogrzania świeżego powietrza nawiewanego z zewnątrz. System wentylacji mechanicznej jednocześnie pobiera świeże powietrze z zewnątrz i usuwa zużyte, wilgotne powietrze z wnętrza budynku. Oba strumienie powietrza trafiają do rekuperatora, ale nie mieszają się ze sobą dzięki oddzielnym kanałom.

W rekuperatorze znajduje się wymiennik ciepła, w którym strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego przepływają blisko siebie, oddzielone ściankami. Ciepłe powietrze usuwane z budynku przekazuje swoją energię do świeżego, zimniejszego powietrza z zewnątrz. W ten sposób następuje wymiana ciepła. Powietrze z zewnątrz, zanim trafi do pomieszczeń, zostaje wstępnie ogrzane w wymienniku ciepła. Dzięki temu system ogrzewania budynku musi zużyć znacznie mniej energii na doprowadzenie powietrza do optymalnej temperatury. Niektóre urządzenia mogą być wyposażone w wymienniki entalpiczne, które oprócz ciepła odzyskują również wilgoć. Dzięki temu powietrze nawiewane nie jest przesuszone.

 Wentylacja mechaniczna wywiewna – komfort na lata

W takich rekuperatorach jak recoVAIR marki Vaillant następuje automatyczna korekta temperatury latem. Obejście bypass, montowane fabrycznie we wszystkich urządzeniach z tej linii, ogranicza lub całkowicie wyłącza odzysk ciepła w miesiącach letnich – zależnie od potrzeb. Aby naturalnie chłodzić budynek, powietrze wywiewane w nocy, gdy na zewnątrz jest zimniej niż wewnątrz, wyprowadza się z pominięciem wymiennika ciepła. Aby jednak zapobiec nieprzyjemnym przeciągom w zimne letnie noce, można nastawić minimalną, nieprzekraczalną temperaturę zadaną.

Inwestycja w rekuperator w nowych budynkach jest nie tylko opłacalna, lecz także konieczna ze względu na obowiązujące wymagania dotyczące nowych budynków mieszkalnych. Dzięki odzyskowi ciepła system minimalizuje straty energii związane z wentylacją, co pozwala obniżyć koszty ogrzewania o nawet 30%. Chociaż koszt zakupu i instalacji rekuperatora wynosi średnio 15 000-25 000 zł, inwestycja ta może się zwrócić nawet w ciągu kilku lat dzięki oszczędnościom na ogrzewaniu. Jest to więc rozwiązanie, które zapewni Ci pełen komfort użytkowania, a jednocześnie będzie Ci się opłacać!

Artykuł sponsorowany