Reklama

Propozycje zmian w małopolskich uchwałach antysmogowych od Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki i Piece

Na poniedziałkowej sesji sejmiku Małopolskiego, poruszona została kwestia zmiany małopolskich uchwał antysmogowych. Niestety Kraków nadal jest jedynym miastem na świecie z całkowitym zakazem używania drewna – odnawialnego źródła energii – do celów grzewczych. Dlatego też Ogólnopolskie Stowarzyszenia Kominki i Piece wystosowało do radnych pismo, o którym mowa w poniższym artykule.

Wojciech Perek - Ekspert w grupie Drewno - Pozytywna Energia: 

"W sierpniu 2025r IGUOZE  złożyło do krakowskiego magistratu dwie petycje w sprawie lokalnych uchwał antysmogowych. Pierwsza dotyczyła krakowskiej uchwały, która wprowadza całkowity zakaz  palenia drewnem we wszystkich urządzeniach. Druga dotyczyła siedmiu lokalnych uchwał antysmogowych, które w siedmiu małopolskich gminach (Skawina, Krzeszowice, Rabka, Niepołomice, Oświęcim, Czarny Dunajec, Nowy Targ) wprowadzają dodatkowe ograniczenia dla nowo montowanych kominków oraz dla istniejących urządzeń zduńskich. Równocześnie podobną petycją wnieśli mieszkańcy Wieliczki. Wszystkie petycje były rozpatrywane na posiedzeniu sejmiku woj. Małopolskiego w poniedziałek (30.09.2025). Była to pierwsza próba w nowej kadencji sejmiku, a któraś z kolei próba zmian uchwał antysmogowych - niestety kolejny raz zakończona niepowodzeniem. Pozytywem całej sytuacji jest to, że o ile większość radnych, głosowała za odrzuceniem petycji, to też same petycje wywołały kilku godzinną żywą dyskusje w sejmiku, podczas której to, radni przedstawiali bardzo odmienne stanowiska – m.in. przemawiające za złagodzeniem małopolskich uchwał antysmogowych. W związku z dyskusją podczas sejmiku, jako Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki i Piece wystosowaliśmy  do wszystkich radnych, a szczególnie do tych zainteresowanych zmianami uchwał antysmogowych, pismo" :   

cyt: " Na poniedziałkowej sesji sejmiku, pierwszy raz w tej kadencji poruszona została kwestia zmiany małopolskich uchwał antysmogowych. Niestety Kraków nadal szczyci się niechlubnym tytułem jedynego miasta na świecie z całkowitym zakazem używania drewna – odnawialnego źródła energii – do celów grzewczych. Zamiast tego większość energii służącej do ogrzewania mieszkańców Krakowa pochodzi ze spalania paliw kopalnych: węgla i gazu. Pamiętajmy, że również większość energii elektrycznej zasilającej urządzenia grzewcze pochodzi ze spalania węgla. W dobie kryzysu klimatycznego skazanie mieszkańców czwartego co do wielkości a drugiego co do liczby ludności miasta w Polsce na ogrzewanie paliwami kopalnymi jest co najmniej skandalem.

Z przykrością stwierdzam, że podobnie jak to miało miejsce za poprzedniej kadencji sejmiku, mieliśmy do czynienia z festiwalem obłudy i manipulacji w wykonaniu lobby związanego z alarmami smogowymi. Kolejny raz posłużono się populistycznymi hasłami, wyssanymi z palca statystykami i spreparowanymi raportami.

Gdybyście Państwo, Panie i Panowie Radni zechcieli zmienić uchwały antysmogowe, dysponujemy poważnymi analizami, badaniami i wsparciem naukowców. Możecie liczyć na nasze pełne zaangażowanie i wsparcie merytoryczne. Zapewniam wszystkich Państwa, że kominki i piece na drewno zgodne z wymogami ekoprojektu są w eksploatacji równie bezpieczne dla zdrowia i środowiska jak oczyszczacze powietrza, pompy ciepła, klimatyzatory czy samochody, a między zanieczyszczeniem powietrza w Krakowie a eksploatacją nowoczesnych urządzeń grzewczych na biopaliwa stałe nie ma związku. 

Możliwość użytkowania nowoczesnych kominków ma za to kluczowy wpływ na bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców Krakowa. Zgodnie z uchwałą antysmogową, od 1 lipca 2017 w Małopolsce montowane są tylko takie kominki. To właśnie dzięki temu i dzięki edukacji na temat prawidłowego spalania jakość powierza w Krakowie i w obwarzanku systematycznie się poprawia." 

Z wyrazami szacunku

Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki i Piece

Piotr Batura 

 

Magazyn Świat Kominków zgadza się z w/w propozycją zmian w małopolskich uchwałach antysmogowych. Kominki spełniające ekoprojekt, mają znikomy wpływ na jakość powietrza i są przyjazne dla środowiska. Co więcej, drewno, które jest paliwem odnawialnym ma zdrowy bilans CO2. 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama