Reklama

Brykiety drzewne do kominka - zalety

Dzisiaj nie trzeba już raczej nikogo przekonywać do kupowania brykietów, stały się one stałą częścią krajobrazu kominkowego w Polsce. Czasy, gdy wytaczano ekologiczne argumenty na rzecz jego stosowania, mamy już za sobą.
Brykiety drzewne do kominka - zalety
Brykiety drzewne do kominka

Dzisiaj nie trzeba już raczej nikogo przekonywać do kupowania brykietów, stały się one stałą częścią krajobrazu kominkowego w Polsce. Czasy, gdy wytaczano ekologiczne argumenty na rzecz jego stosowania, mamy już za sobą – brykiety stały się pełnoprawnym produktem na rynku. Na rynku znajdziemy najpopularniejsze brykiety drzewne, ale także agrobrykiety, np. z odpadów słonecznika czy ze słomy, jak również brykiety z węgla brunatnego i torfu.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Paliwa (drewno opałowe, pellet, brykiet) i akcesoria kominkowe


Kilka istotnych różnic między brykietami a drewnem kominkowym - nowa struktura połączeń

Brykiety drzewne produkowane są z odpadów drzewnych, najczęściej z trocin, wiórów, pyłów lub z przemiału większych fragmentów drzewnych, jak zrębki czy klocki, bądź z recyklingu, np. z przemiału palet. W procesie wytwarzania brykietów nie stosuje się żadnych dodatków, ponieważ są one zbudowane z czystego drewna. Podstawowa różnica to konglomeracyjna, nienaturalna struktura brykietu, stworzona przez zbitkę różnej wielkości drobin drzewnych, w przeciwieństwie do drewna kominkowego, które ma w pełni nienaruszoną strukturę naturalnych połączeń. Ta odmienna struktura brykietu ma swoje dobre, jak i złe strony.


Zalety spalania brykietu


Dzięki homogenicznej i konglomeracyjnej budowie brykietów, palą się one równomiernie. Brykiety można spalać w sposób kontrolowany, co jest ważne w sytuacji, gdy wiele kominków w Polsce nie jest przystosowanych do szybkiego i skutecznego odbierania dużej ilości ciepła. Wiele wkładów posiada dość prymitywny obieg nadmuchu powietrza do paleniska, sprowadzający się tylko do nadmuchu pierwotnego (z dołu). W takich wkładach nie będziemy w stanie spalać skutecznie dużej porcji paliwa; brykiet jako paliwo sprawdza się w nich lepiej.


Kaloryczność brykietu 


Funkcjonuje u nas wiele mitów, np. takich, że brykiet z trocin twardych gatunków jest bardziej kaloryczny od iglastego. Jest wręcz odwrotnie, iglasty brykiet jest nieco bardziej kaloryczny. Na kaloryczność bezpośredni wpływ ma natomiast poziom wilgotności brykietów. Brykiet o wilgotności 4% będzie zdecydowanie bardziej kaloryczny od brykietu o wilgotności 12%. Natomiast całkowicie inną sprawą jest jakość palenisk w kominkach i ich przystosowanie do spalania brykietów oraz regulacja ustawień w kominku, której trzeba używać! Brykiety iglaste w trakcie spalania szybciej będą się gazowały i aby je efektywnie spalić, w paleniskach potrzebny jest tzw. wtórny nadmuch powietrza tak, by dopalić cząstki podrywane z dymem. Brykiet z twardych trocin będzie wolniej się gazował i dłużej się żarzył w postaci zwęglonej, tylko w tym sensie będzie się lepiej sprawdzał w prymitywnych paleniskach, które posiadają jedynie dolny nadmuch powietrza. Pamiętajmy, że brykiet musimy magazynować w zamkniętych, wietrzonych i suchych pomieszczeniach. Brykiet w zasadzie nie powinien leżeć dłużej niż rok.
Na koniec najbardziej uniwersalna rada. Przy wyborze brykietów warto się mu przyjrzeć i wybrać ten, który najlepiej się sprawdza w naszym kominku.

Lech Kowalewski

www.paliwadrzewne.pl

(pełna wersja artykułu w numerze 4(26)/2011 „Świata Kominków”) 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama