Reklama

Wentylacja - kilka wskazówek przy projektowaniu

Prawidłowa wentylacja powinna zapewniać doprowadzenie powietrza do pokoi oraz kuchni z oknem zewnętrznym oraz usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki...
Wentylacja

Prawidłowa wentylacja powinna zapewniać doprowadzenie powietrza do pokoi oraz kuchni z oknem zewnętrznym oraz usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomocniczego pomieszczenia bezokiennego (składzik, garderoba), pokoju oddzielonego od tych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi, pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Kominy i wentylacja do kominka


Dopływ powietrza zewnętrznego do pokojów mieszkalnych oraz kuchni powinien być zapewniony w następujący sposób:

Przez nawietrzaki

W przypadku zastosowania okien charakteryzujących się współczynnikiem infiltracji "a" mniejszym niż 0,3 m3/(mhdaPa2/3), przez nawietrzaki doprowadzające świeże powietrze o regulowanym stopniu otwarcia usytuowane:
          - w górnej części okna, 
          - w otworze okiennym, 
          - w przegrodzie zewnętrznej ponad oknem.
Strumień powietrza przepływającego przez całkowicie otwarty nawietrzak, przy różnicy ciśnienia po obu jego stronach 10 Pa, powinien mieścić się w granicach:
      - od 20 do 50 m3/h, jeśli zastosowana jest wentylacja grawitacyjna,
      - od 15 do 30 m3/h, jeśli zastosowana jest wentylacja mechaniczna wywiewna.
Nawietrzaki w pozycji zamkniętej nie mogą być całkowicie szczelne, a strumień powietrza przepływającego przez nie powinien zawierać się w granicach od 20 do 30% strumienia przy jego całkowitym otwarciu.
Dopuszcza się doprowadzenie powietrza przez okna charakteryzujące się współczynnikiem infiltracji "a" wyższym niż 0,5 a nie większym niż 1,0 m3/(mhdaPa2/3), pod warunkiem, że okna wyposażone są w skrzydło uchylno-rozwieralne, górny wywietrznik uchylny lub górne skrzydło uchylne.


Przez otwory nawiewne wentylacji mechanicznej

Powietrze z pokojów mieszkalnych powinno być odprowadzane przez otwory wyrównawcze umieszczone ponad drzwiami lub w ich górnej części lub przez otwory wywiewne. Dopuszcza się odprowadzenie powietrza przez szczeliny pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą. Przekrój netto otworów lub szczelin powinien wynosić co najmniej 80 cm2.

Dopływ powietrza wewnętrznego do kuchni, łazienek, ustępów oraz pomocniczych pomieszczeń bezokiennych powinien być zapewniony przez otwory w dolnych częściach drzwi lub przez szczeliny pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą lub progiem. Przekrój netto otworów lub szczelin powinien wynosić 200 cm2.
Do poszczególnych pionów wentylacyjnych powinny być przyłączone tylko pomieszczenia o tym samym charakterze (kuchenne, sanitarno-higieniczne itd.). Nie dopuszcza się pionów obsługujących mieszkania do usuwania powietrza z pomieszczeń niemieszkalnych (piwnice, pralnie, suszarnie itd.).

Bilans powietrza wentylacyjnego

å Vn=å Vw

 åVn- sumaryczna ilość powietrza nawiewanego  w [m3/h]

åVw- sumaryczna ilość powietrza wywiewanego w [m3/h]

     

 

Zaleca się ponadto projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększanie strumienia objętości powietrza do co najmniej 120 m3/h.

Strumienie objętości powietrza wentylacyjnego można również ustalić na podstawie kubatury i krotności wymian powietrza w pomieszczeniu i sprawdzić przy pomocy urządzeń pomiarowych (anemometrów) dla wszystkich kratek wywiewnych w mieszkaniu.

 

Marcin Rokita


Darco


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama