Reklama

Konstrukcja drewutni

Najprostszą drewutnię można zbudować w formie wiaty wolno stojącej lub powiązanej z budynkiem gospodarczym, garażem lub domem.
Konstrukcja drewutni

 

Najprostszą drewutnię można zbudować w formie wiaty wolno stojącej lub powiązanej z budynkiem gospodarczym, garażem lub domem. Warto pomyśleć także o wielofunkcyjnym potraktowaniu tego obiektu – drewutnia nie zawsze będzie pełna, a jeżeli używamy kominka raczej jako dekoracji i atrakcji niż podstawowego źródła ciepła, to możliwe, że w pewnym okresie czasu nie będziemy jej potrzebować. Teren wokół drewutni powinien być utwardzony i ukształtowany tak, aby woda deszczowa łatwo spływała na zewnątrz.

Są różne koncepcje rozwiązań konstrukcji drewutni. Może to być forma segmentu o rzucie prostokąta, o długości zależnej od zapotrzebowania na drewno. Może być dłuższa, ustawiona w pewnej odległości od ściany budynku, tak aby drewno nie dotykało bezpośrednio do ściany budynku mieszkalnego, lub wolno stojąca. Drewutnia posiada podłogę z zaimpregnowanych elementów drewnianych o dużym przekroju, umocowanych do podwalin i dystansujących składowane drewno od gruntu. Słupki stężone są płatewkami u góry i zastrzałami w tylnej płaszczyźnie, gdzie alternatywnie można zastosować także ściągi z linek stalowych.

Może to być także drewutnia jako rodzaj zadaszonej altany o rzucie w kształcie wycinka koła. Prosta konstrukcja wspiera się na mocnym słupie o średnicy około 25 cm, którym może być na przykład okorowany i zaimpregnowany pień drzewa. Stężenia pomiędzy słupami mogą być wykonane z desek ażurowo przybitych od strony wewnętrznej. Słupki mocowane są za pomocą stalowych, nierdzewnych łączników do fundamentów. Pokrycie daszku, zwłaszcza większej drewutni, powinno być dostosowane kształtem i kolorem do innych dachów na działce i najlepiej, jeżeli jest to ten sam materiał. Ładnie będzie wyglądać dachówka ceramiczna, stonowany gont papowy czy inne pokrycie o drobnym rysunku. Wątpliwości może budzić jednak zastosowanie na takim niewielkim fragmencie zadaszenia w postaci lśniącej blachodachówki czy blachy trapezowej. Materiałem do pokrycia daszku drewutni, który zawsze będzie dobrze wyglądać, jest drewno. W bardziej eleganckiej wersji może to być na przykład wiór osikowy lub gont, w prostszej – zaimpregnowane deski.

Przy wznoszeniu konstrukcji drewutni należy pamiętać o wstępnym zaimpregnowaniu środkami grzybobójczymi wszystkich elementów drewnianych.

 

Natalia Przesmycka


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama