Reklama

Prawidłowa wentylacja – sprawa więcej niż ważna

Dla poprawnego funkcjonowania kominka musi być zapewniona właściwa wentylacja nawiewno-wywiewna w budynku, to znaczy odpowiednia ilość powietrza musi do pomieszczeń napływać i w skuteczny sposób zostać wydalona.
Prawidłowa wentylacja – sprawa więcej niż ważna

Dla poprawnego funkcjonowania kominka musi być zapewniona właściwa wentylacja nawiewno-wywiewna w budynku, to znaczy odpowiednia ilość powietrza musi do pomieszczeń napływać i w skuteczny sposób zostać wydalona. Wartości te regulowane są odpowiednimi przepisami (krotnością wymain powietrza w pomieszczeniu na godzinę), które mają na celu określenie wartości zapewniającej komfort użytkowania pomiesczeń, poprawny skład fizykochemiczny powietrza oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Obecnie problem właściwej wentylacji jest coraz wyraźniej dostrzegany, zarówno przez prawodawców, jak i użytkowników mieszkań, zwłaszcza w obliczu ciągłego dążenia do coraz ściślejszej izolacji termicznej budynków.

 

Kominek, jako urządzenie o dużym zapotrzebowaniu na powietrze stawia jeszcze bardziej surowe warunki jeśli chodzi o prawidłową wentylację. Przyjmuje się, iż kominek potrzebuje ok. 8 - 10 m3 do spalenia 1kg drewna. Jak więc widać ilość powietrza która musi napłynąć do paleniska jest bardzo duża, a musi być jeszcze nieco zwiększona - gdyż dodatkowo świeże powietrze jest bardzo potrzebne do zapewnienia uczucia pełnego komfortu palenia w kominku - które jest pogarszane poprzez wysuszanie powietrza (jeśli jest ono pobierane w większości z pomieszczenia w którym kominek się znajduje).

Dla zapewnienia właściwej ilości świeżego powietrza do spalania zazwyczaj poleca się instalację specjalnego - dedykowanego tylko pod kominek - przewodu zaopatrującego kominek w świeże powietrze (może on posiadać przepustnicę pozwalającą na zamknięcie napływu gdy w kominku się nie pali). Zapewnia to skuteczne doprowadzenie powietrza z jednej oraz brak wyziębiania pomieszczeń z drugiej strony.

Prawidłowa wentylacja wywiewna zapewnia skuteczne wydalenie zużytego powietrza na zewnątrz budynku, w przypadku wentylacji grawitacyjnej - ciepłe powietrze (które jest lżejsze od chłodnego) będzie wypychane ku górze, na zasadzie tzw. wyporu termicznego - i prze otwory wentylacyjne (najczęściej instalowane w kuchni i łazience) będzie wydostawało się na zewnątrz. Skuteczność tego wyrzutu powietrza na zewnątrz będzie zależała od zjawiska ciągu kominowego, powstającego w przewodach wentylacyjnych. Wartość ciągu kominowego zależy od wysokości i pola poprzecznego przekroju komina, im wyższy i szerszy komin - tym większa wartość ciągu. Krótkie kominy, dodatkowo zawężone np. poprzez niestaranne prace murarskie, lub też znajdujące się na terenach niekorzystnym usytuowaniu terenu (wiatr opadający) mogą powodować problemy z prawidłowym działaniem wentylacji wywiewnej. Jej działanie, w przypadku słabego ciągu można wspomagać nasadami kominowymi lub za pomocą wentylatorków łazienkowych.

Naturalna wentylacja grawitacyjna pomieszczeń jest w dużym stopniu zależna od różnicy temperatury wewnętrznej i zewnętrznej oraz siły wiatru. Zawodzi ona często latem gdy jest najbardziej potrzebna, w gorące bezwietrzne dni letnie gdy wyrównują się temperatury powietrza wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń i powodują zanik ciągu kominowego. Sprawdza się zimą jeżeli zadba się o odpowiednie otwory doprowadzające świeże powietrze zewnętrzne, a pomieszczenia posiadają kratki wentylacyjne podłączone do kominów wentylacyjnych wyprowadzonych ponad dach.

Właściwa wentylacja nawiewno - wywiewna zostanie zapewniona również, a może przede wszystkim, przy użyciu urządzeń mechanicznych, central wentylacyjnych, lub central z odzyskiem ciepła.

Poprawna wentylacja więc to warunek konieczny nie tylko dla bezpieczeństwa, ale też dla komfortu, wygody (łatwiejsze rozpalanie ognia - przy zapewnieniu dobrego dopływu powietrza i prawidłowego ciągu kominowego), gwarancja poprawnego działania systemu DGP itp.

 

Literatura:

Dla zgłębienia wiedzy na temat prawidłowej wentylacji budynków mieszkalnych polecamy zapoznanie się z treścią ustaw, norm i rozporządzeń, między innymi:


1. Ustawa z dnia 7.07.1994 Prawo Budowlane. (Dz.U. 93/04) tekst ze wszystkimi zmianami.
2. Ustawa z dnia 16.04.2004 O wyrobach budowlanych (Dz.U. 92/04)
3. „Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”, Dz.U. nr 15 4.02.1999
4. PN-83/B 03430 „Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania” ze zmianą Az3 z 08.02.2000

 


Spartherm


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama