Wkłady piecowe do pieców kaflowych
Wkład piecowy odróżnia się w wielu względach od wkładu kominkowego. Paleniska takie muszą być przystosowane do przyjmowania dużej mocy cieplnej, dlatego ich konstrukcja i wykorzystane materiały powinny być wytrzymałe. Dawne budowane przez zdunów paleniska odeszły już w niepamięć, zastępują je gotowe wkłady, których użycie zapewnia dużo lepsze parametry spalania w piecu niż w dawnych urządzeniach.
Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale PIECE KAFLOWE.
Zazwyczaj palenisko piecowe wykonane jest z żeliwa lub stali otoczonych warstwą szamotu. Zdarza się, że do budowy wykorzystuje się wyłącznie szamot, stosując jedynie żeliwne lub stalowe drzwiczki.
W wyniku spalania drewna w palenisku piecowym powstają duże ilości ciepła, które przekazywane są kanałom, masie kumulacyjnej lub wymiennikowi wodnemu. Elementy te odbierają powstające ciepło i następnie przekazują je do pomieszczenia. Aby ograniczyć ilość ciepła emitowanego przez szybę na rzecz jego akumulacji, szyby w paleniskach piecowych mają niewielkie rozmiary. Natomiast jeśli zależy nam na dużej wizji ognia – rozwiązaniem jest zastosowanie szyby podwójnej, która także ograniczy emisję energii.
Paleniska szamotowe do pieców kaflowych
Jeśli mamy stalowe paleniska wyłożone szamotem, jeśli nabywcy wielu żeliwnych modeli chcą mieć szamot wewnątrz swoich wkładów, to może by tak pozostać przy samym szamocie? To doprawdy jest kuszące na tyle, że jest grupa producentów materiałów wysokotemperaturowych, która zaprasza po takie rozwiązania palenisk kominkowych i piecowych. Zwykle wkłady takie wykonywane są z szamotu w dwóch warstwach. Zewnętrzna warstwa tworzy korpus wkładu, zaś wewnętrzna przyjmuje obciążenia cieplne. Czopuch bywa stalowy, żeliwny lub wykonany z szamotowych kształtek. I tylko drzwiczki nadal mają oprawę i ramkę wykonaną ze stali lub żeliwa. W Polsce tego typu wkłady są dostępne m.in. produkcji z firm Ortner lub Offen Innovativ oraz Brula i Brunner.
Witold Hawajski