Współczesna odmiana drewutni to nieco mniejszy, ale za to gotowy do złożenia i już zaimpregnowany składany domek z dwuspadowym, wysuniętym dachem, nieco podniesioną nad ziemią podłogą i przewiewnymi ścianami. Najczęściej frontowa, południowa ściana jest u góry otwarta, a jej dolna część jest uchylana bądź zdejmowana do załadunku. Spotkać można wersje z dodatkowo wydzielonym i zamkniętym małym pomieszczeniem na narzędzia.
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Paliwa (drewno opałowe, pellet, brykiet) i akcesoria kominkowe
To bardzo wygodne rozwiązanie. Szczególnie jeśli możemy tam zmieścić cały sprzęt przeznaczony nie tylko do łupania, ale i do przewożenia drewna. W drewutni układać możemy zarówno drewno luzem, jak i na paletach.
Przy zamawianiu drewutni warto uwzględnić standardowe wymiary palet (1200 × 800 mm) oraz wysokość niektórych skrzyniopalet (nawet do 2200 mm). Powierzchnia drewutni powinna być wielokrotnością tych wymiarów z odpowiednim luzem.
Jeśli planujemy wsadzenie do drewutni na głębokość więcej niż dwóch palet, doliczmy nieco odstępu między następnymi. Podobnie doliczyć trzeba nieco miejsca u góry, ponieważ drewutnia nie może być wypełniona drewnem po sam czubek. Podstawową sprawą, jaką musimy kierować się przy wsadzaniu do niej drewna, jest bowiem cyrkulacja powietrza. Wysunięty dach zapobiega namakaniu drewna.
Droga od wjazdu do drewutni powinna być utwardzona na tyle solidnie, by można w ostateczności dojechać do niej widłakiem. Wygodnie jest, jeśli jest ona położona w pobliżu miejsca rozładunku. Warto przed montażem drewutni przemyśleć sposób załadunku drewna na paletach i sposób jego rozładunku. Najwygodniej nieco obniżyć teren, na którym postawimy drewutnię tak, aby zachowując odstęp podłogi od podłoża, umożliwić wjazd paleciakiem czy jakimś innym wózkiem bezpośrednio ze ścieżki na jej podłogę. Pamiętajmy o tym, że drewno z drewutni będziemy wyciągali głównie zimą w trudnych warunkach. Ułatwi nam życie solidna ścieżka z drewutni do domu.
Lech Kowalewski
www.paliwadrzewne.pl