Reklama

Jaki kominek wybrać do małego domu?

Wysokie koszty zakupu mieszkań i domów, jak również samodzielnego ich budowania sprawiły, że coraz częściej mamy do czynienia z wielkomiejskimi „apartamentami” o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych lub całorocznymi domami, których powierzchnia do niedawna kwalifikowała je jako domki rekreacyjne, użytkowane sezonowo i okazjonalnie.Pozostając przy domach, jest kategoria domów „na zgłoszenie”, która początkowo obejmowała obiekty do 35 m2. Mało? Może i tak, ale do mieszkania dla 1-2 osób powinno wystarczyć, bo odpowiada to powierzchni kawalerki. Aktualnie korzystając z uproszczonych formalności można budować domy do 70 m2, co jest już odpowiednikiem najbardziej popularnego w Polsce metrażu mieszkania w budynku wielorodzinnym, składającego się z 2 lub 3 pokoi. I są domy „zdroworozsądkowe”, o powierzchni dopasowanej do realnych potrzeb, jak i możliwości kredytowych, a nie do marzeń rodem z seriali o życiu „bogatych i znanych”. Będzie to jakieś 100-120 m2. Wprawdzie podawana przez GUS przeciętna powierzchnia domów budowanych w Polsce w roku 2024 to 131,9 m2, ale wiadomo jak to jest ze statystyką. Skoncentrujmy naszą uwagę na domach zdecydowanie mniejszych od przeciętnych i poszukajmy dla nich kominka.
Charnwood, C- Four

Dom do 35 m2 z kominkiem

Przez lata była to powierzchnia kawalerki lub głównego pokoju w przeciętnym domu jednorodzinnym, niż powierzchnia CAŁEGO domu. Okazuje się, że jeśli projektanci przyłożą się dobrze do takiego z pozoru nierealnego zadania, to na 35 m2 może zmieścić się i pokój dzienny, i sypialnia, i oczywiście kuchenka plus węzeł sanitarny. Kilka sprytnych chwytów wnętrzarskich, znanych z przyczep campingowych, camperów czy jachtów, i można mieć całkiem funkcjonalny mini-dom. Może nie będzie to dom dla wielodzietnej rodziny, ale dla młodego małżeństwa czy pary partnerskiej z psem lub kotem, jak najbardziej. A co z kominkiem w takim mini-domu? Do ogrzania dobrze izolowanych 35 m2 nie potrzeba wiele, 2-3 kW w zupełności wystarczą. A polecanym urządzeniem będzie kompaktowy piecyk wolno stojący. Jaki? Może to być piecyk na drewno albo na pellet. Oba rozwiązania dostępne są w dużym asortymencie i w nawet bardzo małych rozmiarach, w których powierzchnia podstawy nie przekracza rozmiarów prostego krzesła!

Więcej podobnych treści znajdziesz w dziale Magazyn Świat Kominków  

 

kominek na drewno, piecyk na pellet, kominek do małego domu, kominek w białym wnętrzu, steatytowy kominek
Na górze po lewej stronie kominek na drewno Tulikivi, Korpi. Po lewej stronie HWAM/Wentor, 5530. Na dole po lewej stronie piec kominkowy Trico S, po prawej stronie piec na pellet La Nordica / Extraflame, Noris Lux. 

 

Każde z tych urządzeń ma swoje zalety i niedogodności. O ile piecyk na pellet może być doskonałym samodzielnym rozwiązaniem, to piecyk na drewno warto uzupełnić o „coś” bezobsługowego. W malutkim domu każdy metr kwadratowy powierzchni jest cenny, więc nie warto go tracić na jakieś kotłownie i składy opału. Nie opłaca się też budowa instalacji, których koszt w dużym domu rozkłada się doskonale, a tutaj zawyży istotnie cenę 1 m2, np. przyłącze gazowe. 

Mam wrażenie, że optymalnym rozwiązaniem będzie klimatyzator z poszerzonymi możliwościami grzewczymi. Jest to rozwiązanie uniwersalne (ponieważ również chłodzi), szybkie w montażu i stosunkowo tanie. A więc do mikro-domów polecam albo piecyk na pellet, albo klimatyzator i piecyk na drewno. 

 

WŁASNY dom do 70 m2

Czy lepiej jest mieszkać na 40-50 m2 w wielorodzinnym domu, czy na własnych 70 m2? Dom w cenie mieszkania? Ceny mieszkań u dewelopera oraz koszt zakupu małej działki pod miastem i budowy niewielkiego domu sposobem gospodarczym sprawiają, że chociaż chętnych na mieszkania „apartamentowe” wciąż nie brakuje, to coraz więcej ludzi stawia na swoje domy. W końcu jest sporo racji w powiedzeniu: „ciasny, ale własny”.

Jednak aby budżet „się spiął”, jak mówią politycy, trzeba zejść z metrażem wymarzonego domu do 100, 90 a nawet 70 m2? Te „70” kusi uproszczonymi procedurami, mniejszą biurokracją. Czy jednak to nie za mało, aby spełnić marzenie o kominku? Z pewnością w domu o takiej powierzchni nie zbudujemy kopii kominka z Luwru w skali 1:1. Z pewnością też nie zmieścimy tam rozbudowanego kaflowego pieca z podgrzewanym siedziskiem, jaki widzieliśmy w austriackim zajeździe w drodze na narty. A nawet gdy taki „Stubenkachelofen” zmieścimy, to... dla nas już miejsca zabraknie!

kafle, kominek kaflowy, piecyk na pellet, kominek do niewielkiego domu
Po lewej stronie kominek kaflowy Kratki, Nadia Milano. Po prawej stronie piecyk na pellet Cadel/ Wentor, Prince Hydro. 

 

A na co możemy sobie pozwolić? Z pewnością nie popełnimy błędu instalując piecyk kominkowy, który – oczywiście – może być nieco większy, niż w przypadku „35”-tki. Kominek? Najlepszy będzie zgrabny modularny model z gotowego zestawu lub niewiele większy budowany na miejscu kominek w modnej formie prostopadłościennej bryły. Pamiętajmy, że chociaż mamy „aż” 70 m2, to mimo wszystko jest to „tylko” 70 m2, a pomieścić musimy i rodzinę, i psa lub kota, i sprawić, aby czuli się w miarę swobodnie. Kilka kilowatów mocy nominalnej paleniska piecyka czy kominka w zupełności wystarczy. Gdy nie mamy chęci nosić drewna, piecyk na pellet też jest mile w widziany. Idąc dalej, piecyk pelletowy z wymiennikiem wodnym może być doskonałym rozwiązaniem ogrzewania takiego domu. W przypadku kominka z DGP też nie popełnimy błędu, szczególnie gdy będzie to dom z poddaszem, ale trzeba go będzie uzupełnić o system ogrzewania, który nie wymaga obsługi. Kiedyś zasugerowałbym elektryczny grzejnik akumulacyjny, ale obecnie – podobnie jak w przypadku „35” – zalecałbym klimatyzator z poszerzonymi możliwościami grzewczymi. Chłodzenie przyda się upalnym latem. 

No i nie można zapomnieć o miłośnikach pieców kaflowych, których jest całkiem dużo. 70 m2 to może nie jest najlepsze miejsce na coś wielkiego, ale zgrabny, kompaktowy piec kaflowy z przeszklonymi drzwiczkami (aby widzieć ogień) jest wart nie tyle grzechu, ile zainwestowania większych pieniędzy. W Austrii czy w Niemczech jest nawet specjalna grupa pieców (Kleinkachelofen), w zestawach do szybkiego montażu, przeznaczonych do małych domów i mieszkań. Gdy chcemy coś made in Poland, kaflarnie mają atrakcyjną ofertę ceramiki, a zduni potrafią również takie zgrabne, jak i sprawne maluchy zbudować. 

 

Ogień w 100 m2  domu 

No cóż, 90-100 m2 to w porównaniu z 35 m2 trzy razy większa powierzchnia i aż niemal 50% więcej w porównaniu do 70 m2. Jeśli udało się zmieścić całkiem niezły kominek na 70, a nawet „wcisnąć” piecyk na 35 m2, to nadmetraż kusi, aby zaszaleć. Jeśli inwestora takiego „wielkiego” domu stać na odrobinę szaleństwa, to w zasadzie... nic nie stoi na przeszkodzie. Oczywiście, nie warto przesadzać z marmurami. Wiele domów budowanych jest na kredyt hipoteczny, więc jeśli już w coś warto inwestować, to w rozwiązania, które ograniczą koszty eksploatacji. Dobrze dobrany parametrami kominek, połączony z czynną i konsekwentną chęcią palenia w nim (pokaż, na co cię stać, ale nie jeden raz), z pewnością pomoże ograniczyć koszty ogrzewania domu o jakieś 20-25%. Niektórzy preferują paleniska z płaszczem wodnym wpiętym w system centralnego ogrzewania, a powierzchnia domu 90-120 m2 jest do tego chyba optymalna. Przy mniejszej powierzchni całość inwestycji jest nieopłacalna, natomiast przy znacznie większej powierzchni rosną wymagania obsługowe, a nie każdy chce zostać etatowym palaczem. Oczywiście, zbiornik buforowy pomoże zoptymalizować pracę układu, ale bufor potrzebuje dodatkowego miejsca, którego w takim domu może brakować. Pelletowy piecyk z wymiennikiem wodnym zajmie mniej miejsca, a też doskonale spełni grzewcze zadania.

kominek z płaszczem wodnym, kominek na drewno, piecyk na drewno, kafle do kominka.
Na górze kominek na drewno wykończony kaflami z Kaufmann Keramik model Fold. Po prawej stronie kominek z płaszczem wodnym Kratki, Aquario. Na dole po lewej stronie piecyk wolnostojący na drewno Nobis/Ekoflam, Flat 500. 

 

Wciąż jednak należy pamiętać, że wielkie palenisko nie jest potrzebne, bo mamy do ogrzania powierzchnię, na którą z rezerwą wystarczy 6-8 kW. W przypadku tej wielkości domu warto też rozważyć system DGP i rozsyłanie ciepłego powietrza do kilku pomieszczeń. Będzie to system dający możliwość ogrzewania domu, a znacznie tańszy w inwestycji od układu wodnego. Oczywiście, kominki o zwiększonej akumulacji czy nawet nieduże piece kaflowe są w domu o powierzchni plus minus 100 m2 również mile widziane. Piecyk na drewno również wchodzi w grę. W każdym przypadku piecyk, kominek czy piec powinny być obowiązkowym uzupełnieniem pompy ciepła, która w przypadku wielu domów „100-metrowych” będzie z pewnością stanowiła podstawowe ogrzewanie. Kominek się przyda, gdy zabraknie prądu, ale również dla… przyjemności.

Jak warto zauważyć, nawet w domach małych, jak i w tych najmniejszych, przy pozytywnym i profesjonalnym podejściu do tematu można znaleźć miejsce dla jakiejś formy udomowionego ognia. Oczywiście, w każdym przypadku dla bezpieczeństwa, jak i dla czystego powietrza dla siebie, dla sąsiadów i dla środowiska, polecamy urządzenia spełniające Ekoprojekt i palenie sezonowanym drewnem, brykietem lub pelletem spełniającym normę EN Plus.

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama