Reklama

Z czego budować komin do kominka?

Jeśli już wiemy, jakie parametry (usytuowanie, przekrój, wysokość) powinien posiadać przewód spalinowy do naszego kominka, pora zastanowić się nad wyborem materiałów do jego budowy.
Leier

Jeśli już wiemy, jakie parametry (usytuowanie, przekrój, wysokość) powinien posiadać przewód spalinowy do naszego kominka, pora zastanowić się nad wyborem materiałów do jego budowy. Często projektant domu lub instalacji narzuca nam swoje sugestie. Zwykle jednak to inwestor dokonuje ostatecznego wyboru. Z czego więc budować komin?

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Kominy i wentylacja do kominka

O ile w przypadku kotłów c.o. opalanych gazem agresywność spalin narzuca np. wykonanie przewodu ze stali szlachetnej, to w przypadku kominka opalanego drewnem taka inwestycja budzi jeszcze wątpliwości. Chociaż na ogół doraźny koszt komina wykonanego z cegły jest niższy, jednak również w przypadku kanału przeznaczonego do kominka warto sięgnąć po materiały komina systemowego. Moja rada: do budowy wybieramy technologię, która zagwarantuje szczelność i trwałość komina. Lepiej od razu wybudować porządny komin, bo późniejsze prace modernizacyjne mogą okazać się nadzwyczaj kłopotliwe i kosztowne. Powinno się zakupić cały komplet materiałów i fachowo go zamontować. W takiej formie „system” uzyskuje zwykle stosowne atesty. Jeden element z systemu A, inny z systemu B, a reszta przypadkowa mogą okazać się niebezpiecznym chałupnictwem, na które na dodatek nikt nie da nam gwarancji.

System na dobry komin… systemowy

Pomijając różne technologiczne nowinki, jak np. szklane, czy plastikowe kominy, należy stwierdzić, że dostępne na rynku systemy kominowe podzielić można na: ceramiczne, szamotowe oraz stalowe. Każdy rodzaj ma swoje zalety. Jeżeli budujemy dom z materiałów „masywnych”, to samo się narzuca, że również taki powinien być nasz komin.

Jeżeli budujemy w technologii lekkiej lub dokonujemy przebudowy, to lekki system stalowy będzie bardziej elastyczny. Proszę sobie wyobrazić konieczność delikatnego przesunięcia osi komina np. o 20 cm. W systemie stalowym będzie to dziecinnie proste. Należy jednak pamiętać, że system stalowy jednościenny powinien być uzupełniony o elementy izolacyjne, bo temperatura na zewnętrznej stronie rury stalowej będzie bardzo wysoka. Obudowa przewodów spalinowych powinna posiadać odporność ogniową minimum 60 minut – warunek ten spełnia np. ściana wykonana z cegły pełnej 12 cm, murowanej na zaprawie cementowo-wapiennej, z tynkiem lub spoinowaniem.

Jeżeli chcemy wykonać komin w lżejszy i bardziej czysty sposób, można skorzystać z dostępnych dwuściennych systemów stalowych. Składają się one z rury wewnętrznej, warstwy izolacyjnej oraz rury stanowiącej płaszcz zewnętrzny. Taki dwupłaszczowy komin jest samonośny i może być ustawiony lub podwieszony w dowolnym miejscu. Do jego montażu przewidziany jest zwykle cały szereg elementów pasujących wymiarami do odpowiednich średnic dwuściennych rur.

System stalowy dwuścienny jest dość kosztowny, jednak biorąc pod uwagę możliwości jego zastosowania, jest to jeden z najbardziej wszechstronnych systemów kominowych. W tym systemie można wykonać szybko i czysto komin w prawie każdym obiekcie i niemal w każdym miejscu. Jeśli komin ma być zastosowany do kominka opalanego drewnem, należy o tym uprzedzić sprzedawcę. Wbrew pozorom nie każda stal nierdzewna może być stosowana do takiego rodzaju paliwa. Istotnym problemem systemów stalowych jest odprowadzanie wilgoci. Oczywiście każda firma ma w ofercie moduł służący do usuwania skroplin, ale nie zawsze jest on instalowany w kominie ze względów technicznych lub… finansowych. 

Innego rodzaju systemy kominowe to kominy ceramiczne. Są to systemy kominowe, które bazują na rurowych kształtkach szamotowych z otuliną izolacyjną, usadowionych w solidnych pustakach. Systemy te oferują wiele różnych przekrojów oraz wentylację przestrzeni pomiędzy izolacją a pustakiem zewnętrznym. Wentylacja ta ma za zadanie odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Problem skroplin nie jest w systemach szamotowych czymś strategicznym, ponieważ szamot jest w stanie wchłonąć pewną ilość wody.

 

Witold Hawajski


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama