Reklama

Podręczny elementarz przed rozpaleniem kominka

Wydawać by się mogło, że palić każdy umie. Nic bardziej mylnego. Często nawet wieloletni użytkownicy kominków nie poświęcili chwili czasu, by nauczyć się prawidłowo przygotowywać opał i od lat powtarzają te same błędy. Trzeba wyraźnie powiedzieć, nawet super nowoczesne palenisko będzie miało mniejszą efektywność cieplną i brudną szybę, jeśli będziemy w nim palić zbyt wilgotnym lub mokrym drewnem. Większość wytwarzanej energii zostanie wtedy zużyta na odparowanie wilgoci.
Podręczny elementarz przed rozpaleniem kominka
Podręczny elementarz przed rozpaleniem kominka

Wydawać by się mogło, że palić każdy umie. Nic bardziej mylnego. Często nawet wieloletni użytkownicy kominków nie poświęcili chwili czasu, by nauczyć się prawidłowo przygotowywać opał i od lat powtarzają te same błędy.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale: Paliwa (drewno opałowe, pellet, brykiet) i akcesoria kominkowe

Trzeba wyraźnie powiedzieć, nawet super nowoczesne palenisko będzie miało mniejszą efektywność cieplną i brudną szybę, jeśli będziemy w nim palić zbyt wilgotnym lub mokrym drewnem. Większość wytwarzanej energii zostanie wtedy zużyta na odparowanie wilgoci. Właściwe przygotowanie drewna o odpowiedniej wilgotności, nieprzekraczającej 20%, jest kluczowe dla jakości palenia.

Podręczny elementarz kominkowego palacza:

  1. „Aby nie brudzić szyby i świata”, należy palić drewnem o wilgotności nie większej niż 20%.
  2. Do spalania należy używać drewna z drzew liściastych.
  3. W każdym kominku pali się inaczej, dlatego trzeba dostosować sposób palenia do posiadanego urządzenia:
  • palenisko z płaszczem wodnym lub piecowe z akumulacją – aby wykorzystać możliwości tych urządzeń, konieczne jest osiągnięcie pewnej temperatury, tak, by powstała nadwyżka energii, którą palenisko może zakumulować w wodzie lub masie ceramicznej czy ciągach lub krążkach akumulacyjnych;
  • palenisko powietrzne – idealne urządzenie do popalania, bez problemu można je rozgrzać na nowo i wygasić; pamiętać należy, by dostosować ilość opału do wielkości paleniska, większe palenisko będzie go potrzebowało więcej;
  • palenisko z elektroniką sterującą – w tym przypadku procesem palenia kieruje elektronika, dlatego w większości przypadków nie jest możliwe dorzucanie drewna w trakcie palenia, bo każde otwarcie drzwiczek paleniska powoduje reset ustawień i elektronika rozpoczyna proces palenia od początku.

       4. W zależności od konstrukcji paleniska – czy jest to palenisko z rusztem czy bez rusztu, w inny sposób układamy drewno. W palenisku z rusztem drewno układamy od najmniejszych kawałków na dole do tych większych na górze i podpalamy od dołu, w palenisku bez rusztu postępujemy odwrotnie.

Aldona Mazurkiewicz


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama