Reklama

W Sejmie naukowcy o roli biomasy drzewnej, kominków i kominów

Strategiczne znaczenie branży grzewczej i energetycznej ze względów bezpieczeństwa i potrzeba zapewnienia Polakom przystępnego cenowo ogrzewania – na te aspekty zwrócił uwagę Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak na wstępie konferencji „Czyste Powietrze – Czysty Absurd! Jak błędne decyzje niszczą polski sektor grzewczy” zorganizowanej w Sejmie 31 marca 2025 roku przez Izbę Gospodarczą Urządzeń OZE (IGUOZE).
W Sejmie naukowcy o roli biomasy drzewnej, kominków i kominów

Wicemarszałek objął konferencję honorowym patronatem razem z Sejmową Komisją ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. W wydarzeniu uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele administracji państwowej, eksperci oraz liderzy branży i przedstawiciele organizacji gospodarczych. Konferencja poświęcona była przyszłości i potrzebie transformacji programu Czyste Powietrze i urządzeniom grzewczym wykorzystującym odnawialne źródła energii – od pomp ciepła po biopaliwa stałe, takie jak pellet czy drewno. 

Więcej artykułów na temat kominków na drewno i ekologii znajdziesz w dziale EKOLOGIA I KOMINKI

Pellet i drewno to odnawialne źródła energii i nasz narodowy zasób z którego powinniśmy być dumni i którego nam zazdroszczą inne kraje. Dzięki biomasie możemy być bezpieczni energetycznie. –  podkreślał podczas konferencji Adam Nocoń, prezes IGUOZE.

Co ciekawe mimo, iż tematem konferencji nie były kominki i piecyki na drewno i pellet, czyli miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (MOP) to ich znaczenie i rola były zauważane niemal w każdym wystąpieniu prezentujących różne tematy prelegentów. Prof. SGGW Paweł Obstawski omówił zasady funkcjonowania i problemy z doborem do konkretnego domu sprężarkowych pomp ciepła. Przy tej okazji przestawił w jakich sytuacjach pompa ciepła samodzielnie nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na ciepło budynku i wymaga wsparcia energii elektrycznej, co skutkuje wysokimi rachunkami za prąd. Dlatego zauważył:

Nie powinniśmy się uzależniać od jednego nośnika energii a dla bezpieczeństwa energetycznego domów powinien być obowiązek montażu komina bezpieczeństwa w każdym domu. Komin powinien być absolutnie obowiązkowy!

Zwrócił też uwagę na pilną potrzebę edukacji o wadach, zaletach i ograniczeniach każdego z systemów i urządzeń grzewczych, by  inwestor mógł świadomie podjąć decyzję o wyborze źródła ciepła dla swojego domu. 

Mówiąc o transformacji energetycznej sektora komunalno-bytowego dr Tomasz Mirowski z PAN w Krakowie przypomniał dane z CEEB, zgodnie z którymi w Polsce mamy 3,5 mln kotłów na paliwa stałe i 2,5 mln MOP-ów (czyli kominków). Tomasz Mirowski zauważył, że MOP-y w mniej zamożnych domach stanowią często główne źródło ciepła, a nie korzystają z żadnego wsparcia jeśli chodzi o ich wymianę. Jego zdaniem warto byłoby takie wsparcie wymiany kominków na zgodne z Ekoprojektem rozważyć, gdyż jak powiedział: będzie to prowadziło do zbliżonych efektów jak przy wymianie starych urządzeń na kotły pelletowe?

Wśród zalet wynikających z wsparcia wymiany kominków wymienił: bezpieczeństwo energetyczne, zmniejszenie zjawiska ubóstwa energetycznego oraz zmniejszenie emisji pyłów.

Prelegenci kilkukrotnie na konferencji zwracali uwagę na potrzebę edukacji odnośnie OZE i rzetelnej informacji na temat każdej z technologii grzewczych dla inwestorów. Dr Tomasz Mirowski zauważył, że w materiałach edukacyjnych o OZE w Polsce biomasa drzewna jest dyskryminowana i pomijana, a tymczasem jak przytoczył - np. w Austrii w programie wsparcia wymiany źródeł ciepła preferowanymi są drewno i pompy ciepła przed ciepłem sieciowym.  Z kolei prof. Krzysztof Mudryk z URK zwrócił uwagę na rozpowszechniane mity odnośnie biomasy jak, że palenie drewnem niszczy lasy – a faktem jest co podkreślił, że lesistość w Polsce rośnie, czy kwestie standaryzacji biomasy drzewnej. Stanowczo podkreślił, że biomasa drzewna to OZE i że w Polsce zarówno pellet, brykiet jak i drewno są ustandaryzowane i sklasyfikowane. 

Podkreślał też istotne zalety biomasy:

- możliwość magazynowania drewna, a nawet pelletu przez wiele lat

- urządzenia na drewno typu kominki mogą działać bez prądu, dzięki czemu powinny funkcjonować jako drugie wspomagające system i awaryjne urządzenie grzewcze. 

Mówi się, że Polska węglem stoi – otóż biomasą też! Biomasa drzewna jest szansą na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, ale by tak było domy muszą być przygotowane, czyli posiadać komin, do którego można podłączyć MOP (od red. kominek) i mieć zabezpieczenie w sytuacji kryzysowej. – zauważył prof. Krzysztof Mudryk

Zwrócił się też z apelem, by polskie władze uznały biomasę drzewną za paliwo strategiczne i posiadały jego rezerwy pozwalające przynajmniej na miesiąc funkcjonowania!

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama