Reklama

Piecyki z akumulacją

Jak zatrzymać ciepło na dłużej i sprawić, by po zakończeniu palenia piecyk wolno stojący nadal ogrzewał pomieszczenie, w którym stoi? Odpowiedzią mogą być piecyki z krążkami akumulacyjnymi.
Piecyk akumulacyjny firmy MCZ/ Wentor, model Stub Overnight

Jak zatrzymać ciepło na dłużej i sprawić, by po zakończeniu palenia piecyk wolno stojący nadal ogrzewał pomieszczenie, w którym stoi? Odpowiedzią mogą być piecyki z krążkami akumulacyjnymi.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECYKI.

Krążki wykonane ze specjalnych odmian szamotu, znajdując się nad paleniskiem magazynują powstające ciepło. Dzięki temu, gdy ogień już przestaje się palić, piec oddaje zmagazynowaną energię i nadal grzeje nawet do 12 godzin. Ta funkcja może się okazać szczególnie przydatna nocą, gdy przerwa w paleniu może powodować szybkie wychłodzenie pomieszczenia, które ma być ogrzewane przez stojący w nim piecyk. 

cylindryczny piecyk z akumulacją
owalny piecyk MCZ/Wentor

Ten sam model danego piecyka często występuje w wersji z akumulacją lub bez. Wersja wyposażona w krążki akumulacyjne ukryte w swoim wnętrzu jest zazwyczaj nieco wyższa. Czasami są to elementy ceramiczne ukryte zgrabnie pomiędzy korpusem paleniska a ściankami obudowy. Mogą to być również nasady ważące od kilkudziesięciu do około stu kilogramów, głównie w formie krążków. Wszystkie elementy akumulacyjne mogą niemal podwoić ciężar bazowego piecyka. Oczywiście podwyższają one bryłę pieca, ale zwykle jest to kompensowane przez dodatkowy element obudowy, tworzący jedną całość z bazowym piecykiem. Taki akumulacyjny, wyższy piecyk może nawet wyglądać zgrabniej niż model podstawowy, a z pewnością nie gorzej. Przecież większość piecyków to nie przypadkowe twory, ale projekty specjalistów od wzornictwa. 

piecyk akumulacyjny wolno stojący
piecyk akumulacyjny Wodtke

Niektóre z modeli piecyków dostępne są z obudowami wykonanymi ze steatytu. Nie chodzi tutaj o czysto steatytowe, wprawdzie doskonałe akumulacyjnie, ale ciężkie i kosztowne urządzenia, które bardziej kwalifikują się do następnego rozdziału, ale o bardziej dostępne modele piecyków z cieńszymi steatytowymi wyłożeniami. Steatyt to materiał o wspaniałych właściwościach i nawet kilkadziesiąt kilogramów tego materiału przynosi widoczne efekty plus oferuje specyficzną, ale – co by nie mówić – atrakcyjną estetykę.

 

Wioleta Rybak


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama