Reklama

Większy wybór kominków BRUNNER BKH green

Oferta przyjaznych dla klimatu wkładów kominkowych BKH bawarskiej firmy BRUNNER powiększyła się o kolejne modele. Tym razem są to dodatkowe formaty z szybą płaską, dwustronną i narożną. Wszystkie modele BKH „green‑line” wyróżniają się niskoemisyjną technologią spalania, która nie ma swego odpowiednika w całej branży. Jakby tego było mało, w każdej chwili można zainstalować katalizator i sprawdzone elektroniczne sterowanie EAS.
Nowa seria wkładów Kominkowych Brunner, BKH Green

Opatentowane palenisko wkładów serii green

Komora spalania kominków BKH green — pozbawiona rusztu i popielnika, ale z widocznie pogłębionym dnem — oraz specjalnie zaprojektowane wloty powietrza są na swój sposób rewolucyjnym rozwiązaniem. Precyzyjna regulacja poszczególnych strumieni powietrza za pomocą pojedynczej dźwigni pozwala uzyskać niesamowicie czyste spalanie. Wkłady kominkowe BRUNNER serii green nie tylko spełniają wszelkie wymogi ustawowe pod tym względem, ale wręcz je przewyższają — i to niezależnie od tego, czy kominek jest obsługiwany ręcznie, czy wyposażony w system EAS. Specyficzne proporcje obu strumieni powietrza (głównego i pobocznego) w różnych fazach spalania zostały ustalone eksperymentalnie i ustawione na stałe mechanicznie lub zaprogramowane w sterowniku. Wszystkie elementy, począwszy od mechanizmu regulacji dopływu powietrza, poprzez przyłącze powietrza doprowadzonego spoza budynku, aż po silnik nastawnika klapy powietrza do spalania, są dostępne i dają się wymontować i zamontować przez komorę spalania.

 

Budowa wkładu

Kominki BRUNNER BKH green wyróżnia nie tylko bardzo czyste spalanie, ale także ich budowa. W przypadku wybranych modeli możliwe jest zabudowanie wkładu bezpośrednio przy ścianie, a to dzięki standardowemu wyposażeniu w ekrany termiczne i zastosowaniu zastępczych materiałów izolacyjnych. Na wkładzie nie ma żadnych odstających elementów ani części. Przy grubości ścian do 6 centymetrów obudowę kominka da się szybko zmontować, a zapotrzebowanie na materiały izolacyjne jest niewielkie. Wiele z silnie obciążonych mechanicznie i termicznie elementów wkładów BKH green jest głęboko schowanych we wnętrzu konstrukcji i dlatego są to bardzo trwałe elementy. Szyba może być zaopatrzona w powłokę odbijającą ciepło, przez co mniej się nagrzewa. Ściany komory spalania mogą być wykonane z szamotu w kolorze naturalnym albo z żeliwnych płyt z widocznym żebrowaniem. Zależnie od wybranego systemu oddawania ciepła można skorzystać z nisko lub wysoko wysklepionych kopuł żeliwnych, żeliwnych lub ceramicznych pierścieni z funkcją rozpraszania lub magazynowania ciepła, jak również wariantu z dostawionym dodatkowym ogrzewaczem. We wszystkich modelach serii BKH green dostępne jest zarówno sterowanie ręczne, jak i elektroniczne.

Budowa wkładu kominkowego Brunner z serii BKH Green 

Formaty

Seria BKH obejmuje już 17 formatów: z szybą płaską, dwustronną, narożną, a od niedawna także panoramiczną. Nowością są wkłady BKH z szybą płaską w rozmiarze 42-42 oraz narożne w rozmiarze 42-42-42, a także dwa formaty panoramiczne: 45-45-45-45 oraz 45-65-45-65. Oba nowe, duże formaty narożne: 42-98-42 oraz 50-82-42 są dostępne tylko z unoszoną szybą.

Wkład kominkowy Brunner BKH Green z płaską szybą 
Wkład kominkowy Brunner BKH Green z szybą narożną 
Wkład kominkowy Brunner BKH Green z szybą dwustronną
Wkład kominkowy Brunner BKH Green z płaską szybą panoramiczną 

Możliwości doposażenia

Należy się spodziewać, że regulacje dotyczące emisji mogą w przyszłości ulec dalszemu zaostrzeniu, dlatego we wkładach BKH „green-line” przewidziano możliwość dalszej rozbudowy do wariantu „green+” poprzez montaż katalizatora i elektronicznego sterowania (EAS). W przypadku katalizatora chodzi o konstrukcję złożoną z porowatych, specjalnie powlekanych płyt. Znajdują się one w żeliwnej oprawie, która jest montowana pomiędzy komorą spalania a ujściem spalin. Całość wraz z poszczególnymi płytami można z powodzeniem zainstalować w już zabudowanym wkładzie. Przeprowadzone badania wykazały, że kominek BRUNNER wyposażony w katalizator emituje o blisko 80 procent mniej tlenków węgla i ponad 50 procent mniej węglowodorów. Natomiast elektroniczne sterowanie EAS optymalizuje dopływ powietrza do spalania i przyczynia się do zmniejszenia zużycia drewna, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie emisji.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama