Reklama
WAŻNE!

Europejski sprzeciw przeciw błędnym zapisom w nowym projekcie dyrektywy " Ekoprojekt " . Stop Ekoszaleństwu.

Europejski komitet producentów domowych urządzeń grzewczych i kuchni C.E.F.A.C.D przedstawił obawy o kształt propozycji zmian w Ekoprojekcie. Gremium reprezentujące specjalistów z branży domowych urządzeń grzewczych uważa propozycje zmian w Ekoprojekcie za błędne i oparte na błędnych danych. To bardzo cenny głos do którego oczywiście się przyłaczamy. To jeszcze można i należy zatrzymać
Europejski sprzeciw przeciw  błędnym zapisom w  nowym  projekcie dyrektywy  " Ekoprojekt " . Stop Ekoszaleństwu.

Autor: MCZ

PRZEGLĄD: mamy poważne obawy, że przegląd rozporządzenia w sprawie ekoprojektu 2015/1185 (projekt opublikowany 24 stycznia 2025 r. w sprawie CIRCABC) jest błędny, oparty na błędnych danych i zniszczy ważny europejski sektor reprezentujący około 11 000 MŚP i 200 000 miejsc pracy. Jest on sprzeczny z Europejskim kompasem konkurencyjności i grozi masowym bezrobociem oraz osłabi konkurencyjność i wzrost gospodarczy Europy. Ustanawia ona standardy na poziomie, który spowoduje, że prawie 100% miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe (LSH) zniknie z rynku europejskiego. Istnieje ryzyko, że międzynarodowi konkurenci zyskają przewagę, ponieważ europejskie LSH zostaną zastąpione przez zagraniczne urządzenia. 

Pozostajemy głęboko zaniepokojeni faktem, że 1) prawodawstwo o tak poważnych konsekwencjach jest proponowane w ramach procedury komitetowej, bez dokładnej kontroli demokratycznej, oraz 2) najbardziej dotknięty interesariusz, czyli przemysł, nie ma dostępu do oceny skutków Komisji Europejskiej w trakcie procesu konsultacji. 

Ponieważ przejście na energię odnawialną w Europie jest wciąż rozwijane, a ceny energii są nadal wysokie, domowe piece opalane drewnem zapewniają stabilne i łatwe w zarządzaniu niskoemisyjne źródło ciepła, zmniejszając pobór energii elektrycznej i sieci gazowych. Produkcja paliwa drzewnego dla LSH wspiera gospodarkę wiejską, a paliwo drzewne jest kluczowym czynnikiem gospodarczym w zrównoważonej gospodarce leśnej. Daje on najbardziej narażonym grupom społecznym opłacalny i niskoemisyjny sposób ogrzewania ich domów. 

W załączniku znajdują się szczegółowe informacje na temat naszych zastrzeżeń – załącznik 1 przedstawia ogólne zastrzeżenia, a załącznik 2 zawiera szczegółowe informacje techniczne. 

NASZ APEL DO DECYDENTÓW POLITYCZNYCH W UE: 

  1. Komisja Europejska publikuje ocenę skutków, z której korzysta. Zwracamy się z prośbą o rozważenie wpływu na zatrudnienie, wzrost gospodarczy i konkurencyjność Europy, a także dowodów na znaczenie miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe w osiąganiu ochrony konsumentów, redukcji emisji CO2, poprawie jakości powietrza, wspieraniu bazy produkcyjnej w UE i zwiększaniu odporności energetycznej. Musimy zrozumieć, w jaki sposób Komisja doszła do wniosku, że zaproponowane wymogi są możliwe do spełnienia. 

  2. Nowy system badań zostaje uchylony, a metody badań są opracowywane wyłącznie w oparciu o popartą naukowo ścieżkę normalizacji (za pośrednictwem CEN), a progi ustala się tylko wtedy, gdy metody te zostały porównane i zatwierdzone. Nowa metoda testowania wymagałaby przeprojektowania wszystkich SFLSH, co nie prowadziłoby do lepszych wyników. 

  3. Prawodawstwo określa realistyczne ramy czasowe dla postępu technologicznego i nie nakłada na sektor nadmiernych obciążeń nieosiągalnymi celami, które zniszczyłyby przemysł. 

  4. Równoległa dyskusja i opracowanie zmienionego ekoprojektu i przepisów w sprawie etykietowania energetycznego dla klimatyzatorów (rewersyjnych) i (rewersyjnych) pomp ciepła, wentylatorów komfortowych i miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, a także spójne i sprawiedliwe traktowanie LSH w przypadku dyskusji na temat pomp ciepła.

  5. Położenie kresu nieproporcjonalnym obciążeniom wynikającym z podwójnej regulacji LSH w paliwach stałych: Podwójna regulacja w ramach ekoprojektu i rozporządzenia w sprawie wspólnych przepisów nie prowadzi do lepszych wyników, a jedynie podwaja obciążenie zarówno dla producentów, organów regulacyjnych, jak i konsumentów. 

ZAŁĄCZNIK I – Ogólne oddziaływanie

Wspieramy cele zrównoważonego i neutralnego pod względem emisji CO2 wytwarzania ciepła oraz poprawy jakości powietrza. Nasi członkowie nieustannie pracują nad rozwojem i wytwarzaniem wydajnych i czystych produktów. 

Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na paliwo stałe są ważnym gospodarczo sektorem w UE. Wejście w życie pierwszego rozporządzenia w sprawie ekoprojektu w styczniu 2022 r. doprowadziło do poprawy efektywności i znacznego ograniczenia emisji z tych produktów. Paliwo drzewne, gdy jest produkowane w sposób zrównoważony i pozyskiwane lokalnie, jest niskoemisyjnym źródłem ciepła, które uzupełnia inne źródła ciepła.

Korzyści płynące z nowoczesnego LSH opalanego drewnem nie są dostrzegane, mimo że: 

  1. zapewnienie gospodarstwom domowym zrównoważonego, niskoemisyjnego ciepła,

  2. są branżą skoncentrowaną na strefie euro, zapewniającą dochody gospodarkom lokalnym i wiejskim,

  3. Pomagają zmniejszyć obciążenie systemu dystrybucji energii elektrycznej i gazu. 

Dyrektywa w sprawie ekoprojektu doprowadziła do pokoleniowych ulepszeń technologii pieców opalanych drewnem, zmniejszenia emisji w piecach oraz poprawy kontroli i wydajności. Wielu producentów przeprojektowało i ponownie przetestowało całą gamę produktów, aby spełnić wymagania przepisów, wykazując niezwykle pozytywny wpływ:

"Emisje ze spalania drewna zostały znacznie zmniejszone w ostatnich dziesięcioleciach dzięki ciągłym badaniom i rozwojowi technologicznemu w tej dziedzinie. Świadczą o tym wyniki projektu budowania kompetencji SusWoodStoves". SINTEF 

Sektor ten wyraził jednak obawy dotyczące nadmiernej regulacji. Wzmożone badania i ponowna certyfikacja na podstawie nowych norm zharmonizowanych w ramach zmienionego rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych zmusi producentów do ponownego testowania, ponownej certyfikacji, a w niektórych przypadkach do ponownego projektowania produktów. Nowy system badań i wymogi technologiczne zawarte w dokumentach roboczych dotyczących nowych wymogów dotyczących ekoprojektu będą wymagały przeprojektowania i dalszych testów wszystkich SFLSH, co w konsekwencji spowoduje zwiększenie obciążeń administracyjnych. Obciążenia nakładane na producentów są nieproporcjonalne i niezgodne z celami lepszego stanowienia prawa. W związku z tym branża nie czuje się wysłuchana przez Komisję Europejską, pomimo jasnych dowodów i spójnego ujednoliconego przekazu.

Jakie są tego skutki?

Wpływ na obywateli: urządzenia grzewcze na drewno będą nadal aktywnie dewaluowane, pomimo postępu technologicznego i wydajnościowego. To sprawia, że podlegają one nieproporcjonalnie wysokim poziomom regulacji i są mniej przystępne cenowo dla gospodarstw domowych i obywateli, którzy polegają na lokalnym ogrzewaniu pomieszczeń opalanym drewnem. Oznaczałoby to pogorszenie sytuacji obywateli europejskich, biorąc pod uwagę, że już teraz ponad 41 mln Europejczyków nie jest w stanie odpowiednio ogrzać swoich domów (Eurostat). SFLSH zapewnia konsumentom lokalnie wytwarzaną, przystępną cenowo energię w czasach ciągłych wyzwań związanych z bezpieczeństwem i przystępnością cenową energii.

Wpływ na zrównoważony rozwój gospodarczy: Wymogi nie są dostosowane do tego, co technologia SFLSH jest obecnie w stanie zapewnić, a narzucanie nierealistycznych standardów zniszczy ten europejski przemysł i da przewagę zagranicznym alternatywom. Ma to bezpośredni wpływ na zrównoważony rozwój gospodarczy MŚP w UE w naszym sektorze. Zagraża to przyszłości europejskiego przemysłu. LSH to technologia wyprodukowana w Europie – 95% lokalnych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń w Europie jest produkowanych w Europie i w dużej mierze składa się z europejskich MŚP, które wspierają około 11 000 MŚP i zapewniają około 200 000 miejsc pracy.

Jeśli na rynku nie ma wiarygodnej alternatywy dla efektywnego spalania drewna, może to prowadzić do utrzymywania otwartego ognia na obszarach wiejskich. Jest to nieefektywne i zwiększa emisje. Łańcuch dostaw paliwa drzewnego ma istotny wkład w gospodarkę wiejską; Ograniczenie tego sektora będzie aktywnie działać na szkodę spójności terytorialnej. Ponadto sektor bioenergii jest największym sektorem ciepłownictwa w UE, zatrudniającym 550 000 obywateli. 

Wpływ na dążenie do zerowej emisji netto: Zastąpienie ogrzewania gazowego i elektrycznego niskoemisyjnym ogrzewaniem drewnem zmniejszyłoby emisje, ale zastąpienie ich innymi paliwami doprowadzi do wyższych emisji dwutlenku węgla, dopóki energia elektryczna z sieci nie będzie w pełni wytwarzana ze źródeł odnawialnych, a w miksie energetycznym nie będzie wykorzystywany wyłącznie zielony gaz. Jest to sprzeczne z dążeniem UE do osiągnięcia zerowej emisji netto i będzie miało bezpośredni wpływ na nasze strategie łagodzenia zmiany klimatu. UE definiuje biomasę jako odnawialne źródło energii (art. 2 ust. 1 dyrektywy (UE) 2018/2001, w tym jej wersja zmieniona dyrektywą (UE) 2023/2413). 

Biomasa wykorzystywana do produkcji energii nadal jest głównym źródłem niskoemisyjnej energii odnawialnej w UE i odpowiadała za około 59 % zużycia energii ze źródeł odnawialnych w 2021 r. Spalanie drewna w wysokowydajnych grzejnikach jest bardzo wydajne i kontrolowane. Wszystkie technologie niskoemisyjne powinny być promowane, a nie przestarzałe.

ZAŁĄCZNIK II – dane techniczne

W poniższym tekście odnosimy się do projektu dokumentu dotyczącego zmiany rozporządzenia w sprawie ekoprojektu (UE) 2015/1185, który Komisja Europejska opublikowała 24 stycznia 2025 r. za pośrednictwem CIRCABC.

W projektach dokumentów roboczych dla forum konsultacyjnego ds. aktualizacji rozporządzenia w sprawie ekoprojektu wprowadzono szereg uciążliwych elementów. Dla przykładu poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  1. Nowe niezwalidowane metody badań bez zatwierdzonej bazy danych dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe w połączeniu z nieodpowiednimi wartościami dopuszczalnymi jako podstawa prawodawstwa europejskiego – metody te zostały arbitralnie wprowadzone bez analizy porównawczej w celu zapewnienia osiągalnych limitów.  Na podstawie proponowanych progów prawie wszystkie urządzenia dostępne na rynku nie spełniałyby wymogów 

  2. Wymóg stosowania automatycznych systemów kontroli spalania, dodatkowych badań, drugiej zgodności jest sprzeczny z zasadami ekoprojektu: zwiększa koszty, zużycie energii i potrzeby konserwacji, ogranicza neutralność technologiczną i sprawia, że urządzenia są droższe. Niezbędny jest odpowiedni proces standaryzacji, aby zapewnić bezpieczne wytwarzanie produktów. 

  3. Brak jasności co do pochodzenia i spójności wskaźników referencyjnych w połączeniu ze znacznymi zmianami w procedurach testowania i obliczeń budzi obawy co do wiarygodności i adekwatności danych wykorzystywanych do ustalania tych wskaźników. Na przykład wprowadzenie zliczania cząstek – nie ma odpowiedniego standardu testowego, były to tylko testy badawcze. 

  4. Zwiększone obciążenie producentów – przyspieszony rozwój i wymiana produktów, zwiększona liczba testów, zwiększone koszty urządzeń, instalacji i konserwacji, drugi reżim zgodności z konfufuzją.  Wejście w życie w 2027 r. jest nierealistyczne, ponieważ nakłada nieuzasadnione obciążenie na producentów, zwłaszcza MŚP, ponieważ nie ma wystarczająco dużo czasu na ponowne testowanie, ponowną certyfikację i niezbędne przeprojektowanie produktów. 

Zagadnienia techniczne

1) Nowe i niezatwierdzone procedury i metody badawcze w połączeniu z nieodpowiednimi progami

Całkowicie nieadekwatnie opisane metody badań miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń opalanych drewnem w projekcie z dnia 10 stycznia 2025 r. pozostawiają znaczne pole do interpretacji i wdrożenia pod względem odtwarzalności i walidacji. Jest to wyraźnie sprzeczne z argumentem, że metodologia badań zawarta w normach EN 16510-x zharmonizowanych na mocy europejskiego rozporządzenia w sprawie wyrobów budowlanych jest nieodpowiednia.

Co więcej, daleki od odzwierciedlenia rzeczywistości, opisuje scenariusz testowy, który odbiega od normy EN 16510, jest ustalony, zdefiniowany i słabo określony.

Komisja omówiła różne warianty metod pomiaru:

  1. Metoda testowa EN 16510x z niewielkimi dostosowaniami;

  2. Norweska metoda pomiarowa z pomiarem cząstek stałych w tunelu rozcieńczania i badaniem na czterech poziomach wyjściowych;

  3. Test cyklu obciążenia z ustaloną sekwencją testową opartą na metodzie niemieckiego oznakowania ekologicznego "Błękitny Anioł" dla pieców opalanych drewnem.

Istnieje około 10 000 raportów z testów opartych na metodzie EN 16510, w tym jej poprzedniczki EN 13240. Około 750 raportów z testów opiera się na metodzie norweskiej, a tylko 10 raportów opiera się na metodzie "Błękitnego Anioła".   

Wybrane metody badań urządzeń z bali drewnianych zgodnie z załącznikiem IIIa nie zostały zatwierdzone, a baza danych dla zupełnie nowej europejskiej metody badawczej i odpowiadających jej wartości dopuszczalnych nie jest dostępna.

Ponadto nie ma zatwierdzonej metody badawczej dotyczącej wymaganej liczby cząstek stałych w urządzeniach opalanych drewnem, a istniejące metody są kontrowersyjne nawet w przypadku silników benzynowych. Ciągłe zmiany w urządzeniach i układzie spalin podczas procesu spalania sprawiają, że pomiary PN są absurdalne.

Jeśli chodzi o określenie wielkości emisji, zwykłe dodanie zmierzonych wartości emisji z urządzeń opalanych drewnem, określonych w projekcie, nie odpowiada rzeczywistemu wpływowi na jakość powietrza, ponieważ ilość spalin zmienia się w zależności od poziomu wyjściowego i należy to uwzględnić w obliczeniach.

Ustalanie wartości dopuszczalnych emisji i efektywności dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe w połączeniu z nowymi, niezatwierdzonymi metodami badań w ramach prawodawstwa europejskiego jest w zasadzie wysoce wątpliwe. Ponadto istniejące wartości graniczne, które opierają się na zupełnie innych metodach badawczych, zostały znacznie zaostrzone.

Należy również zauważyć, że wymagania określone w tych projektach nie odnoszą się do implikacji badań bezpieczeństwa, które mogą być wymagane w przypadku określania technologii, która może wpływać na dopływ powietrza, odprowadzanie produktów i sterowanie elektroniczne.  Należy je rozpatrywać przede wszystkim, w przeciwnym razie istnieje możliwość wprowadzenia do obrotu niebezpiecznych produktów.

2) Wymóg dodatkowych funkcji

Projekt sprawia, że instalacja automatycznej kontroli spalania (ACC) jest obowiązkowa dla wszystkich urządzeń. Tylko bardzo niewielki odsetek (około 3-4%) urządzeń dostępnych obecnie na rynku jest już wyposażonych w tę technologię.

ACC służy do zminimalizowania wpływu użytkownika, zwłaszcza podczas regulacji dopływu powietrza. Dopływ powietrza jest regulowany automatycznie, aby zoptymalizować spalanie i utrzymać emisję na jak najniższym poziomie.

Jednak ta forma automatycznej regulacji nie ma nic wspólnego z regulacją mocy cieplnej w zależności od temperatury w pomieszczeniu, jak to jest powszechne w przypadku innych systemów grzewczych, w tym urządzeń na pellet. W przypadku urządzenia na drewno na drewno na moc cieplną ma wpływ głównie ilość paliwa, które użytkownik wprowadza do pieca. Produkty z automatycznym podawaniem kłód drewna (jeszcze) nie istnieją. Wymóg regulacji dopływu powietrza w zależności od temperatury w pomieszczeniu jest zatem technicznie absurdalny w przypadku urządzeń spalających drewno. W rzeczywistości sterowanie oparte wyłącznie na temperaturze pokojowej może prowadzić do bardzo słabego spalania, a tym samym do zwiększenia emisji.

Oprócz wzrostu ceny sprzedaży urządzenia, jest to bezpośrednio sprzeczne z samym celem ekoprojektowania, którym jest oszczędność energii. To może mieć Ma odwrotny skutek, ponieważ urządzenia tracą niezależność od sieci i wymagają dodatkowej energii do działania. 

Ponadto żadne przepisy dotyczące ekoprojektu nie powinny faworyzować konkretnych technologii. Powinien on być neutralny pod względem technologicznym i umożliwiać producentom wybór sposobu spełnienia wymogów rozporządzenia. Jeśli można to osiągnąć poprzez ręczne lub mechaniczne sterowanie przepustnicą, ma to podwójną zaletę w postaci tańszych i bardziej wytrzymałych pieców, które mogą również działać jako zapasowe źródło ciepła w przypadku awarii zasilania.

Chociaż nie jest to wyraźnie wymagane, jest mało prawdopodobne, aby kuchenka bez wbudowanego katalizatora i elektrofiltru spełniała wymagania dotyczące emisji. Wszystkie siedem znanych pieców Blue Angel ma te cechy. Te dodatkowe funkcje są czynnikiem, który sprawi, że urządzenia będą droższe i zwiększą koszty czyszczenia i konserwacji.

3) Wartości wskaźników

Brak jest informacji na temat pochodzenia wartości wskaźników. Nie jest też jasne, czy są one konsekwentnym i spójnym zbiorem wartości dla tego samego urządzenia (kłód i granulek).

Poszczególne wartości i cechy nie powinny być wybierane z różnych testów. Aby być wiarygodnym, pokazane wartości muszą pochodzić z tego samego testu na tym samym urządzeniu.

W obecnym projekcie rozporządzenia znacznie zmieniono metody badań dla pieców opalanych drewnem oraz metody obliczania emisji i sprawności. W związku z tym pojawia się pytanie o podstawę, na której ustalono wskaźniki. Wątpliwe jest, czy istnieje wystarczająca baza danych testów wykorzystujących nowe metody testowania i obliczeń.

Paliwo jest z natury zmienne, więc pojedyncze okresy testowe w celu uzyskania danych są koncepcyjnie wadliwe – zazwyczaj wymagane są powtórzone pomiary

4) Ramy czasowe

Wejście w życie z dniem 1 lipca 2027 r. jest całkowicie nierealne (przy założeniu, że rozporządzenie zostanie przyjęte najpóźniej w połowie 2025 r.), ponieważ wszystkie urządzenia będą musiały zostać ponownie przetestowane zgodnie z nową metodą testową. Obejmuje to pomiar rozkładu liczby cząstek stałych i dokumentowanie zgodności za pomocą nowego modułu zgodności UE z decyzji 768/2008/WE, który łączy moduły B i C.

Obecnie w Europie nie ma jednostek notyfikowanych do celów oceny zgodności na mocy niniejszej decyzji w odniesieniu do miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe. Już samo to mogłoby zająć dwuletni okres przejściowy.

Ciągła recertyfikacja i ponowne testowanie produktów zgodnie z serią EN 16510 już teraz stanowi duże wyzwanie dla całej branży. Ponowne testowanie całego portfolio produktów pod kątem zgodności z nowym rozporządzeniem w sprawie ekoprojektu w proponowanych ramach czasowych jest nieuzasadnione.

Jest to niemożliwe nie tylko ze względu na zasoby (z pierwotnych 45 jednostek notyfikowanych tylko 16 zostało do tej pory notyfikowanych zgodnie z normą EN 16510). Jest to również nieuzasadnione i niepotrzebne obciążenie dla MŚP, które w ciągu czterech do pięciu lat będą musiały ponownie opracować, ponownie przetestować i ponownie certyfikować całe swoje portfolio produktów. 

Należy przewidzieć wystarczająco dużo czasu na przygotowania, w tym przeprojektowanie lub opracowanie nowych produktów i ponowne testowanie. Okres od pięciu do siedmiu lat, co oznacza, że nowe rozporządzenie wejdzie w życie dopiero po upływie co najmniej sześciu lat od jego przyjęcia, jest realistycznym celem.

***

C.E.F.A.C.D to Europejski Komitet Producentów Domowych Urządzeń Grzewczych i Kuchennych z oficjalną siedzibą we Frankfurcie, ale działający głównie z Brukseli.  C.E.F.A.C.D. od ponad 25 lat jest głosem branży w kontaktach z unijnymi organami regulacyjnymi. W 2017 roku organizacja została zrestrukturyzowana, aby była bardziej elastyczna i była w stanie poradzić sobie z napływem nowych inicjatyw legislacyjnych, które do nas napływają, zwłaszcza dotyczących szybko zmieniającego się rynku energii. Członkostwo składa się z 4 krajowych stowarzyszeń z całej Europy, 7 członków korporacyjnych i kilku partnerów. Za pośrednictwem tych partnerów C.E.F.A.C.D. reprezentuje ponad 300 firm, o wartości 5 miliardów euro sprzedaży i ponad 50 000 osób, które pracują z naszymi produktami w produkcji, instalacji lub serwisowaniu.

Źródło: C.E.F.A.C.D.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama