Reklama

Zalety kominów systemowych

Nie ma dobrego piecyka bez dobrego komina! Tej reguły nie zmieni nikt i lepiej niech nie próbuje. O tym, jak ważny jest przewód kominowy dla poprawnego i bezpiecznego funkcjonowania piecyka, przypominać będziemy przy każdej okazji.
Zalety kominów systemowych

 

Nie ma dobrego piecyka bez dobrego komina! Tej reguły nie zmieni nikt i lepiej niech nie próbuje. O tym, jak ważny jest przewód kominowy dla poprawnego i bezpiecznego funkcjonowania kominka, przypominać będziemy przy każdej okazji.

Co zrobić, aby mieć dobry komin i nie narazić się na dodatkowe koszty, wątpliwych czasami, usprawnień i napraw? W zasadzie odpowiedź jest jedna – KOMIN SYSTEMOWY. Nie ma przy tym znaczenia, czy chodzi o system stalowy, czy o system ceramiczny lub inny masywny albo ich hybrydę.

Częstym argumentem wytaczanym przeciw kominom systemowym są ich wysokie koszty. Obiegowe opinie o tym, co było drogie przed laty, dzisiaj już nie są aktualne. Proszę po prostu zaktualizować swoją wiedzę i nie polegać na zasłyszanych opiniach.. Coraz częściej fundamenty domu wylewane są z towarowego betonu w wypożyczonych szalunkach. Coraz częściej do tynkowania używa się agregatu, do poziomowania wylewek laserowych mierników... Precyzyjnie wykonane urządzenia grzewcze wymagają też odpowiednich przewodów wydechowych. Dlaczego więc nasze kominy nadal mają być zlepiane z cegły jak w średniowieczu? Wiek XXI to czas na fabrycznie wykonane, a jedynie indywidualnie dopasowane i zmontowane rozwiązania kominów systemowych.

Przypomnę, na czym polegają kominy systemowe. Zamiast misternego zlepiania cegiełek mamy do dyspozycji pewną ilość fabrycznie wykonanych kształtek i elementów, z których – jak z klocków – składamy komin. W zależności od potrzeb możemy zastosować system ceramiczny lub stalowy albo hybrydę tych dwóch rozwiązań. Możemy wybrać producenta. Możemy wybrać przekrój. Możemy wybrać wysokość oraz punkt podłączenia paleniska. Mamy fabrycznie przygotowane okienko rewizyjne (wyczystkę) oraz sposób odprowadzenia skroplin. Możemy rodzaj komina dobrać do naszych wymagań, ponieważ inna jest ilość, różny skład i temperatury spalin z kominka opalanego drewnem, a inna z gazowego pieca kondensacyjnego. Zwykle systemy zawierają otulinę izolacyjną. Decydując się na komin systemowy, z pewnością otrzymujemy produkt dobrze przemyślany i wykonany w reżimie norm budowlanych, zaopatrzony w certyfikat. Nie zawsze przecież można to powiedzieć o cegle. Cement też nie zawsze musi być pierwszej świeżości. Majster też może mieć po imieninach problemy z wyznaczeniem pionu. Z kolei problemy z utrzymaniem przekroju mogą mieć jego pomocnicy. No i te „farfocle” wewnątrz, zakłócające ciąg, o których usuwaniu na bieżąco zapominają niemal wszyscy. Nie chcę tutaj obrażać solidnych fachowców, ale im też błędy zdarzyć się mogą. Życie pokazuje, że nic nie jest wieczne, a już z pewnością nie są wieczne kominy wykonane z cegły. Psują się i rozsypują od góry albo pękają i przesiąkają smrodliwymi, smolistymi zaciekami na całej długości, a naprawa komina to sprawa poważna i kosztowna. Tych wszystkich problemów możemy uniknąć, gdy zdecydujemy się na komin systemowy.

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama