Nieprawidłowy komin może spowodować:
- dodatkowe zużycie paliwa,
- zwiększone osadzanie sadzy na ściankach,
- niepoprawne działanie systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza,
- zbyt mały ciąg spowoduje cofanie się dymu, a za duży przyspieszy spalanie drewna
By komin był sprawny w trakcie eksploatacji przewody dymowe muszą być czyszczone przez kominiarza cztery razy w roku. Tylko komin zainstalowany zgodnie z przepisami i wytycznymi producenta, gwarantuje sprawne i bezpieczne korzystanie z kominka. Gwarancją bezpiecznego działania systemu odprowadzenia spalin jest zaprojektowanie go i wykonanie zgodnie z ogólnymi wytycznymi dla kominów i szczegółowymi wymaganiami dla przewodów i kanałów spalinowych.
Właściwy przekrój i wysokość komina jest uzależniony od wielu czynników np. mocy wkładu, wysokości efektywnej komina, rodzaju ocieplenia itd.
Zakłada się że
- dla kominów okrągłych - min. 255 cm2 - rura śr.18cm lub większa, najczęściej wystarczająca jest rura o śr. 20 cm.
- dla kominów o przekroju kwadratowym lub prostokątnym - min. 325 cm2 np. 18x18, 28x14, 20x20, najlepiej o kształcie zbliżonym do kwadratu.
Trzeba wiedzieć, że do jednego przewodu spalinowego można podłączyć tylko jedno urządzenie grzewcze. Efektywna wysokość komina powinna wynosić co najmniej 4 m.
W rejonach gdzie występują silne wiatry na szczycie komina umieszcza się specjalistyczne nasady kominowe, zapobiegające wtłaczaniu dymu z powrotem do komina i zakłóceniom ciągu kominowego.