Reklama

XVI konferencja „Kotły małej mocy zasilane paliwem stałym - urządzenia grzewcze dla ogrzewnictwa indywidualnego”

Instytut Technologii Paliw i Energii (wcześniej Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla) z Zabrza wraz z Instytutem Energetyki (Zakład Badań Urządzeń Energetycznych) w Łodzi zorganizowały kolejną edycję cyklicznie odbywającej się od 15 lat konferencji, organizowanej od 15 lat, która integruje branżę wytwórców indywidualnych urządzeń grzewczych.
XVI konferencja „Kotły małej mocy zasilane paliwem stałym - urządzenia grzewcze dla ogrzewnictwa indywidualnego”

Źródło: ITPE

Konferencja „Kotły małej mocy zasilane paliwem stałym - urządzenia grzewcze dla ogrzewnictwa indywidualnego” odbyła się w dniach 7- 8 września w Hotelu Kotarz Spa&Wellness w Brennej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Aktywów Państwowych i Polska Izba Ekologii a patronat medialny magazyn Świat Kominków i portal kominki.org. 

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu w dziale WYDARZENIA

Branża indywidualnych urządzeń grzewczych na biomasę się zmienia. Z biegiem lat zmieniła się też ta konferencja czego przejawem jest między innymi cały blok poświęcony miejscowym ogrzewaczom pomieszczeń czyli kominkom i piecom. Konferencja ta była też okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń przedstawicieli branży kominkowej, zduńskiej, kotlarskiej oraz branży biomasowych i węglowych paliw stałych z naukowcami i organizacjami certyfikującymi i badawczymi.

O najwyższą jakość prezentowanych treści zadbał Komitet Programowy w składzie: Sławomir Stelmach - Sekretarz Naukowy ITPiE, Paweł Mrugała - Instytut Energetyki, Dariusz Marciniak - Wydawca magazynów Świat Kominków i Kominki PRO oraz portalu www.kominki.org, Katarzyna Matuszek - Kierownik Lab. Tech. Spalania i Energetyki ITPiE. 

Tegoroczna edycja po raz pierwszy była dwutym roku pierwszy raz odbyło się w formule dwudniowej. Zdaniem organizatorów taka formuła bardzo dobrze się sprawdziła dlatego przyszłoroczne wydarzenie też będzie już planowane jako dwudniowe. 

W trakcie konferencji poruszono następujące główne tematy dotyczące:

  • zapisów Uchwał Antysmogowych w kontekście rozwoju nowych usług branży,
  • bazy danych o produktach EPREL,
  • wprowadzenia nowego wydania normy PN-EN 303-5:2023,
  • sytuacji geopolitycznej, pod kątem nowych szans dla branży kotlarsko-paliwowej,
  • prognoz dla rynku pomp ciepła we współpracy z urządzeniami wyposażonymi w paleniska,
  • programów dotacyjnych i kontrolnych urządzeń grzewczych wprowadzanych na rynek,
  • nowej oferty paliw niskoemisyjnych,
  • prac przygotowawczych do wprowadzenia legislacyjnych uregulowań rynku biomasy opałowej,
  • miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń oraz biokominków.

Wśród wystąpień na które warto zwrócić uwagę w kontekście branży kominkowej i ogrzewania biomasą były:

  • wystąpienie Adama Noconia z Izby Gospodarczej Urządzeń OZE na temat wpływu programów dotacyjnych na transformację przemysłu kotlarskiego w Polsce
  • wystąpienie Krzysztofa Woźniaka z Polskiego Forum Klimatycznego w sesji dotyczącej rynku paliw biomasowych i urządzeń dedykowanych do spalania biomasy
  • wystąpienie Jolanty Telengi-Kopyczyńskiej, Kierownika Zakładu Ochrony Powietrza Instytutu Technologii Paliw i Energii dotyczące krajowych wymagań jakościowych dla biomasy w Polsce
  • wystąpienie Katarzyny Matuszek ITPE i Pawła Mrugały IEn Co z tą normą PN-EN 303-5, baza EPREL oraz trendy rozwoju konstrukcji kotłów w Europie. Biokominki – czy na pewno nie trzeba ich testować? 
  • wystąpienie prof. dr hab. inż. Tadeusza Juliszewskiego (Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie) dotyczyło barier wykorzystania drewna do celów grzewczych 
  • wystąpienie Wojciecha Perka reprezentującego Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece przedstawiało wszechstronne i ważne działania jakie podjęto w ramach kampanii Drewno Pozytywna Energia 
  • wystąpienie Ryszarda Buczka i Mieczysława Cebrata – mistrzów zduńskich reprezentujących Cech Zdunów Polskich przybliżało obecnym różnice w zduństwie tradycyjnym i nowoczesnym. 
  • wystąpienie Konrada Kućmierza z Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Kominki i Piece odpowiadało na kluczowe pytanie - dlaczego ludzie nadal chcą żywego ognia w domu - pieców i kominków. Jakie to ma wpływ na zdrowie ludzi ich samopoczucie oraz jak nowoczesne urządzenia kominkowe potrafią współpracować z nowoczesnymi systemami grzewczymi. 

W części kominkowej nie mogło zabraknąć głosu magazynu "Świat Kominków" prelekcję przygotowaną przez Witolda Hawajskiego, Redaktora Naczelnego Świata Kominków, Kominków PRO i portalu kominki.org zaprezentował wydawca wyżej wymienionych tytułów Dariusz Marciniak. Prelekcja pokazywała argumenty i konkretne dane i starała się odpowiedzieć na pytanie: "Drewno i kominki – konieczne czy zbędne elementy transformacji energetycznej w Polsce?".

Niedługo na stronie konferencji dostępnej poniżej będą prezentacje konferencyjne i inne materiały pokonferencyjne: 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama