Reklama

Stalowe systemy kominowe

Ogólnie można podzielić kominy stalowe na: jednościenne i dwuścienne. Systemy jednościenne, zwane również wkładami kominowymi, wykonywane są ze stali kwasoodpornej.
Stalowe systemy kominowe

 

Ogólnie można podzielić kominy stalowe na: jednościenne i dwuścienne. Systemy jednościenne, zwane również wkładami kominowymi, wykonywane są ze stali kwasoodpornej. Muszą być obudowane lub wprowadzone w istniejący komin, gdyż samodzielnie nie powinny funkcjonować. Mogą być też używane do usprawniania istniejących kominów, np. wykonanych z cegły. W tej grupie znajdą się też elastyczne przewody kominowe. Podstawą takiego wkładu kominowego jest rura elastyczna wykonana z taśmy nierdzewnej kwasoodpornej. Może ona być w pewnym stopniu wyginana, a więc nawet odchylenia kanału nie są przeszkodą, aby go rurować. Systemy dwuścienne wykonane są z wewnętrznego wkładu, warstwy otuliny izolacyjnej oraz z zewnętrznego płaszcza osłonowego z blachy nierdzewnej. Komin dwuścienny może być obudowany lub pełnić rolę samodzielnego komina – nawet na zewnątrz budynku. Zaletami systemów stalowych są: szybki montaż, niewielka waga całego systemu, montaż bez uciążliwych prac murarskich, możliwość montażu po zakończeniu inwestycji, możliwość przesunięcia osi komina w pionie (ominięcie przeszkody), możliwość łatwego zainstalowania w zamieszkałym obiekcie. Producentów i sprzedawców stalowych systemów kominowych jest bardzo, bardzo wielu. Należy zwrócić jednak uwagę na to, aby system był zaopatrzony w certyfikat. Polscy producenci dobrych systemów kominowych powołali nawet Stowarzyszenie KOMINY POLSKIE, by dbać o dobrą jakość produktów i bezpieczeństwo użytkowania. Na stalowe systemy kominowe udzielane są gwarancje nawet na 10 lat.

Stalowe kominy mają też tę przewagę nad ceramicznymi, że dostępne są w bardzo szerokim asortymencie średnic i ilości kształtek. Jeśli chodzi o przekroje, to zwykle zaczynają się one od 8 cm, a kończą aż na... 50 cm. Na zamówienie możliwe są inne przekroje. Dostawców stalowych systemów jest w Polsce wielu, więc najlepiej poszukać ich na swoim terenie. Są też firmy działające przez sieć przedstawicieli na terenie całego kraju. Na europejskim rynku pojawiły się również rozwiązania hybrydowe, łączące trwałość ceramiki i lekkość oraz elastyczność rozwiązań komina stalowego. Wewnętrzna, robocza warstwa wykonana jest z ceramiki, a zewnętrzna obudowa osłonowa ze stali kwasoodpornej.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama