Reklama

"Świat Kominków" patronem Festiwalu Owoców, Warzyw i Słoików Świata

Na warszawskim Ursynowie, w dniach 3 – 5 października odbył się pierwszy Festiwal Owoców, Warzyw i Słoików Świata. Impreza zgromadziła ponad 60 wystawców i handlowców nie tylko z Polski, ale i z Europy. Ba, byli nawet przedstawiciele z Oceanii, Azerbejdżanu, Argentyny czy Libanu. Na stoiskach królowały nasze rodzime płody rolne i przetwory z Mazowsza, Podlasia, Wielkopolski, czy Małopolski. Świat Kominków była patronem wydarzenia.
"Świat Kominków" patronem Festiwalu Owoców, Warzyw i Słoików Świata

Na warszawskim Ursynowie, w dniach  3 – 5 października odbył się  pierwszy Festiwal Owoców, Warzyw i Słoików Świata.
Impreza zgromadziła ponad 60 wystawców i handlowców nie tylko z Polski, ale i z Europy.Obecni byli także przedstawiciele z Oceanii, Azerbejdżanu, Argentyny czy Libanu. Na stoiskach królowały nasze rodzime płody rolne i przetwory  z Mazowsza, Podlasia, Wielkopolski, czy Małopolski.
Przez trzy dni, festiwale odwiedziło około 20 tysięcy osób. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się wszelkie laboratoria, degustacje, warsztaty hutników szkła,  wytapiających różne szklane drobiazgi. Licznie przybyłe przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja  uczestniczyły w tych warsztatach poznając szkło i jego tajemnice.

Przepiękne dziewczęta częstowały owocami  z polskich  sadów. Ich pracy towarzyszył szaniec owocowo warzywny z  transparentami – z wieloma   dyplomatycznymi, ale sugestywnymi hasłami jak np.; „Bo wszystkie owoce to jedna rodzina w obliczu zakazu Putina”.
Podczas trzydniowego festiwalu działo się bardzo wiele.  Szczególną popularnością cieszyły się konkursy. Najatrakcyjniejszym konkursem było ubijanie śmietany na masło. Śmietanę dostarczyła sieć popularnych sklepów Biedronka. Nagrodą w tym konkursie był tygodniowy i do tego bożonarodzeniowy pobyt w Ziemi Świętej. – Na weki weków.
Wokół straganów spacerowało codziennie kilka tysięcy ludzi zaabsorbowanych tym, co mogli kupić i spożyć bez konieczności wyjeżdżania na polską wieś. Na przykład gospodarze z urokliwej gminy Iłów przywieźli nie tylko płody swej ziemi, ale i prawdziwy parnik, w którym można ziemniaki upiec lepiej niż w żarze ogniska. Była i kuchnia żydowska z nieśmiertelnym, w Polsce wymyślonym – czulentem.
Festiwalom towarzyszyła ekspozycja Muzeum Słoików Świata. Zbiory tego muzeum są na etapie powstawania, a już dzisiaj mogą zadziwiać różnorodnością wzorów, pomysłów i dekoracji; jednego z najpopularniejszych i najniezbędniejszych przedmiotów naszego codziennego użytku. Zbiory muzeum przez trzy dni festiwalowe dzielnie i z radością uzupełniały dzieci zaangażowane w malowanie szklanych opakowań.

Dzieci chętnie odwiedzały stoisko Marynarki Wojennej, gdzie atrakcjami były zabawki, oraz opowieści o wizji morskich rejsów na pokładzie jednego z kutrów patrolowych,który podobno, jako jedyny okręt wojenny – dostępny jest dla cywilów. Dorośli oddawali się oglądaniu i kupowaniu wszelkiego rękodzieła: Made in Chałupa Kurpiowska lub Mazowiecka. Było niemal wszystko, co w kuchni jest potrzebne: stolnice, solniczki, młynki do ziaren, warząchwie, kopyści, szalenie przydatne w każdym domu. Były też nieśmiertelne ptaki na patyku i wiele innych, różnorakich zabawek i urządzeń.
Pierwszy Festiwal Słoików cieszył się dużym zainteresowaniem mediów. Aż 86. redakcji, ogólnopolskich regionalnych, lokalnych i polonijnych objęło festiwal swym patronatem. Patronem medialnym wydarzenia był magazyn Świat Kominków i portal www.kominki.org


Patronaty honorowe sprawowali:
Janusz Piechociński – Wicepremier i Minister Gospodarki, Marek Sawicki – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Radosław Szatkowski -  Prezes Agencji Rynku Rolnego,  Związek Powiatów Polski, Partner Główny – sieć sklepów Biedronka, Patronat Medialny Honorowy – TVP 1.
 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama