Reklama

Targi STONE, 26-29.11.2014, Poznań

Ponad 5 tysiąca zwiedzających z Polski, Czech, Rosji, Włoch, Obwodu Kaliningradzkiego, Litwy, Niemiec, ale także Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Węgier, Białorusi i Portugalii odwiedziło Targi Branży Kamieniarskiej STONE, które w dniach 26-29 listopada 2014 odbyły się w Poznaniu wraz z towarzyszącymi im targami Memento i Sakralia.



Ponad 5 tysiąca zwiedzających z Polski, Czech, Rosji, Włoch, Obwodu Kaliningradzkiego, Litwy, Niemiec, ale także Słowacji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Węgier, Białorusi i Portugalii odwiedziło Targi Branży Kamieniarskiej STONE, które w dniach 26-29 listopada 2014 odbyły się w Poznaniu wraz z towarzyszącymi im targami Memento i Sakralia.
Na przestrzeni 5000 m2 swoją ofertę dla branży kamieniarskiej zaprezentowało 110 wystawców z Polski i dziesięciu krajów świata, w tym m.in. z Indii, Włoch, Chin i Republiki Południowej Afryki. W nowoczesnej targowej infrastrukturze doskonale prezentowały się stoiska liderów takich jak: Breton, Emmaboda Granit AB, Euro-Granit Adamus, Finnstone, F.S.E., Guzdek, Inbra Polska, Interstone, JP Granit, Mach Plus, MC Diam, Mekanika, MP Steneko, Promasz, TGR, Tiera Naturalstones czy Weha.
Targowi goście chwalili nowoczesną infrastrukturę i komfortowe warunki zwiedzania, a przede wszystkim możliwość zobaczenia na żywo dużej ilości pracujących maszyn kamieniarskich.
Nawet najwięksi malkontenci musieli przyznać, że targowa ekspozycja wyglądała imponująco. Nagrodę za najładniejsze stoiska, zgodne ze strategią marketingową, otrzymały firmy: Magemar Polska, Inbra Polska, Mp Steneko wraz z Euro-Granit Adamus oraz JP Granit. Na stoiskach prezentowano przede wszystkim maszyny kamieniarskie w ruchu, ale także kamień naturalny z całego świata, narzędzia i urządzenia na co dzień wspomagające pracę kamieniarzy oraz nowości produktowe. Po raz pierwszy uruchomiono STREFĘ TESTÓW czyli miejsce, gdzie kamieniarze mogli przetestować np. skaner 3D, zapoznać się z działaniem maszyny WaterJet Intermac PRIMUS, czy sprawdzić jakie właściwości ma beton woskowany.

Podczas targów odbyła się także kolejna edycja konkursu „Mistrz Piaskowania” organizowanego przez firmę ABRA i magazyn „Świat Kamienia”. Z konkursowym zadaniem polegającym na najlepszym wypiaskowaniu tablicy nagrobnej w jak najkrótszym czasie najlepiej poradził sobie Krzysztof Parol z firmy EFEKT.
Ale to nie koniec nowych inicjatyw. Po raz pierwszy odbyły się także, współorganizowane z redakcją „Nowego Kamieniarza”,  warsztaty dla studentów architektury i młodych projektantów zatytułowane „Warsztat młodego projektanta: kamień”. Studenci uczestniczyli w wykładach polskich i zagranicznych specjalistów z zakresu kreatywnego wykorzystania kamienia w projektach architektonicznych. Odbyli także konsultacje z wystawcami targów STONE dotyczące struktury kamienia i różnych technik jego obróbki, a następnie na podstawie zdobytej wiedzy przygotowali projekt kamiennego elementu w jednej z trzech, wybranych przez siebie, kategorii: blat, open lub gadżet. W sumie uczestnicy warsztatów przedstawili 36 projektów, z których aż sześć konkursowe jury skierowało do dalszych prac projektowych. Wśród najlepszych znalazły się: deska do krojenia, płytka dekoracyjna, kamienne szachy, stojak na parasol, organizer dla hoteli oraz zabawki edukacyjne dla dzieci niewidomych The Touchy Beans. Prototypy zwycięskich prac zostaną pokazane w marcu przyszłego roku na targach Stone+tec w Norymberdze.
Wątek edukacyjny pojawił się jeszcze kilkukrotnie podczas targów STONE. Bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się szkolenia i konsultacje przygotowane we współpracy z Wielkopolską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Do sali wykładowej chętnie przybyli przedsiębiorcy, którzy chcieli się dowiedzieć jakie środki można pozyskać z funduszy unijnych na lata 2014-2020 oraz jakie pozatotacyjne wsparcie oferuje Inicjatywa JEREMIE.
W czasie czterech dni targów powstała też niezwykła mozaikowa ławka w kształcie logotypu targów poznańskich. Jej autorem jest Lubosz Karwat, który z pomocą zwiedzających, mieszkańców Poznania oraz pracowników targów poznańskich układał kamienną mozaikę, na wcześniej przygotowanym przez siebie stelażu. Ten niezwykły logotyp waży około 400 kg. Do jego wykonania zużyto 100 kg kleju oraz 12 m2 kamiennych płytek. Teraz ławka zdobi tereny wystawiennicze targów poznańskich.
Podczas targów można było także obejrzeć „Wystawę GRANIT”-  efekt pleneru zorganizowanego na terenie kopalni oraz zakładu obróbki kamienia firmy Globgranit. Autorami zdjęć jest grupa dziewięciu fotografów z Wielkopolski, którzy w ramach inicjatywy fotograficznej FOTSPOT, stworzyli materiał zdjęciowy na potrzeby wystawy. Po gruntownej selekcji zdjęć, pod czujnym okiem kuratora wystawy dr Sławomira Tobisa, wybrano 22 fotografie.Targom towarzyszyła także  wystawa Nie święci garnki lepią.
Honorowy patronat nad targami objęło Ministerstwo Gospodarki, a patronat branżowy Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej.

Następna edycja targów STONE odbędzie się w terminie 18-21 listopada 2015 w Poznaniu.

 

Jednym z wystawców był Świat Kominków.
 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama