Instalacja DGP, jak każdy obiekt techniczny, powinna być co jakiś czas konserwowana - zwłaszcza, że zajmuje się dostarczaniem powietrza do pomieszczeń, a tym powietrzem oddychają mieszkańcy, więc ważne jest, by ono nie szkodziło. W czasie użytkowania do instalacji są zasysane różne zanieczyszczenia. Najczęściej jest to kurz, który podgrzany w kominku do wysokiej temperatury jest szkodliwy dla zdrowia ludzi.
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Porady kominkowe
Zjawisko pirolizy kurzu zachodzi w kominkach współpracujących z grawitacyjnym rozprowadzeniem gorącego powietrza. Powietrze w takim systemie porusza się wolno i jest podgrzewane do wysokiej temperatury. Ponadto grawitacyjny ruch powietrza jest powodowany bardzo małymi różnicami ciśnień, przez co utrudnia stosowanie jakichkolwiek filtrów. Należy więc unikać stosowania takiego systemu rozprowadzania powietrza.
Problem ten jest rozwiązany w przypadku systemu DGP o wymuszonym ruchu powietrza. Instalacja jest wyposażona w filtr metalowy, wyłapujący większe zanieczyszczenia. W kratkach i anemostatach nawiewnych są umieszczone filtry powietrza, wyłapujące drobniejsze zanieczyszczenia. Wymuszony obieg powietrza powoduje, że powietrze nie nagrzewa się zbytnio w kominku, więc nie dochodzi do przegrzania kurzu.
W czasie użytkowania systemu w kanałach nie ma sprzyjających warunków do rozwoju drobnoustrojów, ponieważ jest w nich temperatura 70÷100ºC, niska wilgotność względna oraz ciągły ruch powietrza. Natomiast w czasie przestoju zakurzone zakamarki o małym ruchu powietrza mogą być dobrym miejscem dla rozmnażania się drobnoustrojów. Z tego względu co najmniej raz do roku, zwłaszcza przed sezonem grzewczym, należy przeprowadzić konserwację systemu. W jej zakresie powinno znaleźć się czyszczenie kominka oraz kanałów rozprowadzających gorące powietrze. Należy też wyczyścić filtry w kratkach nawiewnych oraz filtr metalowy.
Marcin Rokita