Reklama

Galeria kamienia do kominków

Idąc do zakładu kamieniarskiego, by wybrać kamień na kominek, zobaczymy zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt spośród kilku tysięcy materiałów oferowanych przez firmy z całego świata. Do takiej wizyty warto się przygotować.
Galeria kamienia do kominków
Kominek z podświetlonym onyksem, Kominki Kozłowski

Idąc do zakładu kamieniarskiego, by wybrać kamień na kominek, zobaczymy zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt spośród kilku tysięcy materiałów oferowanych przez firmy z całego świata. Do takiej wizyty warto się przygotować.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz w kategorii KOMINKI. 

Marmury na kominek

Od wieków w naszym kraju były synonimem przepychu. Marmury jako skały krystaliczne są stosunkowo odporne na niszczenie. Doskonale nadają się do budowy komików. Ich niezbyt wysoka twardość powoduje, że można poddać je skomplikowanej obróbce rzeźbiarskiej i uzyskać niebywałe efekty estetyczne.

Onyksy na kominek

Coraz popularniejsze w Polsce, bardzo ozdobne, wielobarwne i drogie onyksy są w większości skałami bardzo podobnymi do marmurów. To, co je wyróżnia, to przepuszczalność światła nawet w płytach o grubości kilku centymetrów i wyraźne użylenie. Z tych względów stosowane są zazwyczaj z podświetleniem z tyłu. Podświetlony onyks daje zazwyczaj ciepłe i niezbyt intensywne światło.

kominek trawertyn, onyks
Od góry: Spartherm, kominek w oprawie z trawertynu;
Projekt i realizacja: Pracownia PERSKIE OKO, materiał: onyks Tanzania, STONE CONNECTION;
Brunner, kominek z dekoracją z łupka;
Centrum komina, kominek w oprawie z granitu

Trawertyny na kominek

Rosnąca w ostatnich latach popularność tych kamieni powoduje, że w ofercie firm pojawia się coraz więcej materiałów tego typu. Najpopularniejsze w Polsce trawertyny mają ciepłe kolory – beżowe, żółte, pomarańczowe lub rzadziej brązowe. Kamienie te mają dwie ważne cechy: wyraźne uwarstwienie i dużą porowatość. Ich niewysoka twardość, która pozwala z łatwością tworzyć z nich dowolne kompozycje, powoduje, że łatwo je zarysować, przez co polerowana posadzka przed paleniskiem może po latach stać się matowa. Wszystkie łatwo też poplamić.

Piaskowce na kominek

Popularność tego kamienia wynika przede wszystkim z jego dużej dostępności. Niewątpliwą zaletą piaskowców jest łatwość obróbki, dlatego też często spotyka się obudowy kominkowe wykonane z kamienia łupanego czy obudowy rzeźbione. Wadą piaskowców może być łatwość, z jaką osadza się na nich brud z dymu, jednak odpowiednia konserwacja powinna ułatwić utrzymanie kamienia w czystości. 

kominek marmurowy
Od lewej: Kominki Popowczak, kominek w oprawie z marmuru; Palazzetti, marmurowy portal

Gemsy – zdobione płytki kamienne na kominek

Dla najbardziej wymagających i najbogatszych klientów w ofercie niektórych firm znaleźć można tzw. gemsy, czyli sprasowane i zatopione w żywicy kamienie półszlachetne. Część z nich, wykonana z kryształów górskich czy agatów, podobnie jak onyksy przepuszcza światło słoneczne. Inne wykonane są m.in. ze skamieniałego drewna. Ze względu na bardzo wysoką cenę tych materiałów, raczej nie stosuje się ich w innej formie niż płyty i płytki.
 

kominek onyks
Projekt J. Chudak - Pracownia 
Projektowania Wnętrz, 
Wrocław, kominek z onyksu

Kamień naturalny ma z pewnością swoje wady – jest nieelastyczny, więc trudno (choć to wcale nie jest niemożliwe) pokrywać nim obłe powierzchnie. Materiały, które robią największe wrażenie na klientach, często należą do najdroższych. Kamień wymaga konserwacji i uwagi. Niektóre plamy bardzo trudno jest usunąć. Odwdzięcza się on jednak użytkownikom swoją naturalnością, nie jest produkowany w energochłonnym procesie, a czasami nie wymaga praktycznie żadnej obróbki technicznej. Zróżnicowanie kolorów, wzorów, faktur i sposobów jego wykorzystania pozwala na dowolne stosowanie tego materiału w kominkach i w ich najbliższym otoczeniu. Do każdego projektu można zastosować szeroką gamę materiałów, pozwalającą na uzyskanie niepowtarzalnego wyglądu.


Szymon Paź
RynekKamienia.pl

Pełna wersja artykułu w numerze 3(25)/2010 Świata Kominków


 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama