Reklama

Integrator firmy Makroterm

Firma Makroterm od kilkunastu lat dostarcza systemy zintegrowanego ogrzewania do domów jednorodzinnych. Łączą w sobie konwencjonalne, oparte na gazie, węglu czy oleju, źródła ciepła z energią odnawialną pochodzącą od słońca oraz drewna. Turbokominki z płaszczem wodnym, próżniowe kolektory słoneczne Turbosolar czy inteligentny system zarządzania energią Integrator na trwale weszły do standardu instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody.
Integrator firmy Makroterm


Firma Makroterm od kilkunastu lat dostarcza systemy zintegrowanego ogrzewania do domów jednorodzinnych. Łączą w sobie konwencjonalne, oparte na gazie, węglu czy oleju, źródła ciepła z energią odnawialną pochodzącą od słońca oraz drewna. Turbokominki z płaszczem wodnym, próżniowe kolektory słoneczne Turbosolar czy inteligentny system zarządzania energią Integrator na trwale weszły do standardu instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Zastosowanie wielu źródeł energii połączonych w system działających automatycznie i łączących szeroką funkcjonalność z najnowszymi technologiami mikroprocesorowymi pozwala na osiągnięcie bezpieczeństwa energetycznego oraz oszczędności na kosztach eksploatacji domu. Nie bez znaczenia jest efekt ekologiczny, który polega na ochronie powietrza i redukcji emisji CO2 do atmosfery.
Turbokominek z płaszczem wodnym wyposażony jest w wymiennik ciepła, który umożliwia pracę w układzie ciśnieniowym instalacji c.o. Energia ze spalenia drewna rozprowadzana jest do grzejników i ogrzewania podłogowego oraz do zbiornika z wodą użytkową. Kocioł pełni funkcję uzupełniającą i załącza się automatycznie wtedy, gdy drewno ulegnie wypaleniu. Jeżeli jest słonecznie, kolektory Turbosolar ogrzewają wodę w zbiorniku. W przypadku gorszej pogody ciepła woda może być przygotowana przez Turbokominek lub kocioł. Urządzenia połączone są przez serce systemu – Integrator, który stanowi połączenie trzech źródeł energii w jeden układ. Mikroprocesorowe sterowanie zarządza i optymalizuje pracę źródeł energii (kominek, solary, kocioł) i odbiorników energii (zasobnik z wodą, grzejniki, ogrzewanie podłogowe).
Wykorzystanie energii solarnej do ogrzewania wody poza licznymi zaletami, takimi jak darmowość, powszechna dostępność i ekologiczny charakter, ma także pewne wady. Kolektory słoneczne dostarczają energię w okresie nasłonecznienia bez względu na istniejące zapotrzebowanie. W okresie intensywnego nasłonecznienia przy braku zapotrzebowania na ciepłą wodę może dojść do przegrzania zasobnika, a w rezultacie do przejścia kolektorów w stan stagnacji. Taka sytuacja może wystąpić w okresie wakacyjnego urlopu, jak również… wielkanocnego wyjazdu do rodziny. Przewymiarowanie zasobnika nie zawsze jest dobrym pomysłem. Przemyślane rozwiązanie oferowane przez Makroterm przychodzi tutaj z pomocą. W zintegrowanym systemie nadwyżka energii z kolektorów jest transferowana do zładu wodnego płaszcza Turbokominka. Dzięki Integratorowi oraz wbudowanemu w płaszcz wodny wymiennikowi ciepła transfer ciepła (energii) jest odwracalny i dzięki temu płaszcz wodny skutecznie może pełnić funkcję bufora energii solarnej. W przypadku ogrzania Turbokominka do temperatury zadanej, następuje automatyczne „przepompowanie” energii na obiegi grzewcze (np. na obieg ogrzewania podłogi w łazienkach, grzejniki łazienkowe). Realizowana funkcja jest uruchamiana automatycznie przez sterownik Turbokominka T-com oraz Integrator. Oszczędność przynosi wtedy podwójną radość: za darmo dogrzewamy pomieszczenia energią solarną oraz chronimy układ solarny przed przegrzaniem i szkodliwą stagnacją.
Należy podkreślić, że automatyka dostarczana w standardzie przez Makroterm pozwala w całości na automatyczną realizację opisanych funkcji. Nie jest wymagana inna dodatkowa instalacja czy absurdalne zrzuty ciepłej wody do kanalizacji. Dla instalatora istotny jest także krótszy czas montażu kotłowni opartej na Integratorze oraz systemowe okablowanie sterujące – po prostu trudno to połączyć niewłaściwie. Przepływy w instalacji są wyważone i zharmonizowane, co w innych układach często jest piętą Achillesową. Klientowi pozostaje podwójna radość z oszczędzania i komfort psychiczny, że kolejne podwyżki cen gazu lub prądu go nie dotyczą.

System Zintegrowany oparty na INTEGRATORZE pełni wiele użytecznych funkcji w systemie zintegrowanym zarówno dla klienta końcowego, jak i instalatora.
Ważne dla instalatora:
• funkcja rozdzielacza kotłowego;
• sterowanie strumieniami energii;
• standaryzacja wykonania instalacji;
• możliwość podłączenia do wielu typów kotłów;
• skrócenie czasu montażu;
• harmonizacja pracy urządzeń grzewczych;
• możliwość etapowego montażu instalacji;
• możliwość odłączania poszczególnych urządzeń przy zachowaniu ciągłości pracy instalacji;
• przekierowanie energii solarnej z kolektorów na obiegi grzewcze;
• wykorzystanie płaszcza wodnego kominka jako bufora energii solarnej;
• zapobiega przegrzewom instalacji solarnych.
Ważne dla klienta:
• optymalne działanie instalacji grzewczej opartej na kilku źródłach energii;
• redukcja kosztów ciepłej wody ogrzewania domu;
• wysoka sprawność systemu;
• udział energii odnawialnej (słońce i biomasa);
• większa niezawodność układu;
• przy przeglądach serwisowych możliwość wydzielenia kotła i korzystanie z pozostałej części instalacji.


Witold Gleń, Krzysztof Wąchała
 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama